Rosja nie wyklucza wojny ze Stanami Zjednoczonymi o Syrię

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stany Zjednoczone powołując się na swoje dowody są „pewne”, że za niedawny atak chemiczny w Syrii odpowiada Assad. Teraz Zachód przygotowuje się na bombardowania tego państwa, choć Rosja wyraźnie zaznaczyła, że nie dopuści do uderzenia.

 

Donald Trump kolejny dzień z rzędu naradza się ze swoimi doradcami. Prezydent USA stwierdził tylko, że atak na Syrię może nastąpić w dowolnym czasie, niekoniecznie w najbliższych dniach czy godzinach. Nie podano żadnej konkretnej daty i właściwie to nie wiadomo nawet czy Stany Zjednoczone rzeczywiście zamierzają dokonać uderzenia na Syrię. Wszelkie szczegóły pozostają owiane tajemnicą.

 

Tymczasem Wielka Brytania już ogłosiła swój udział w ataku na Syrię. Premier Theresa May nakazała wysłać brytyjskie okręty podwodne, tak aby Syria znalazła się w zasięgu rażenia. Okręty te będą gotowe do ewentualnych działań zbrojnych już tej nocy. Również Francja zapowiedziała swój udział w bombardowaniach. Jednak amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman będzie potrzebował jeszcze około miesiąca zanim dotrze do Syrii. Jeśli ma to być błyskawiczny atak to USS Harry S. Truman nie weźmie w nim udziału, ale Zachód posiada w regionie odpowiednie siły, które mogłyby dokonać bombardowań.

Warto zaznaczyć, że Francja i Wielka Brytania do jedyne państwa europejskie, które faktycznie przygotowują się do ataku. Przykładowo Niemcy nie chcą brać udziału w tej operacji, aby nie drażnić Rosji, z którą robią przecież interesy (Nord Stream 2), ale ostentacyjnie stanęły po stronie USA. Podobne stanowisko przyjęła Polska.

 

W kwestii możliwego uderzenia na Syrię, Rosja wykonuje bardziej zdecydowane działania. Przede wszystkim rosyjska policja wojskowa oraz specjaliści wkroczyli do miasta Duma, w którym rzekomo nastąpił atak chemiczny. Po przeprowadzonych badaniach ogłoszono, że nie znaleziono na miejscu żadnych ofiar ani śladów użycia gazów bojowych i zasugerowano, że Zachód chce dokonać bombardowań, aby ukryć ślady operacji pod fałszywą flagą. Oczywiście Amerykanie mają swoje dowody, które mówią coś zupełnie innego. USA w dużej mierze powołują się na nagrania i informacje zamieszczone w sieci społecznościowej Twitter oraz relacje „świadków” ataku chemicznego.

Rosja przygotowuje się również militarnie. Wczoraj rosyjskie okręty opuściły port Tartus i rozpoczęły manewry na Morzu Śródziemnym w pobliżu syryjskiego wybrzeża. Moskwa zapowiedziała wcześniej, że nie dopuści do ataku na Syrię, w której stacjonują rosyjscy żołnierze. Ambasador Rosji przy ONZ, Wasilij Nebenzia stwierdził, że nie można wykluczyć wybuchu wojny między Rosją i USA.

 

Trump ma wiele powodów, aby zarządzić atak i pójść na wojnę. Stanom Zjednoczonym zależy na zbudowaniu rurociągu, który przebiegałby przez Syrię, aby móc prowadzić rywalizację energetyczną z Rosją w Europie. Zniszczenie Syrii jest również w interesie Arabii Saudyjskiej i Izraela, które rywalizują na Bliskim Wschodzie z Iranem. Zrównanie tego państwa z ziemią pozwoli ukryć wszelkie ślady po operacjach pod fałszywą flagą, zaś Trump będzie mógł odwrócić uwagę od skandali, w które został uwikłany.

Oczywiście ewentualna otwarta wojna mocarstw na terenie Syrii niekoniecznie musi potoczyć się tak jak chciałby tego Zachód. Chiny rozpoczęły właśnie kilkudniowe wielkie manewry na Morzu Południowochińskim, które mogą być zapowiedzią ataku na Tajwan. Pamiętajmy także o rosyjskich manewrach, które niedawno miały miejsce na Morzu Bałtyckim tuż przy Polsce i Szwecji. Jeśli w Syrii dojdzie do starcia mocarstw, Chiny i Rosja mogą otworzyć kolejne fronty w Azji i Europie. To naturalnie zapoczątkuje wybuch III wojny światowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ekscelencja

Trzeba zrozumieć że Rosja

Trzeba zrozumieć że Rosja mądrze nie chce być tą stroną która daje precedens do wybuchu wojny Rosja - Zachód. Zachód tylko czeka aby oskarżyć przed światem że  Rosja  swoimi działaniami rozpoczęła tę III wojnę światową. I wtedy się dopiero rozkręci apokalipsa. Putin to bardzo ostrożnie rozgrywa. 

Portret użytkownika Darek69

Bombardowanie rakiety .

Bombardowanie rakiety ..ostatnim razem ostrzał USA był na opuszczone stare koszary Lol ...trzeba zużyć stare rakiety zeby wyprodukować nowe ...bobędą ptzeterminowane..o to w tym wszystkim chodzi ...

Portret użytkownika Teresa z Torunia

Jak na raze towarzysz Putin

Jak na raze towarzysz Putin dostał z liścia. Zaiste pustymi okazały się być jego słowa o zestrzeleniu każdej rakiety oraz wzięciu na cel wyrzutni z których zostaną odpalone (a może te systemy s400 wcale nie są aż takie magiczne jak zapewniał). Wstyd towarzyszu. Jak taki niepoważny człowiek może pełnić funkcję prezydenta.

Ja rozumiem takiego śmieszka Dudę pełniącego rolę prezydenta Polin. Może śmieszkować sobie do woli a i tak nikt logicznie myślący nawet nie zwróci na niego uwagi. Ale towarzysz Putin ?. Wstyd.

Jak narazie towarzysz dostał z nizłego liścia. Obstawiam, że wygłosi mowę w stylu, że żadna rakieta nie zagroziła terytorium na którym przebywali rosyjscy żołnierze a nawet jeśli zagroziła to nie spadła a jeśli by nawet nie daj Boże spadła to przecież nikogo nie zabiła. Do dobra parę osób zabiła więc ONZ powinno rozpocząć nowe śledztwo skąd zostały wystrzelone te rakiety i przez kogo.

Rosyjscy oligarchowie powinni odstrzelić takiego prezydenta co nie ma jaj.

Portret użytkownika uważniak

biedna teresko z torunia...

biedna teresko z torunia... za blisko ojczulka rydzyka i głupoty pleciesz... Rosja zapowiedziała, że odwet będzie w przypadku zaatakowania dzielnic rządowych w Damaszku, więc trump grzecznie dla zachowania twarzy zaatakował opuszczone budynki b. laboratorium i magazynów broni chemicznej. Gdyby te magazyny zawierały bron chemiczną, to w syrii byłby chemiczny armagedon.. Myslisz ty choć trochę kobieto, czy już z mysleniem masz demencyjne problemy?

Portret użytkownika U_P_Adlina

Widać, że zanim zabrałaś głos

Widać, że zanim zabrałaś głos kompletnie nie zapoznałaś się z tematem. Po pierwsze Rosja została grzecznie poinformowana o "ataku", oraz o tym, że rakiety nie znajdą się w strefie ochranianej przez rosyjskie S-400. Tak też i się stało. A więc S-400 nie musiały byc użyte.
Zresztą nie trzeba S-400 na zachodnią "nowoczesną" technikę, skoro syryjskie przestarzałe poradzieckie systemyw obrony przeciwlotniczej: S-125, S-200, Buk i Kwadrat wyeliminowały wiekszą część atakujących rakiet. 

Dwanaście pocisków manewrujących wystrzelonych w kierunku lotniska Dumajr zostało strąconych przez syryjską obronę. 

W ataku na ośrodek badawczy w Barzeh obok Damaszku nikt nie ucierpiał. Został zniszczony jedynie budynek.

Natomiast rakiety skierowane na wojskowe pozycje w Hims zostały przechwycone i przekierowane. Tam w wyniku ataku rannych zostało trzech cywilów. 

Po drugie dziwię się, że przeszłe wydarzenia w Syrii niczego cię nie nauczyły. Po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu w Syrii przez turków podobne tobie niezbyt rozgarnięte indywidua wygłaszały podobne mowy do twojej. No i co? Liczy się końcowy efekt. To nie potyczka pod budką z piwem, gdzie na cios odpowiada się natychmiastowym ciosem. Tak myślą tylko prymitywy. Koniec końców dziś erdogan współpracuje z Putinem..............i kto się śmieje ostatni? 

Co do liścia, to zastanów się, jak uSSman może dać z liścia Putinowi, gdy sam dostał z liścia od Kima? Przecież to uSSman rozpaczliwie próbuje wyjść z twarzą z tej całej sytuacji po swojej własnej prowokacji i stara się jak może nie wku*wić Rosji informując ją wcześniej o "ataku" i zapewniając, że rakiety ominą strefę chronioną przez rosyjskie S-400. Umknęło ci to? Kto tu więc dostaje z liscia? 

PS: Celem Putina nie jest III WŚ na którą ty być może czekasz, tylko spokojne i powolne obalanie imperium zła na którego czele stoi faszyngton i tela-viw.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj