Rosja przekaże Syrii zaawansowane systemy rakietowe S-300

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Syryjskie władze ogłosiły właśnie, że Rosjanie postanowili jednak dostarczyć zaawansowane systemy rakietowe S-300, których dostawy w region Bliskiego Wschodu były dotychczas wstrzymane ze względu na możliwość zmiany układu sił.

 

System rakietowy S-300 to bardzo skuteczna broń ziemia powietrze zdolna do rażenia celów latających w promieniu 300 kilometrów, a więc z terytorium Syrii mogą operować nawet nad Izraelem. Władze izraelskie argumentują, że w zasięgu rakiet byłoby międzynarodowe lotnisko Ben Gurion.

 

W 2013 roku Władimir Putin zadecydował, że nastąpi wstrzymanie dostawy systemu mimo, że w Rosji ćwiczyły się już pierwsze załogi, które miałyby nim operować. Jak donosi syryjski MSZ, sytuacja się zmieniła i Rosjanie postanowili, że systemy S-300 jednak znajdzie się w Syrii.

Nie wprost sugeruje się, że mają z tym związek amerykańskie naloty na Państwo Islamskie, które odbywają się też na terenie Syrii. Władze tego kraju nie zaakceptowały interwencji wojskowej USA, ale też nie zamierzają nawiązywać walki z Amerykanami i życzliwie sprzyjają walce ze wspólnym wrogiem.

Jednak może się okazać, że społeczność międzynarodowa przyzwyczai się do tego, że lotnictwo USA bombarduje cele w Syrii i nagle okaże się, że mamy kolejny front tej wojny, a bomby spadają już nie tylko na Islamistów, ale też na wojska Bashira Al Assada. Posiadanie systemu S-300 zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo takiego scenariusza, ponieważ amerykańskie samoloty po prostu będą spadały jeden po drugim.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika X

jeśli to prawda, że dostali

jeśli to prawda, że dostali już wszystkie części systemu, to oznacza jedynie, że Rosja chce zablokować amerykańską interwencje lądową w Syrii. Amerykanie bez wsparcia lotniczego nie wyjdą na ląd. Byłoby to równoznaczne z duzymi stratami wlasnymi i ...wojną domową w stanach, bo niezadowolenie rośnie.
 
Izrael jest bezpieczny - i Syryjczycy, i Żydzi o tym wiedzą.
 
Trochę inaczej jest z Turkami - oni wejda do Syrii nawet bez lotnictwa.
 
Sytuacja się komplikuje, bo Syria tak naprawdę bardzo słabo stoi - Ruskim potrzebny jest drugi front (oprócz Ukrainy), ale tak zbudowany, by klinczować USA i Turkow.
 EU boi sie przeniesienia konfliktu poprzez Noworosję do Mołdawii i na Bałkany - a Ruscy to zrobią jeśli USA się nie odczepi. Ruski brak akceptu dla glosowania w Noworosji jest jedynie taktyczny.
 
Tak naprawdę wszystko zbiegnie się na Bałkanach.

Strony

Skomentuj