Rosja domaga się, aby Stany Zjednoczone wycofały wojska z Syrii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Samozwańcze Państwo Islamskie w Syrii praktycznie przestało już istnieć. W związku z tym powróciła kwestia obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, które stacjonują w Syrii i oficjalnie zwalczają terroryzm. Rosyjskie władze wskazują, że skoro sytuacja została już opanowana to USA powinny wycofać swoich żołnierzy.

 

Minister Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow wskazał, że Stany Zjednoczone i jej międzynarodowa koalicja nie zostały poproszone o pomoc przez syryjski rząd, ani nie otrzymały nawet zgody od Rady Bezpieczeństwa ONZ na interwencję w obcym państwie. Jego wypowiedź jest reakcją na oświadczenie Sekretarza Obrony USA Jamesa Mattisa, zgodnie z którym wojska amerykańskie mają pozostać w Syrii tak długo, aż dojdzie do zmiany w rządzie w Damaszku - to znaczy gdy prezydent Baszar Assad utraci władzę.

 

Ławrow zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone najwyraźniej zamierzają kontrolować część syryjskiego terytorium, aby osiągnąć swoje cele i wcale nie chodzi tu o walkę z ISIS, które w Syrii już praktycznie nie istnieje. Rzeczniczka MSZ Rosji Marija Zacharowa zauważyła również, że islamscy rebelianci otrzymali nowe uzbrojenie. 27 grudnia dokonali ostrzału rakietowego na bazę lotniczą Hmejmim w prowincji Latakia. Dwa pociski zostały wtedy przechwycone przez rosyjski system obrony powietrznej Pancyr, trzeci nie trafił w cel. Natomiast dzień wcześniej, terroryści zestrzelili nad muhafazą Hama syryjski samolot wojskowy z pomocą przeciwlotniczego zestawu rakietowego MANPADS.

 

W tym samym czasie szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow oskarżył Stany Zjednoczone o udzielenie schronienia i przyłączenie zbiegłych bojowników ISIS do "umiarkowanego" ugrupowania zbrojnego Nowa Armia Syrii, które funkcjonuje w południowej części Syrii przy granicy z Irakiem, gdzie USA i Wielka Brytania mają swoje bazy wojskowe. Rosyjski generał dodał, że Ministerstwo Obrony jest w posiadaniu danych wywiadowczych, które potwierdzają współpracę amerykańskich sił zbrojnych z islamistami.

 

Kontrola nad Syrią ma dla Stanów Zjednoczonych istotne znaczenie w kwestii zatrzymania ekspansji Iranu w kierunku Izraela. Całkiem niedawno dowódca sił specjalnych wchodzących w skład irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generał Qassem Soleimani zapowiedział, że jeśli amerykańscy żołnierze nie opuszczą Syrii to zostaną do tego zmuszeni. Ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie sugerują, że wkrótce może wybuchnąć kolejna wojna - nie wiadomo jednak czy będzie to kolejna wojna pośrednia na terytorium innego państwa, czy też będziemy świadkami wojny na całego, która podpali cały region.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika syriues

ogolnie chodzi o gaz i rope 

ogolnie chodzi o gaz i rope  i dolara,wiec po co te spekulacje i dywagacje?

Dajcie sobie spokoj z tymi komentarzami ktore nic nie wnosza.Kazdy dobrze wie ,ze usa uzaleznia od dolarow inne panstwa i chce by bylo wszystko w dolarze,dlatego Libya egipt syria stracily swoja wladze i musza to robic dalej.Iran Korea Rosja jakos wioda swoje zycie bez dolara,ale sa zbyt silni by USA tak sobie wjechala,wybuchla by wojna atomowa,jadrowa,wodorowa, i inne jakie tam maja.Korea np,wie w co ma uderzyc by zabolalo.Jakby walneli w Japonie to siadlby rynek nie tylko Europejski ale i Amerykanski i watpie czy ktos by chcial z Amerykanami dalej handlowac.Sami sobie line na szyi wiaza

Portret użytkownika ola

Szanowny Panie Moderatorze ja

Szanowny Panie Moderatorze ja rozumiem ,że ten portal jest bardzo otwarty na prawdę i komentarze ale proponuję nie umieszczać fotki niejakiego -CCCP- bo to obraża dobre imię tego portalu , a jeżeli ten CCCP tak wyglada jaką sobie fotke strzelił to znaczy ,że propaguje faszyzm i hitleryzm!!!!!!!!!  A TO JUŻ JEST NADUŻYCIE TEGO FORUM!!!

Portret użytkownika Szalony Iwan

Syria powinna otrzymać

Syria powinna otrzymać iskandery i zniszczyć nielegalne bazy terrorystów amerykansakich na swoim terytorium. Szkoda to już powtrarzać po raz dwutysięczny. Tu trzeba strzelać do tych bandytów z uSSraela, tak jak robili to z powodzeniem Wietnamczycy.

Ban do odwołania. Propagowanie treści antypolskich.

Portret użytkownika Teresa z Torunia

na YT jest ciekawy kanał pod

na YT jest ciekawy kanał pod nazwą IPP. Codzinnie w programie o 13 dwaj panowie siedzą sobie i dywagują jak to najwspanialszym państwem świata jest "biblijna" Ameryka a drugim w kolejności wielki, wspaniały Izrael.

Pewnego pięknego i pamiętnego dnia w IPP pojawiła się mega gwiazda ruchu antykomunistycznego, niejaki pan Artur Thompson. Było długie bla, bla, bla. Całe środowisko IPP doznawało spazmów - do pewnego pamiętnego momentu. Padło pytanie - kto stoi z ISIS. Pan Thompson bez zająknięcia odpowiedział "za ISIS stoi rząd stanów zjednoczonych". Miny członków IPP - bezcenne. Tłumacz doznał światopoglądowego szoku co widać było po jego minie oraz po oczach. W szoku raz jeszcze dopytał gościa, ten odpowiedział mu dokładnie to samo. Co zrobił pan tłumacz ?. Przetłumaczył odpowiedź p.Thompsona na "za ISIS stoi USA oraz Rosja".

Naprawdę wszystkim zaczadzonym polecam ten odcinek jako odtrutkę dla umysłu. Jednak to jeszcze nie jest najlepsze. Najlepsze miało dopiero nastąpić. Mianowicie w necie wybuchła afera i internauci zaczęli zarzucać środowisku IPP manipulację. Głos w tej sprawie zabrał sam pastor Chojecki - cytuje: "tak ale taka jest polityka amerykanów. Oni aby walczyć z terrorystami (domyślnie Assad) tworzą innych terrorystów". Logika powalająca z nóg. Czyli pastor Chojecki pośrednio przyznał, że za zbrodniami ISIS stoją amerykanie i to ci, biblijni amerykanie odpowiedzialni są m.in. za rzeż chrześcijan w Syrii.

P.S nie przekonuje mnie tłumaczenie, że tak, ISIS stworzyli amerykanie ale to zrobili lewacy pokroju Clintonów czy Obamy. Jeśli Trump faktycznie jest takim chrześcijańskim, światowym przywódcą to powienien po pierwsze powiedzieć prawdę, po drugie przeprosić a po trzecie wypłacić odszkodowania ale to nigdy nie stanie się ponieważ tak samo jak Rosja czy Chiny USA realizują swoją imperialistyczną politykę i będą realizować.

Portret użytkownika pkp

Czyli Amerykanie planują

Czyli Amerykanie planują Afgansitan 2.0 żeby związać część rosyjskich sił na tym polu działań. Nie ma co oczekiwać, że Amerykanie sie wycofają, czy uda sie ich "wykurzyć"? Temat dość kontrowersyjny, w Syrii głównie stacjonują doskonale wysposażone i wyszkolone amerykańskie siły specjalne, więc to nie będzie takie proste, jak to sobie generał Irański życzy. Wojna na całego może być bardzo krwawa dla Iranu i może w sumie o to chodzi?
 

A od siebie życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku i żebyśmy żyli w mniej ciekawych czasach Wink

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Artus

Popaprańcu jesteś jak piszesz

Popaprańcu jesteś jak piszesz cccp i jak cię cepem pogonili to ci się w głowie popierdoli..

Byłeś cepem, jesteś cepem i cepem pozostaniesz, bo z cepa nic innego nie da się zrobić.

Cep był i zawsze będzie cepem i po co cep pisze cepowate brednie na tym i innym portalu?

Bo cep to faszystowska świnia i portret [twój] świadczy, że jesteś tym kim jesteś.

Na pewno nie Polakiem a z pewnością folksdojczem.

Więc spierdala. do niemiec bo tam jest twoje miejsce esesmanie hitlerowska świnio.

Strony

Skomentuj