Rosja potwierdza zestrzelenie sowieckiego satelity

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Rosja potwierdziła, że doszło do zniszczenia sowieckiego satelity znajdującego się na orbicie okołoziemskiej. Jednocześnie rosyjskie władze zdementowały pogłoski, że satelita został zestrzelony za pomocą broni antysatelitarnej będącej w posiadaniu w armii rosyjskiej. Zdaniem Moskwy, Rosja zniszczyła satelitę na orbicie, ale nie było to złamaniem jakiegokolwiek traktatu.

W poniedziałek 15 listopada zespół kontroli misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) otrzymał ostrzeżenie o potencjalnym zniszczeniu satelity, co może skutkować licznymi szczątkami. Aby chronić załogę ISS w przypadku potencjalnego zagrożenia, kosmonauci i astronauci zostali zmuszeni do schronienia się w statku kosmicznym Sojuz i SpaceX Crew Dragon. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), sekretarz stanu USA Anthony Blinken i dowództwo sił powietrznych USA oskarżyli Rosję o zniszczenie satelity i mieli rację.

 

15 listopada rosyjskie Ministerstwo Obrony przeprowadziło pomyślnie test, w wyniku którego zniszczeniu uległ niedziałający rosyjski statek kosmiczny Tselina-D, który znajdował się na orbicie od 1982 roku. Zdaniem strony rosyjskiej Stany Zjednoczone wiedzą na pewno, że powstałe fragmenty pod względem czasu testu i parametrów orbitalnych nie stanowiły i nie będą stanowić zagrożenia dla stacji orbitalnych, statków kosmicznych i działalności kosmicznej. 

 

Dodatkowo przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony oświadczyli, że wcześniej podobne testy w kosmosie przeprowadziły już Stany Zjednoczone, Chiny i Indie. Rzeczywiście kilka lat temu podobny test chińskiej broni antysatelitarnej również zakończył się dokładnie tak samo - stworzeniem wielkiej chmury kosmicznych śmieci, które zaczęły zagrażać innym satelitom i stacjom kosmicznym.

„Doświadczyliśmy udanego testu, przyszłościowego systemu. Uderzono starego satelitę, a stworzone fragmenty nie stanowią żadnego zagrożenia dla działalności kosmicznej ”- wyjaśnił rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu

Sytuację skomentowało również rosyjskie MSZ, zauważając, że zniszczenie satelity nie było skierowane przeciwko nikomu i odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro