Rosja odnotowała pierwsze na świecie przypadki ptasiej grypy H5N8 u ludzi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Rosja powiadomiła Światową Organizację Zdrowia o pierwszych na świecie przypadkach przeniesienia się szczepu wirusa ptasiej grypy H5N8 na ludzi. Jest to wysoce zaraźliwy szczep, który jest śmiertelny dla ptaków.

 

Władze Rosji powiadomiły, że szczep H5N8 został wykryty wśród siedmiu pracowników na fermie drobiu w południowej części kraju. W grudniu 2020 roku odnotowano tam ogniska choroby wśród drobiu. Ten konkretny szczep wirusa ptasiej grypy jak dotąd nie przenosi się z człowieka na człowieka – stwierdzono jedynie przypadki przeniesienia się wirusa ze zwierząt na ludzi.

 

Pracownicy zakażeni wirusem ptasiej grypy typu H5N8 podobno czują się dobrze, a choroba przebiegała bardzo łagodnie. Jednak zdaniem rosyjskich władz, pojawienie się mutacji szczepu H5N8, który zacznie przenosić się z człowieka na człowieka jest jedynie kwestią czasu, dlatego już dziś należy przygotować się na taką ewentualność.

Odkrycia dokonało Państwowe Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii Wektor, które w listopadzie 2020 roku powiadomiło, że nowy szczep ptasiej grypy H5N8 krąży wśród drobiu i dzikiego ptactwa w 15 regionach Rosji, jednak nie został uznany za niebezpieczny dla ludzi.

 

Pojawienie się szczepu H5N8 zostało potwierdzone również w innych krajach, między innymi w Austrii, Danii, Niemczech, w Polsce i na Węgrzech. Dotychczas uważano, że wysoce śmiertelny dla ptaków szczep H5N8 nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj