Rosja i USA ogłosiły zawieszenie broni w południowej Syrii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Po długich negocjacjach między Rosją a Stanami Zjednoczonymi nastąpiło porozumienie, za sprawą którego w południowej części Syrii wstrzymano walki i wprowadzone zostaną strefy deeskalacyjne. Mimo wszystko nic nie wskazuje na to, aby wojna w tym kraju dobiegała końca.

 

Zawieszenie broni weszło w życie w niedzielę o północy czasu lokalnego i obejmuje trzy muhafazy w południowej części państwa syryjskiego - Darę, Quneitrę i Suwayda. Uzgodniono wstrzymanie wszelkich działań zbrojnych między wojskiem a tzw. opozycją oraz dostarczenie pomocy humanitarnej.

 

Jest to pierwsza tak znacząca umowa w kwestii Syrii, którą zawarła Rosja ze Stanami Zjednoczonymi, jednak wszelkie szczegóły na jej temat pozostają tajne. Z wypowiedzi rosyjskiego MSZ wynika, że wspomniane mocarstwa wraz z Jordanem wyślą siły zbrojne do południowej Syrii, aby oddzielić wojska rządowe od uzbrojonej islamskiej rebelii i nie dopuścić do wznowienia walk.

Oczywiście nie należy tu liczyć na zakończenie wojny w Syrii, choć negocjacje Putina z Trumpem mogą wydawać się przełomowe. Obie strony konfliktu faktycznie zgadzają się ze sobą w niektórych kwestiach, ale sprawa Assada, prezydenta Syrii, wciąż pozostaje nierozstrzygnięta.

 

Podczas gdy na południu następuje pokój, konflikt w północnej części tego państwa zaczyna ponownie eskalować. Turcja przygotowuje się do kolejnej operacji zbrojnej w Syrii przeciwko Kurdom. Ostatecznym celem Erdogana jest wyeliminowanie obecności Kurdów w regionach przygranicznych, tym samym starając się pogrzebać plany powstania Kurdystanu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

" Po długich negocjacjach

" Po długich negocjacjach między Rosją a Stanami Zjednoczonymi nastąpiło porozumienie " - ale kto z kim negocjowal? Jaki poziom dyplomatyczny reprezentowaly podmioty. Gdzie zawarto porozumienie i dlaczego utajniono? I bla bla bla. Rzetelnosc publikacji informacji nie jest czyms zlym.

Portret użytkownika John Moll

Nie. Zwracam tylko uwagę, że

Nie. Zwracam tylko uwagę, że na południu przestają walczyć, a zaczyna się teraz na północy. Zawieszenie pewnie będzie tymczasowe i skończy się na użyciu broni chemicznej. Póki co obecna sytuacja nie podoba się USA, więc spodziewam się dalszej wojny i próby zamordowania Assada.

Portret użytkownika Akamai

To jest jakaś kpina.

To jest jakaś kpina.

W suwereenym bądź co bądź kraju rozejm zawierają obce wojska. I wszystkim wydaje się to normalne. To tak jakby w Polsce działania wojenne zostały przerwane przez obce mocarstwa.

Assad musi się temu przyglądać, bo pospólstwu wtłoczono, że morduje cywili chemią.

Cały ten świat jest teraz jedną wielką kpiną, niestety akceptowaną przez większość ludzi.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika cnmnd

Dokładnie- takich kpin,

Dokładnie- takich kpin, absurdów itp jest tak dużo, że ja nie wiem od czego zacząć- ale jeśli by wskazać jakąś podstawę tego gówna to system bankowy i jego powiązania degenerują ludzi jako jednostki/ rodziny i całe państwa doprowadzają do upadku, przykładowo Polska nie jest fizycznie w stanie spłacić całego swojego zadłużenia, a kasa na obsługę długu jest brana z podatków zarobionych przez nas wszystkich prosto w kieszenie bankierów. I jakim cudem dowolny obywatel toleruje taką kpinę? Odsetki kilkakrotnie przewyższające pożyczony kapitał itp  Ten system powinien upaść dawno temu ale ludzie są za mało inteligentni i wyedukowani, żeby zobaczyć co jest 5.

Portret użytkownika Akamai

Tyle zaplanowano w budżecie,

Tyle zaplanowano w budżecie, ale era niskich stóp procentowych powoli dobiega końca.

Poczekajmy więc do końca roku. 

Co do mojego ulubieńca, to także poczekajmy. Ale i tak nie są to jego pomysły i zasługi. Chociaż to on je firmuje.

Niewątpliwie ktoś PiS-owi pomaga. Chyba nawet wiem kto. Smile

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Skomentuj