Rosja dostarczy systemy przeciwrakietowe S-300 do Iranu mimo protestu USA

Kategorie: 

Rosyjski system rakietowy S-300 - źródło: Archiwum RIA Novosti/Grigory Sysoev/CC-BY-SA 3.0
Władimir Putin postanowił znieść zakaz dotyczący dostarczenia zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej S-300 do Iranu. Stany Zjednoczone a w szczególności Izrael wyraziły "zaniepokojenie" w związku z decyzją prezydenta Rosji.

 

Iran pracuje obecnie nad osiągnięciem porozumienia w sprawie własnego programu jądrowego, który postrzegany jest przez Zachód jako poważne zagrożenie. Kraj ten pozwoli kontrolować swoje obiekty nuklearne i ograniczy wydobywanie wzbogaconego uranu w zamian za natychmiastowe całkowite zniesienie sankcji gospodarczych. Izrael nie zgadza się na takie negocjacje, choć są prowadzone przez jego największego sojusznika - Stany Zjednoczone.

 

Niespodziewanie okazuje się, że Rosja postanowiła znieść zakaz dotyczący dostarczenia systemu przeciwrakietowego S-300, który został nałożony w 2010 roku. Ali Shamkhani, sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu uważa, że systemy S-300 mogą zostać dostarczone do kraju już w tym roku.

 

USA i Izrael oczywiście skrytykowały decyzję Rosji, która nie tylko dostarczy wspomniane systemy rakietowe do Iranu, ale również rozpocznie wymianę ropy za towary. Powoduje to, że nałożone sankcje gospodarcze tracą swoją moc. Zachód nałożył je w przeszłości na Iran aby ten ograniczył swój program nuklearny i zezwolił na inspekcje agencji MAEA. W ten sposób dalsze negocjacje w tej kwestii mogą spełznąć na niczym.

 

 

Na podstawie: http://www.wsj.com/articles/iranian-official-expects-delivery-of-russian-s-300-missile-system-this-year-1429000874

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Konstanty Rokossowski

Słyszał ktoś że Moskale są

Słyszał ktoś że Moskale są potomkami Mazowszan?Czytałem badania,i wychodzi na to że łże media szczują polaczków żeby ruszyli na swych krewnych,bo Polak nie wierzy kłamcom,nie pójdzie strzelać do braci Rosjan.Ale w tym kocha się zachód i eskimosi,boją się zjednoczenia Słowian,więc szczują i skłócają nas między sobą.Zachód nie dałby rady zjednoczonym Słowianom,więc zachodnie marionetki eskimosów szczują tak żeby Słowianie sami między sobą się wybijali.To tak jak by tera ktoś kazał Mazowszanom żeby ruszyli zabijać Podlasian lub Pomorzan.Ale polaczki są głupi,nie rozumieją tego że jak upadnie Rosja to potem zachód zacznie eksterminację Polaków.Po raz drugi Rosja może okazać się gwarantem przetrwania narodu Polskiego.Cienie Obamy gadacie o ruskich agentach a to wy jesteście trolami,jak zmieni się hegemon to zamiast za dolary i szekle będziecie trolować za Jeny,co nie Włodi? Pozdrów załogę Donalda Cooka,płynęli kilka tys km żeby narobić w gacie gdy Rosjanie wyłączyli im superniszczyciel haha

Portret użytkownika John Moll

Mam nadzieję, że już

Mam nadzieję, że już skończyliście. Taka właśnie panowałaby sytuacja gdy moderacja przepuszczała bez sprawdzania każde wpisy, zezwalała na ataki, wyzwiska i offtopic. Niektóre osoby strasznie narzekały na "cenzurę" na portalu, dlatego wrzuciłem trochę na luz, ale ten syf trzeba zakończyć, więc "cenzura" znów tu zawita.

Portret użytkownika 85r

Izraelska gazeta: rząd

Izraelska gazeta: rząd Ukrainy honoruje hitlerowskich kolaborantów

Bardzo podobny do srausa znaczy klausa. To jest Oleh Lyashko. jeden z posłów osłow ukrainskich a tutaj rozdaje widły na majdanie https://www.youtube.com/watch?v=QNZbETp4PDw
70 lat po Holokauście parlament Ukrainy oficjalnie uznał nacjonalistyczne formacje militarne kolaborujące z Niemcami podczas II wojny światowej za bohaterów – czytamy na łamach izraelskiej gazety „The Jerusalem Post”.
Zgodnie z ustawą uchwaloną w czwartek [tydzień temu – KRESY.PL] ultranacjonalistyczna Ukraińska Powstańcza Armia, która usiłowała utworzyć niepodległą Ukrainę, została uhonorowana przez oficjalne władze – czytamy na łamach izraelskiej gazety, która powołuje się na „Kiev Post”.
Jednocześnie formacja zbrojna Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów [czyli UPA], która była zaangażowana w walkę ze Związkiem Sowieckim i nazistami, kolaborowała z Niemcami i brała udział w akcjach przeciwko Żydom – podkreśla gazeta.

Podczas gdy w grupie, odgałęzienie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, zaangażowanych w działaniach wojennych przeciwko zarówno ZSRR i Niemców, ale również współpracował z Niemcami i wziął udział w działaniach przeciwko miejscowych Żydów – czytamy na łamach izraelskiej gazety.

“The Jerusalem Post” przypomina również, że ukraiński ruch nacjonalistyczny nie pierwszy raz wywołuje kontrowersje. Wydanie podkreśla, że w 2010 roku Wiktor Juszczenko uznał Banderę za Bohatera Ukrainy, jednak decyzja została cofnięta przez jego poprzednika. Według gazety kwestia odradzania się nazizmu jest jedną z centralnych w obecnym konflikcie ukraińsko-rosyjskim, Moskwa zarzuca obecnemu rządowi w Kijowie tendencje faszystowskie.

Gazeta pisze również, że lokalne organizacje żydowskie wyrażały sprzeciw wobec mianowania szefem policji w obwodzie kijowskim byłego członka organizacji neonazistowskiej. „The Jerusalem Post” pisze również, że neonaziści są obecni w ochotniczych batalionach walczących w Donbasie z Rosjanami.
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/izraelska-gazeta-rzad-ukrainy-honoruje-hitlerowskich-kolaborantow

Portret użytkownika achiles

I sprawdza się to co tu już

I sprawdza się to co tu już od dłuższego czasu głosiłem skoro i oni otwarcie, o tym już piszą:

Jakie sankcje? Rosja odbija się od dna

Jeszcze niedawno Zachód wróżył Rosji bankructwo i przewrót na szczytach władzy. Władimir Putin powtarzał jednak nieustannie: „będzie dobrze”. Aż słowo ciałem się stało.

Nie takiego efektu spodziewały się zachodnie państwa, które za aneksję Krymu i udzielenie wsparcia separatystom na Ukrainie nałożyły na Rosję sankcje. Miały one nadwerężyć cierpliwość oligarchów i rosyjskiego społeczeństwa, a w rezultacie wymóc na niepokornym Putinie posłuszeństwo i wycofanie się z Donbasu.
Sankcje odcisnęły piętno na gospodarce, a dobić ją miały spadające ceny ropy. Wskutek embarga na importowane produkty sklepy opustoszały, banki zacisnęły pasa, a inwestorzy wycofywali pieniądze z kraju. W największym stopniu ucierpieli jednak obywatele, których pensje stopniały nawet o 1/3. Po grudniowym krachu na rynku walutowym wielu ekspertów kładło już reżim Putina do trumny.

 

Dziś rosyjski przywódca może triumfować. Przez miesiące prosił swoich poddanych o cierpliwość, a oni ją okazali. I wyszli na tym nieźle, bo ostatnie wskaźniki gospodarcze pokazują, że opłacało się czekać na cuda Putina. Gospodarka ruszyła z kopyta, a prezydent umacnia swoje poparcie – pisze amerykański „Newsweek”.
Renesans rubla
Cud nad Wołgą zadziwia nawet największych optymistów. Wynika on między innymi ze wzrostu cen ropy, na której stoi rosyjska gospodarka. Dziś baryłka surowca kosztuje 58 dolarów, czyli o 10 dol. więcej niż w styczniu. Jeszcze rok temu za baryłkę płacono 120 dol., a Rosja mogła szastać pieniędzmi, potem przyszło załamanie cen i miesiące smuty. Teraz wyposzczonej gospodarce wystarczył niewielki wzrost, by zaczęła podnosić się z kolan. Eksperci szacują, że za każdym razem, gdy ceny ropy skaczą o 10 dol., PKB Rosji podnosi się o 2 proc.
http://swiat.newsweek.pl/rosyjska-gospodarka-rosnie-sankcje-nie-podzialaly,artykuly,361130,1.html

 

Portret użytkownika achiles

TO JEST NIUS HICIOR

TO JEST NIUS HICIOR :

Emerytowany oficer CIA przyznał się do zabójstwa Marylin Monroe.  Poza tym, on i jego grupa zabijali osoby, „które mogły stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju" w latach 1959-1972.Były oficer CIA, 78-letni Norman Hodges oznajmił, że w latach 1959-1972 popełnił 37 morderstw na rozkaz amerykańskiego rządu, w tym to właśnie on zrobił śmiertelny zastrzyk aktorce Marilyn Monroe — podaje portal www.worldnewsdailyreport.com. Śmiertelnie chory mężczyzna został umieszczony w niewielkim szpitalu w stanie Wirginia, gdzie złożył swoje zeznania. Według niego, zabijał on osoby, "które mogły stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju", na rozkaz swojego szefa, majora Jamesa Haywortha. Wśród ofiar piątki profesjonalistów, jednym z których był Hodges, znaleźli się aktywiści polityczni, dziennikarze, liderzy związków zawodowych, naukowcy i artyści, których pomysły stwarzały zagrożenie dla interesów USA. Według niego, Marilyn Monroe była jedyną kobietą, którą zabił. Hodges nie żałuje tego, ponieważ istniały dowody na to, że Monroe utrzymywała intymne relacje nie tylko z Kennedym, ale również z Fidelem Castro.  Były pracownik CIA dodał, że "mogła ona przekazywać strategiczne informacje komunistom", do czego nie można było dopuścić. Około pierwszej w nocy 5 sierpnia 1962 roku Hodges wykonał rozkaz: wszedł do pokoju gwiazdy i zrobił jej zastrzyk leku uspokajającego, zmieszanego z nembutalem, co doprowadziło do jej śmierci. Podkreślono, że wszyscy, którzy mogliby potwierdzić wersję weterana CIA, nie żyją, w tym szef Hodgesa — major Hayworth zmarł na zawał w 2011 roku. Tym nie mniej wyznania emeryta już przyciągnęły uwagę CIA: lezący na łożu smierci w pokoju dla umierających Hodges jest zakuty w kajdanki, trwa śledztwo i sprawdzenie przedstawionych przez niego faktów. 

 

Portret użytkownika achiles

Jak poinformowała w środę

Jak poinformowała w środę kirgiska gazeta Dieło No… powołując się na własne źródła w międzynarodowym porcie lotniczym „Manas”, ukraińska linia lotnicza „Antonov Airlines” dostarczyła do stolicy Kirgistanu ponad 150 ton nieznanego ładunku, który posiadał status „poczty dyplomatycznej” i był przeznaczony dla ambasady USA w Kirgistanie. Rzecznik  prasowy ambasady USA w Biszkeku poinformował RIA Novosti że „nie będzie żadnych komentarzy w tej sprawie”.  Według gazety samolot transportowy An-124 („Rusłan”) dwukrotnie — 28 i 30 marca — lądował na lotnisku „Manas”. Według gazety za każdym razem samolot przylatywał ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Dhabi i dostarczał pewien ładunek — 28 marca samolot przywiózł siedem kontenerów o łącznej wadze ponad 78 ton, 30 marca — pięć kontenerów o łącznej wadze prawie 74 ton. Łącznie w ciągu dwóch dni ambasada USA otrzymała 12 kontenerów o wadze blisko 152 ton, pisze gazeta. Ładunek w obu przypadkach miał status „poczty dyplomatycznej” i nie podlegał żadnej kontroli strony kirgiskiej. Towarzyszyło mu kilka osób i odebrało go 14 pracowników ambasady USA, informuje gazeta. Wydanie przypomina, że na początku wydarzeń na Ukrainie w listopadzie 2013 roku ambasada USA w Kijowie również otrzymała „ładunek dyplomatyczny”, który został dostarczony wojskowymi samolotami transportowymi amerykańskich sił powietrznych. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wtedy wyjaśniła, że ładunek stanowiły skrzynie z 60 milionami dolarów w małych nominałach. Później na Majdanie pojawiły się nowe banknoty w nominałach 20, 50 i 100 dolarów, zauważa gazeta. Do czerwca 2014 roku na międzynarodowym lotnisku Manas w Kirgistanie znajdowała się amerykańska baza wojskowa, której pracownicy posiadali pełny immunitet dyplomatyczny. Ładunki, które trafiały do bazy Pentagonu, również nie podlegały kontroli granicznej i celnej. W lutym br do Biszkeku przybył tymczasowy chargé d'affaires Richard Miles, znany jako „geniusz kolorowych rewolucji”. Według jego oficjalnej biografii był on ambasadorem Azerbejdżanu w latach 1992-1993, szefem misji w Belgradzie od 1996 do 1999 roku, ambasadorem w Bułgarii od 1999 do 2002 roku i ambasadorem USA w Gruzji od kwietnia 2002 roku do sierpnia 2005 roku — akurat w czasie, kiedy w kraju miał miejsce zamach stanu, który otrzymał nazwę „rewolucji róż”. Można się więc spodziewać, że sponsorowana rewolucja niedługo wybuchnie w Kirgistanie.

Portret użytkownika achiles

Kijowska władza bezczelnie

Kijowska władza bezczelnie oszukuje zarówno liderów normandzkiej czwórki, swój naród, jak i całą społeczność światową, ponieważ działania, podejmowane przez ukraińskich wojskowych, są sprzeczne z mińskimi porozumieniami" — powiedziałszef proklamowanej Donieckiej Republiki Ludowej AleksanderZacharczenko.  Szef DRL podkreślił, że dane wywiadu potwierdzają fakty sprowadzania ukraińskiego sprzętu wojskowego na czołowe pozycje i "Kijowowi nie chodzi o żadne wycofanie ciężkiej broni". "Przez ostatnie dwa tygodnie ukraińskie siły zbrojne sprowadziły pod Donieck ponad 100 jednostek ciężkiego sprzętu bojowego— podkreślił Zacharczenko. — Świadczy to o przygotowaniu do ofensywy, a wczoraj i przedwczoraj pokazała to ofensywa na lotnisko i miejscowość Pieski". 

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow podkreślił, że spotkanie normandzkiej czwórki w Berlinie "było pożyteczne" i że "padło wiele sprzecznych pomysłów". Jednym z głównych wyników rozmów było podjęcie decyzji w sprawie powołania czterech grup roboczych — w sprawie bezpieczeństwa, procesu politycznego, kwestii humanitarnych oraz odbudowy gospodarczej Donbasu. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych "czwórki" trwało ponad 2,5 godziny. Według słów Ławrowa, najwięcej czasu na rozmowach zajęło omówienie kwestii powołania grup roboczych: "Zdajemy sobie sprawę z tego, że wypełnienie wezwania do grupy kontaktowej w sprawie powołania grup roboczych potrwa jakiś czas, lecz nasze wspólne zdecydowanie, aby domagać się konkretyzacji wszystkich kroków, uzgodnionych z naszymi przywódcami, napawa nadzieją" — oznajmił Ławrow. Poza tym strony porozumiały się w sprawie poparcia propozycji OBWE w sprawie wycofania broni o kalibrze poniżej 100 mm a także czołgów wraz z typami broni, które trzeba wycofać zgodnie z mińskimi porozumieniami. "Jest to dość konkretna rzecz. Strona rosyjska przez naszych przedstawicieli we wspólnym centrum koordynacji i kontroli zaproponowała to półtora miesiąca temu i to, że obecnie poparł to normandzki format uważam za ważne osiągnięcie" — powiedział Ławrow.

 

Portret użytkownika achiles

USA niejednokrotnie już

USA niejednokrotnie już demonstrowały swoją politykę podwójnych standardów. Tak uważa amerykański dziennikarz Nicolas Davies, który w swoim artykule odnotował, że „decyzje amerykańskich liderów politycznych prowadzą do rozlewu krwi, chaosu i przemocy”.Dziennikarz amerykańskiego portalu informacyjnego  Huffington Post Nicolas Davies uważa, że polityka podwójnych standardów, stosowana przez USA na Ukrainie i w Jemenie pokazuje, że „decyzje amerykańskich liderów politycznych prowadzą do rozlewu krwi, przemocy i chaosu”.   Jak pisze autor artykułu, kiedy w jakimś państwie dochodzi do przewrotu państwowego i legalny rządzący odsuwany jest od władzy, USA mogą uznać lub nie uznać zmiany w tym państwie kierując się przy tym nie zwierzchnością prawa, ale własnymi korzyściami geopolitycznymi i gospodarczymi. „Po przewrocie na Ukrainie USA i ich europejscy sojusznicy momentalnie uznali nowy rząd kijowski, a niezgodnych z nimi mieszkańców proklamowanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej nazwali przestępcami, terrorystami, a nawet obcymi okupantami we własnym kraju” – pisze amerykański dziennikarz podkreślając ogromną liczbę ofiar na południowym wschodzie Ukrainy oraz zniszczenie miast i wsi. Davies opisuje także obecną sytuację w Jemenie, która różni się od ukraińskiej tym, że były prezydent Jemenu Abd Rabbu Hadi, także zmuszony do ucieczki z państwa jak i były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, oficjalnie podał się do dymisji w 2015 roku. „USA próbują zrobić z Hadiego legalnego prezydenta, bez względu na niewygodne fakty, m.in., że jego kadencja zakończyła się w 2014 roku, a w styczniu 2015 on sam oficjalnie podał się do dymisji… W odróżnieniu od Ukrainy, gdzie ówczesny prezydent Janukowycz nigdy nie ogłaszał swojego ustąpienia z urzędu” – zauważa dziennikarz. Autor artykułu jest także przekonany, że amerykański rząd gotowy jest pozostawić zrujnowane państwo, byle tylko wysunąć na urząd prezydenta człowieka, który odpowiadać będzie amerykańskim interesom. 

Strony

Skomentuj