Rosja przejmie kontrolę nad największymi na świecie rezerwami ropy naftowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wenezuela posiada największe na świecie potwierdzone rezerwy ropy naftowej. Jednak kraj jest bardzo mocno zadłużony u Rosji. Jak donoszą wenezuelskie media, rosyjski koncern Rosnieft, w ramach częściowej spłaty długu, przejmie kontrolę nad państwową spółką naftową PDVSA.

 

Pod koniec czerwca, dług Wenezueli tylko wobec koncernu Rosnieft sięgał 1,1 miliarda dolarów. W 2017 roku, władze Rosji i Wenezueli podpisały umowę na restrukturyzację innego długu w wysokości 3,15 miliarda dolarów, którego spłatę rozłożono na 10 lat. Od 2006 roku, Rosja pożyczyła Wenezueli łącznie ponad 17 miliardów dolarów.

 

Rząd w Caracas wyszedł z propozycją przekazania Rosnieftowi pełnej kontroli nad państwową spółką naftową PDVSA w zamian za zlikwidowanie długu. Rosja oczywiście przystała na tę propozycję i już wysłała do Wenezueli kilka komisji, które mają ocenić sytuację spółki PDVSA. Rosyjscy specjaliści już wstępnie zasugerowali redukcję zatrudnienia.

Stany Zjednoczone obłożyły sankcjami zarówno PDVSA, jak i Rosnieft. Wspólne projekty, nad którymi pracują oba państwowe przedsiębiorstwa, nie naruszają amerykańskich sankcji. Jednak Elliott Abrams, specjalny wysłannik USA ds. Wenezueli zapowiadał we wrześniu kolejne sankcje, które mogą uderzyć we współpracę PDVSA i Rosnieftu.

 

Media wskazują, że jeśli Wenezuela faktycznie zechce przekazać Rosnieftowi spółkę PDVSA, decyzja będzie musiała zostać zatwierdzona przez parlament. Tak się składa, że w Wenezueli funkcjonują aż dwa parlamenty - Zgromadzenie Narodowe, które jest kontrolowane przez opozycję ale nieuznawane przez rząd, oraz Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne, które kontroluje władza. Dlatego oddanie Rosji największych na świecie rezerw ropy naftowej raczej nie będzie stanowiło większego problemu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

wenezuela jest zadłużona u

wenezuela jest zadłużona u rosji a ameryka nakłada na nich obu sankcje...

czyliw sumie to dobra wiadomość bo skoro polskojęzyczny skarb państwa wisi bankom światwym parę miliardów to usa nałoży niedługo sankcje na tych wszystkic żydów jako że u anglojudeosasów istnieje prawo precedensu...

żeby tylko Trampek zdążył z tymi sankcjami bo ostatnio coś ci prezydenci szybko odchodzić zaczęli z tego świata... jeszcze nie ostygł rozstrzelany starszy busz i hitlary clinton a już ubili w guantanomo barana obamę...

takie chodzą słuchy i raczej nie zostaną oficjalnie potwiedzone, ale potwierdzona wiadomość czy nie, nie jest przecież zła...

 

Portret użytkownika ben

Dziwne rzeczy  dzieją  się na

Dziwne rzeczy  dzieją  się na świecie -dlaczego Rosja nie nałoży sankcji na Usa czy  słychać oczywiście poza ukraińcami no może jeszcze Gruzja  by Rosja nakładała sankcje na kraje Europy itd , z tego można wnioskować no właśnie co ......?!!!

Portret użytkownika faloxx

Rosja również nakłada sankcje

Rosja również nakłada sankcje na państwa i nie trzeba daleko szukać, jest to element ich gry politycznej. Chociażby kilka lat temu (jeszcze za czasów PO) było nałożone embargo na polskie mięso (czy w ogóle zniesione? ja nie wiem). A w chwili obecnej kontrsankcje na polskie jabłka.

Skomentuj