Rosja ogłosiła powszechne zawieszenie broni w Syrii - porozumienie dotyczy wszystkich, oprócz "terrorystów" i Kurdów

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Kurdishstruggle/CC BY 2.0

Zgodnie z zapowiedzią, po wyzwoleniu Aleppo, Rosja wspólnie z Iranem, Turcją i syryjskim rządem ogłosiła powszechne zawieszenie broni. Warto zwrócić uwagę na to, że Kurdowie, podobnie jak tzw. Państwo Islamskie oraz Front al-Nusra, nie zostali uwzględnieni w tym porozumieniu.

 

Dokładnie o północy czasu lokalnego, w Syrii zaczęło obowiązywać zawieszenie broni. Zarówno rząd, jak i największe organizacje rebelianckie, takie jak turecka Wolna Armia Syrii, saudyjski Jaish al-Islam czy nawet radykalna islamska grupa Ahrar al-Sham, zgodziły się wziąć udział w tej inicjatywie. Rosja zorganizowała również rozmowy pokojowe, które mają odbyć się już wkrótce w Kazachstanie.

 

Rosjanie z góry zaznaczyli, że wszystkie pozostałe ugrupowania, takie jak ISIS czy Front al-Nusra i powiązane z nimi organizacje, będą regularnie zwalczanie. Dotyczy to również tych, którzy w jakiś sposób naruszą porozumienie lub je odrzucili.

 

Wydawałoby się, że skoro Rosja, Turcja, Iran i Syria przejęły inicjatywę, to nastąpi teraz spokój. Nikt jednak nie wie jak zakończą się negocjacje w Kazachstanie a wszyscy doskonale pamiętają, że islamska opozycja nieustannie stawiała jeden warunek - Assad musi odejść. Głównym celem rebeliantów jest dojście do władzy i ustanowienie prawa szariatu.

 

Co najbardziej zastanawia, Kurdowie, którzy przecież stanowią istotną siłę w Syrii i kontrolują sporą część kraju na północy, nie zostali uwzględnieni w porozumieniu. Turcja zwalcza obecnie ISIS w mieście al-Bab i wygląda na to, że zgodnie z zapowiedzią Erdogana, następne na liście do "wyzwolenia" będzie Manbidż. To oznacza, że alians rosyjsko-turecko-syryjsko-irański zakłada pokonanie Kurdów a Erdogan otrzymał od Putina wolną rękę w rozwiązaniu "kwestii kurdyjskiej".

 

Źródła:

http://sana.sy/en/?p=97279

https://www.rt.com/news/372218-syria-ceasfure-unsc-meeting-russia/

http://aa.com.tr/en/middle-east/nationwide-cease-fire-in-syria-underway/716826

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Komentarze

Portret użytkownika Akamai

NATO ?

NATO ? 

A ja nie wiem czy oni w ogóle tam byli. Maciorowicz też powiedział, że F16 tam wyśle. 

I nie wysłał Sad

A może jednak wysłał ? 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Niestety Kurdowie, podobnie

Niestety Kurdowie, podobnie jak tzw. Państwo Islamskie oraz Front al-Nusra, to bojówki żydo szatańskie. Proxy War. Nie ma co się oszukiwać. Ta potworna cywilizacja by istnieć potrzebuje na czymś żerować, bo to pasożyty, które żerują z upodobaniem na trupie. Dlaczego - nie ma co się oszukiwać? Bo jak diabeł przetrawi zasoby Syrii potem Iranu i Turcji to przyjdzie tu do Polski - podobno mamy bogate złoża surowców. Dzielić, czyli antagonizować przeciw sobie Polaków zaczęli już 8 lat temu gdy wetknęli podnóżek makreli na premiera.

Skomentuj