Rosja podejrzana o zakłócanie systemów nawigacji w Finlandii i Norwegii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Minister spraw zagranicznych Finlandii, Timo Soini, zobowiązał się do przedstawienia raportu w związku z podejrzeniami, że Rosja może blokować systemy GPS. Reakcja ministra jest odpowiedzią na informacje o niestabilnych sygnałach w Laponii.

 

Były premier Finlandii, Matti Vanhanen, wezwał rząd do zbadania podejrzeń, wedle których to Rosja jest odpowiedzialna za zakłócanie systemów nawigacji podczas ćwiczeń NATO, które odbyły się w ostatnich dniach października. Vanhanen porównał zakłócenia GPS do naruszenia przestrzeni powietrznej państwa.

 

Jak poinformowały lokalne media, w zeszłym tygodniu fińskie służby wydały ostrzeżenie przed niestabilnymi sygnałami GPS, stanowiącymi potencjalne zagrożenie w północnej części kraju.

Fińscy urzędnicy nie skomentowali źródła blokowania sygnałów, lecz władze w Norwegii oficjalnie ogłosiły, że podejrzewają Rosję o doprowadzanie do podobnych zaburzeń w ich kraju. Norwegowie opublikowali nawet specjalny biuletyn, poświęcony zakłóceniom GPS podczas ćwiczeń NATO.

 

Timo Soini nie odniósł się do tego incydentu, lecz poinformował, że jest gotów przekazać raport o zainstniałych problemach do Komisji Spraw Zagranicznych. W międzyczasie, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Obrony, Ilkka Kanerva, ogłosił, że Finlandia nie może zignorować sytuacji, ponieważ zakłócenie nawigacji może stanowić poważne zagrożenie dla lotnictwa, w ostateczności prowadzące nawet do katastrofy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

A w aktualnym Fulfordzie za

A w aktualnym Fulfordzie za to jest informacja iż tamte "ćwiczenia" miały posłużyć do NIESPODZIEWANEGO ATAKU "OBRONNEGO" jako odwet po już uszykowanej "ruskiej prowokacji" na ich.

Najbardziej zaś spektakularnym sukcesem owych manewrów są ODMROŻENIA u słoweńskich żołnierzy jakim intendentura PRZYKLEIŁA sobie kasę na WYPOSAŻENIE ich w ZIMOWE mundury wyposażając je w takie "z grubsza podobne"....

jak i SPEKTAKULARNE ZATONIĘCIE fregaty AEGIS po zderzeniu z tankowcem zupełnie jakby była zrobiona z BLACH STALOWYCH wyspawanych z Titanica...... a może ktoś im podrzucił "Kormorana" trojańskiego... by też się "kosztami" zaopiekować... czyli nowatorski polinowski "PANCERNY KAJAK PODWODNY".....

Skomentuj