Rosja dostarczyła rakiety Iskander do Obwodu Kaliningradzkiego

Kategorie: 

Źródło: Aleksey Toritsyn/CC BY-SA 3.0

Polski rząd odczuwa niepokój w związku z rozmieszczeniem rosyjskich rakiet balistycznych Iskander-M tuż przy naszej granicy. Otwarcie mówi się o niebezpieczeństwie, związanym z działaniami Władimira Putina. Minister Obrony Narodowej Polski Antoni Macierewicz powiadomił, że sytuacja jest stale monitorowana a siły zbrojne są gotowe aby "zagwarantować bezpieczeństwo Polski i sojusznikom."

 

Estońskie media powiadomiły w piątek jako pierwsze, że Rosja wysyła rakiety balistyczne Iskander-M na pokładzie jednostki cywilnej. Następnie amerykański wywiad potwierdził te informacje. Stwierdzono, że transport tego systemu może mieć charakter zupełnie nieszkodliwy, lub jest po prostu reakcją na działania NATO w Europie Wschodniej.

 

Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji potwierdził w sobotę te doniesienia. Przerzut mobilnego systemu rakietowego Iskander-M, według generała Igora Konaszenkowa, odbywa się jedynie w ramach ćwiczeń wojskowych. W związku z tym, obecność wspomnianych rakiet w naszym sąsiedztwie powinna być jedynie tymczasowa.

Źródło: Boevaya mashina/CC BY-SA 4.0

W Polsce trwa budowa tarczy antyrakietowej. Instalacja powstaje w Redzikowie w województwie pomorskim i będzie gotowa do działania w 2018 roku. Ostrzeżenia ze strony Rosji pojawiają się od lat. W 2008 roku, ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że systemy Iskander zostaną rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim na stałe aby zneutralizować zagrożenie ze strony antybalistycznego systemu rakietowego w Europie.

 

Dwa lata temu mieliśmy identyczną sytuację, gdy rosyjski system rakietowy przemieszczono do Kaliningradu w ramach ćwiczeń. Pewnego dnia może się jednak okazać, że manewry będą jedynie przykrywką dla trwałej dyslokacji rakiet Iskander. Polska, jako strona konfliktu między Zachodem a Rosją, jest narażona na atak z uderzeniem nuklearnym włącznie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ekstragoon

Swoją drogą, patrząc na te

Swoją drogą, patrząc na te foty tych "rakiet" w delikatnym zbiżeniu to może i faktycznie makiety. Powierzchnia jest nieregularnie zakrzywiona, jak w Moskwiczu , tyle że Moskwicz nie lata z podwójną prędkością dźwięku ...bądć co bądż wszelkie nieregularności wpływają na tor lotu.

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Kolovrat

Nie mam pojęcia w czym

Nie mam pojęcia w czym problem. "Wolnoć Tomku w swoim domku". Ruscy mogą i wszystkie rezerwy baterii w*ebać na terytorium Kaliningradu, czemu? BO MOGĄ! To ich ziemia, to ich teren i mogą sobie robić na tej ziemi co chcą. USraelcom można ustawiać co chcą NIE NA.SWOJEJ ZIEMI a Ruskim na swojej już nie? Pie*dolona hipokryzja euro cweli. 

..a tak w ogóle, to i tak to wszystko to jeden wielki teatrzyk dla ubogich umysłowo.

Portret użytkownika John Moll

Jestem zaskoczony tym co tu

Jestem zaskoczony tym co tu się wyrabia. Zrozumiałbym, gdyby miały tu miejsce jakieś rzeczowe dyskusje, ale większość komentarzy skupia się jedynie na dowalaniu drugiej osobie. Zrobił się tu mały syf i czas zrobić porządek, tylko żeby nikt później nie płakał, że cenzura.

Portret użytkownika polakk

Jesli chcesz aby tym portalu

Jesli chcesz aby tym portalu prowadzono dyskusje merytoryczne to moderuj obie strony. Syf jak to nazwałeś zrobił się przez użytkownika UPAdlina, który nic nie wnosi do dyskusji, wszędzie widzi banderowców, rzuca inwektywami, obraża wulgarnie tu komentujących. chcesz porzadku i merytorycznej dyskucji to moderuj obie strony. Możemy się nie zgadzać ale się szanujmy

Portret użytkownika U_P_Adlina

gdzie te moje wulgaryzmy

gdzie te moje wulgaryzmy kłamco??.........A banderowców ty tu nie widzisz??.........Raczej nie chcesz widzieć !!.........PS: Polak z ciebie taki, jak twój nick, jakby niedorobiony !!...........Ja wiem, że banderowskie jełopy nie cierpią mnie bo obnażam ich prawdziwe gęby i chwytają się wszystkiego, aby cos z tym zrobić, nawet bredząc, że nic nie wnoszę, choć właśnie to, co wnoszę doprowadza ich do szału !!..........PS2: Szanujmy się??.........Nie ma szacunku dla tych, którzy gloryfikują ludobójcze światopoglądy jak nazizm i banderyzm, a ty mendak właśnie to robisz!!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj