Rosja i USA przedłużyły traktat zbrojeniowy New START

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nowa administracja USA niemal w ostatniej chwili podjęła decyzję o przedłużeniu traktatu New START, którego drugą stroną jest Rosja. Dwustronny traktat ograniczający zbrojenia strategiczne będzie obowiązywał do 5 lutego 2026 roku.

 

Traktat New START został podpisany 8 kwietnia 2010 roku i wszedł w życie 5 lutego 2011 roku. Umowa ogranicza Rosję i Stany Zjednoczone do rozmieszczenia nie więcej niż 700 międzykontynentalnych pocisków balistycznych, pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych oraz ciężkich bombowców zdolnych do przenoszenia uzbrojenia nuklearnego. Dodatkowo ogranicza liczbę głowic nuklearnych na tych platformach do 1550 sztuk.

 

Jeszcze do niedawna istniało ryzyko, że traktat New START wygaśnie 5 lutego 2021 roku. Umowa może by przedłużana o kolejne 5 lat, lecz pod warunkiem, że prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych wyrażą na to zgodę.

Poprzedni prezydent USA Donald Trump odmawiał przedłużenia traktatu New START i za wszelką cenę chciał w nim uwzględnić Chiny, które aktualnie zbroją się poza wszelkimi ograniczeniami. Jednak od samego początku wiadomo było, że Chiny nie przystąpią do tego traktatu.

 

Dlatego o losach traktatu New START decydowały wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Ponowne zwycięstwo Donalda Trumpa najprawdopodobniej oznaczałoby upadek ostatniego ważnego traktatu nuklearnego oraz zniesienie wszelkich ograniczeń w rozmieszczaniu strategicznych głowic nuklearnych. Nowa administracja USA postanowiła przedłużyć pakt, a także zapowiada, że będzie dążyła do poszerzenia kontroli zbrojeń o Chiny.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Quark

GŁUPCY wydają miliardy na

GŁUPCY wydają miliardy na wyprodukowanie tysięcy głowic atomowych , których i tak nigdy w żadnej wojnie nie użyją , bo groziłoby to zniszczeniem cywilizacji z karencją na jej odbudowę liczoną w setkach lat ! A wszystko to poto by mieć ich więcej niż przeciwnik (?) - lub raczej rywal polityczny , mając nadzieję że ten wiedząc o tym nigdy nie odważy się go zaatakować .. Jedyną szansą na rozwiązanie tej kwestii i zakończenie bezsensownych i kosztownych zbrojeń jest zlikwidowanie wszelkich systemów politycznych i podziałów na rywalizujące ze sobą państwa , na rzecz globalnych "Stanów Zjednoczonych Ziemi" z osobnymi rządami federalnymi i wspólną globalną gospodarką uwzględniającą lokalne zasoby , potencjał twórczy i możliwości produkcyjne. Ale ziemianie jeszcze do tego nie dorośli , wpierw muszą zapomnieć co to CHCIWOŚĆ !

Portret użytkownika znawca

a Polska NATO niemozliwe.

a Polska NATO niemozliwe.

Nie tylko polskie głupki NATO patrzą jak na kosmitów - ale przede wszystkim administracja poprzedniego Prezydenta USA (Donalda Trumpa) nadawała anty-kapitalistycznemu katolickiemu socjalizmowi Unii Europejskiej Paktu Północno-Atlantyckiego (czyli rządowi Prawa i Sprawiedliwości) niemalże - "oblicze Gestapowskie" - panowania na ziemi polskiej, gdzie - w jednej ręce Ci ludzie z PiS trzymali insygnia euro-komuny z Brukseli, a w drugiej ręce trzymali masońskie symbole panowania USA w Polsce. 

Prostym wydaje się fakt, ze co najmniej teoretycznie jest możliwe to aby - nowy, lewacko-lewicowy rząd USA ... osłabiał rządy PiS-u w Polsce poprzez bardzo prostą rzecz : "PiS w jednej rączce będzie musiał trzymać NATO" - "a w drugiej rączce będzie musiał trzymać KRZYŻ''.

Każdy anty-socjalista z Polski musi sobie zdać sprawę z tego, że Amerykańskie Jastrzębie Republikanów to jest opcja najbardziej zabójcza dla polskich kapitalistów - bowiem promuje ona katolicką odmianę euro-socjalizmu w naszym kraju, pod rzekomą postacią ochrony naturalnych i tradycjonalistycznych wartości, jakie od wieków przyświecały Narodowi Polskiemu w jego trwaniu.

Czysto teoretycznie - nowy lewacki zabobon zza oceanu, może wpływać destrukcyjnie na siłę pozycji, jaką PiS zajmuje na naszej scenie politycznej. Sumą sumaru - należy liczyć NATO, że ta lewacka hydra Bidena wymusi na naszych Kaczystowskich Braciach Jewro-Sajuza trzymanie obu rąk w górze - ponieważ ... Donald Trump dawał im 100 % full komfortu w wykonywaniu ich roli jako agentów pro-zachodnich - gdzie trzymali oni jedną rękę w górze, które wyglądało niemalże jak nazistowskie salutowanie typu - ''Heil Hitler'' ... a tak, to może katolicka euro-komuna z PiS będzie trzymać obie ręce w górze.

Może nie będzie tym samym lepiej ... ale napewno będzie - zabawniej [ Smile ].

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Portret użytkownika irfy

Układ "Start" to listek

Układ "Start" to listek figowy i relikt "zimnej wojny", we wszystkich możliwych aspektach. "Strategiczna" broń jądrowa to wielogłowicowe systemy przygotowane do masowego uderzenia we wroga, czyli "zniszczenia świata". Realnie jest to "najbezpieczniejsza" broń atomowa, bo rozmieszczana w silosach, bezpośrednio na terenie Rosji i USA i będąca pod stałą obserwacją satelitarną. Więc jakby tego układu nie przedłużono, nic wielkiego by się nie stało.

Problem stanowią inne, nieprzedłużone układy o taktycznej broni jądrowej. Czyli takiej o zasięgu do 1000 km, rozmieszczonej na mobilnych platformach, niedaleko granic państw. To taka broń stanowi największe zagrożenie, bo istnieje większa pokusa jej użycia. Wielkie strategiczne mastodonty to lamus a przedłużenie programu START to pic na wodę dla naiwniaków.

Portret użytkownika znawca

przedłużenie programu START

przedłużenie programu START to pic na wodę dla naiwniaków.

Tak czy owak ... z punktu widzenia Prawa Międzynarodowego Publicznego ... widać, że administracja prezydencka Bidena, to jest jednak coś innego niż prezydentura Donalda Trumpa.

(P.S. Proszę nie zapominać o tym, że żyjemy w erze kosmicznej - tzn. w każdej chwili możemy się dowiedzieć o istnieniu nowego rodzaju broni orbitalnej, która będzie największym zagrożeniem dla wszelakiego życia biologicznego na naszej planecie, a w ciągu najbiższych 150 lat można się spodziewać nawet broni umieszczonej przez ludzi na Marsie, która mogłaby razić cele na Ziemi ... stąd prosty wniosek ... nie należy nazywać takich - wykonywanych ruchów politycznych kierownictw mianem ... tzw. picu).

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Skomentuj