Rosja odtajniła film z testu największej zdetonowanej bomby atomowej Car-bomba

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Około 60 lat temu, Związek Radziecki zdetonował największą bombę atomową. RDS-220, znana jako Car-bomba, była bombą wodorową, która eksplodowała z siłą ponad 50 milionów ton trotylu. Do dziś jest to największa w historii świata eksplozja spowodowana przez człowieka. Rosja właśnie odtajniła nagranie z tego historycznego testu.

 

Film został opublikowany 20 sierpnia przez rosyjską Państwową Korporację Energii Atomowej Rosatom, aby upamiętnić 75. rocznicę powstania rosyjskiego przemysłu jądrowego. Car-bomba została zdetonowana 30 października 1961 roku przy Wyspie Północnej w archipelagu Nowej Ziemi na Oceanie Arktycznym.

 

Car-bomba była bomba wodorową o długości 8 metrów, średnicy 2,1 metra i ważyła 27 ton. Była na tyle duża, że do jej zrzucenia wykorzystano specjalnie przystosowanego bombowca Tupolewa Tu-95W, z którego należało usunąć zbiorniki paliwa i drzwi komory bombowej, aby ją pomieścić na pokładzie.

Źródło: Croquant/CC BY-SA 3.0

Radziecka bomba została zrzucona na spadochronie, aby zwiększyć szansę przeżycia załogi samolotu. Mimo iż bombowiec oddalił się na odległość 115 kilometrów, fala uderzeniowa była tak potężna, że pilot z trudem odzyskał kontrolę nad maszyną. Kula ognia o szerokości 8 kilometrów nie dotknęła powierzchni ziemi, gdyż odbiła się od fali uderzeniowej. Wybuch bomby wodorowej był widoczny z odległości niemal 1000 kilometrów, a powstały grzyb atomowy miał wysokość około 67 kilometrów.

Radziecka Car-bomba była niezwykle potężna i niszczycielska, lecz niepraktyczna. Bombę można było dostarczyć jedynie z pomocą samolotu, ponieważ w tamtym czasie, Związek Radziecki nie dysponował odpowiednimi rakietami balistycznymi. Był to również jeden z ostatnich naziemnych testów jądrowych, a w 1963 roku, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Związek Radziecki podpisały traktat o częściowym zakazie prób, który zezwalał na przeprowadzanie podziemnych testów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jakby na to nie spojrzeć, to

Jakby na to nie spojrzeć, to eksplozja była całkiem spoko. Poproszę o jeszcze. Ale....Wbrew sugeracji w pewnych miejscach artykułu,że bomba była za ciężka i że nie było jej jak przetransportować do celu To wyraźnie widzimy, że zrzucono ją z bombowca. Dało się ? Dało !   Ale....Taki ładunek termonuklearny idzie powiększać w nieskończoność.Idzie,da się, tylko po co ? Idzie go równiż zmniejszyć, troszeczkę a nawet bardziej, żeby zmieścił się idealnie do głowicy rakiety międzykontynentalnej. Owego czasu Rosja miała bezdyskusyjną ! przewagę w broni rakiet MIĘDZYKONTYNENTALNYCH i właśnie te rakiety mogły przenosić te zmniejszone "przekładańce" termojądrowe.Podobnie jak i bombowce strategiczne.Dlatego poprosze o więcej rozsądnego spojrzenia na ówczesne możliwości i towarzyszącą jej rzeczywistość tamtego czasu a nie że pierdo...ę głupoty bo nie lubie ruskich.

Portret użytkownika Bajbajura144k

Chodzi mi o to że można

Chodzi mi o to że można zrobić atrape co wygląda jak bomba a potem postraszyć to znaczy pokazać w telewizorku że my polaki mamy super broń i wszyscy mają sie bać ROFL czy nie powinniśmy tak zrobić ? co nie 

Portret użytkownika Tomasz123

Ks.Apokalipsy(Objawienia)19

Ks.Apokalipsy(Objawienia)19;11-21BT:"(11) Potem ujrzałem niebo otwarte: i oto - biały koń, a Ten, co na nim siedzi, zwany Wiernym i Prawdziwym, oto ze sprawiedliwością sądzi i walczy. (12) Oczy Jego jak płomień ognia, a wiele diademów na Jego głowie. Ma wypisane imię, którego nikt nie zna prócz Niego. (13) Odziany jest w szatę we krwi skąpaną, a imię Jego nazwano: Słowo Boga. (14) A wojska, które są w niebie, towarzyszyły Mu na białych koniach - wszyscy odziani w biały, czysty bisior. (15) A z Jego ust wychodzi ostry miecz, by nim uderzyć narody: On paść je będzie rózgą żelazną i On wyciska tłocznię wina zapalczywego gniewu wszechmocnego Boga. (16) A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW PAN PANÓW. (17) I ujrzałem innego anioła stojącego w słońcu: I zawołał głosem donośnym do wszystkich ptaków lecących środkiem nieba: Pójdźcie, zgromadźcie się na wielką ucztę Boga, (18) aby zjeść trupy królów, trupy wodzów i trupy mocarzy, trupy koni i tych, co ich dosiadają, trupy wszystkich - wolnych i niewolników, małych i wielkich! (19) I ujrzałem Bestię i królów ziemi, i wojska ich zebrane po to, by stoczyć bój z Siedzącym na koniu i z Jego wojskiem. (20) I pochwycono Bestię, a z nią Fałszywego Proroka, co czynił wobec niej znaki, którymi zwiódł tych, co wzięli znamię Bestii i oddawali pokłon jej obrazowi. Oboje żywcem wrzuceni zostali do ognistego jeziora, gorejącego siarką. (21) A inni zostali zabici mieczem Siedzącego na koniu, [mieczem], który wyszedł z ust Jego. Wszystkie zaś ptaki najadły się ciał ich do syta".                        Myślę ,że w gronie zabitych przez Pana Jezusa w wojnie Armagedonu znajdą się też ci,którzy nienawidzą Wszechmocnego Boga Jehowy (Jahwe).

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

 Wysłannik Prawdziwego Boga

 Wysłannik Prawdziwego Boga Ducha,Miłości i Wieczności-Jezus Chrystus...nie ma z nim nic wspólnego

A dogmat o trójcy świętej zna? Słyszał? To niech nie pier...li, że włóczykij Joszue nie ma nic wspólnego z pustynnym demonem jehową.
Na pustyni uplęgnięty "in-vitro" z puszczalskiej żydówki (mężatka-dziewica - dobre sobie!) za sprawą ducha śniętego (też jehowa, jedna z trzech demonicznych postaci), i do tego kawał sku...a. Mam dać cytaty z "pisma", co ten obrzezany[1] nierób-hipis głosił? 

[1] - obrzezany, bo po całej Jewropie po betlejemkach walają się "święte" relikwie cudownie rozmnożonego napleta tego bękarta po jehowie i żydowskiej dziwce.

Strony

Skomentuj