Rosja chce zezłomować swój jedyny lotniskowiec Admirał Kuzniecow

Kategorie: 

Źródło: Mil.ru/CC BY 4.0

Jedyny rosyjski lotniskowiec, Admirał Kuzniecow, może zostać przedwcześnie wycofany ze służby. W zeszłym roku, Rosja straciła pływający dok, który miał zająć się remontem tego okrętu wojennego. Jeśli Ministerstwo Obrony nie rozwiąże tej kwestii, Admirał Kuzniecow zostanie zezłomowany.

 

Pod koniec października 2018 roku, rosyjski lotniskowiec znajdował się we wnętrzu pływającego doku PD-50, gdzie miał przejść przez remont. Jednak statek niespodziewanie uległ awarii i zatonął, a przewracający się dźwig uszkodził kadłub lotniskowca. Od tamtego czasu, Admirał Kuzniecow stoi bezczynnie w 35. stoczni w Murmańsku.

 

Remont rosyjskiego lotniskowca miał dobiec końca najpóźniej w 2022 roku, jednak na dzień dzisiejszy, przyszłość Admirała Kuzniecowa stoi pod wielkim znakiem zapytania. Rosja aktualnie nie jest w stanie zdobyć zamiennika dla pływającego doku PD-50, który został zresztą wybudowany przez Szwecję w 1980 roku.

Admirał Kuzniecow eskortowany przez brytyjski statek HMS Liverpool – źródło: Simmo Simpson/MOD

Rosyjscy obserwatorzy często wskazują na wysoki koszt utrzymania jedynego lotniskowca, a niektórzy nawet kwestionują jego użyteczność. W latach 1991-2015, Admirał Kuzniecow wykonał tylko sześć patroli. W 2016 roku, okręt brał udział w misji bojowej w Syrii, podczas której stracił dwa myśliwce w ciągu trzech tygodni.

Remont tego okrętu wojennego może okazać się po prostu nieopłacalny, zwłaszcza jeśli nie będzie brał udział w przyszłych operacjach bojowych i posłuży wyłącznie jako platforma treningowa. W chwili obecnej, Rosja nie posiada ani technicznych, ani finansowych możliwości przywrócenia do stanu użyteczności Admirała Kuzniecowa oraz wybudowania nowych lotniskowców.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Kwazar

Nie interesuje mnie czy

Nie interesuje mnie czy Rosjan stać na lotniskowiec czy nie stać.Jednego jestem PEWIEN ! Epoka lotniskowców minęła bezpowrotnie ! Podobnie jak zakończyła się owego czasu epoka Pancerników. Wiem. Nie znam się ale... Lotniskowce są dobre do ataku na San Eskobar Poza tym to są ogromne pływające CELE.

Portret użytkownika r.abin

"San Eskobar", czy Krakozja -

"San Eskobar", czy Krakozja - to mityczne państwa - ale faktycznie lotniskowce (raczej) nie służą do obrony kraju właściciela. Putin (tą decyzją) - wpisuje się jako "gołąbek pokoju". Ciekawe jak z bilansem samolotów transportowych (mogących dolecieć do np Wenezueli)?

Portret użytkownika MDG

Tutaj dobitnie pokazano co

Tutaj dobitnie pokazano co świat myśli o ruskim "lotniskofcu":

„Admirał Kuźniecow” to jedyny rosyjski lotniskowiec. Pochodzi jeszcze z czasów sowieckich. Po raz pierwszy wypłynął na morze w 1985 roku.

Dziś uchodzi za najbardziej zrujnowany okręt świata. Nie wypływa już na morze bez holowników, na wypadek gdyby znów wysiadł mu napęd

—pisze „Die Welt”. Według gazety, która powołuje się na brytyjskiego eksperta Petera Robertsa z Royal United Services Institute „w zimie woda dostarczana do turbin parowych lotniskowca zamarza w rurach, regularnie dochodzi do też wycieków oleju”.

To kupa złomu

—dodaje Roberts. „Admirał Kuźniecow” ma za sobą już kilka poważnych awarii. W 1997 roku całkowicie wysiadł mu napęd, a w 2009 roku pożar, który wybuchł na pokładzie, zabił jednego z marynarzy.

Biggrin Biggrin

Portret użytkownika Cyryl

Lotniskowce to kupa złomu i

Lotniskowce to kupa złomu i nie jest ważne jak są nowoczesne. Podczas cwiczeń NATO jeden nienajnowocześnijszy okręt podwodny Francuski namierzył i zestrzelił podczas symulacji nowoczesny amerykańki lotniskowiec. 

Po co Rosji lotniskowiec skoro ma najpotęzniejszy lotniskowiec świata i to naturalny zwany Krymem????

Po zajęciu Krymu Turcja wie doskonale, że nie ma szans z Rosją, dlatego zmieniła front z USA na Rosyjski.

Po co Rosji lotniskowce skoro leży w centrum EuroAzji i musi bardziej kontrolowac swoje granice. Zaś USA czy Anglia wcześniej to imperia morskie. Dlatego USA musi trzymac ogromną flotę lotniskowców, które są bardzo kosztowne. 

Dlaczego budżet armii USA jest taki duży??? M.in. przez potrzebę posiadania ogromnej floty w tym lotniskowców i stałego ich unowoczesniania. Ponieważ lotniskowce to łatwy cel.

Portret użytkownika UPAdlina

No i patrz, Rosja bez

No i patrz, Rosja bez lotniskowców okopała uSSmanowi zad w Syrii, a nawet i talibowie dali im łupnia w Afganistanie. A uSSman z 10 lotniskowcami wszędzie ostatnio ponosi porażki. Lotniskowce mu nie pomagają, ale kasy ładuje w nie krocie, hehehehehe! Bankructwo uSSmana spowodowane inwestowaniem w anachroniczne systemy walki jest już FAKTEM, czego efekty widzimy choćby własnie w Syrii i Afganistanie.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Odważniak

<p>I bardzo dobrze. Mniej

<p>I bardzo dobrze. Mniej tego syfu pływa po dachu mojego obiadu, tym lepiej. PRZESTAJĘ&nbsp;płacić podatki na wojsko. Gdyby tak większość idiotów przestała niewolniczyć na system (wojsko) to nie było by zniszczeń, ludzie by se żyli pomalutku na chwałę boską. A tak, idioci tyrają, kilku degeneratów się bawi, a rybki i dzieciątka krwawią. Rżną Drzewa na potęgę, musimy ich zatrzymać. Przestaję płacić na system, bo za tę kasę szprejują nas z samolotów i plastikują śmieciami zabierają czas. W te i we w te. Kup śmieci, wynieś, przynieś, zapłać za śmieci, szukaj nożyczek, bo tego ... nie mozna otworzyć, złodzieje czasu. I płaaaać. Płaaać podatki, a za to dziurawe lotniskowce i chemikalia w ekosystemie, naturalnej symbiozie życia. I długi, żeby mnożyć patologię. A prawo i sprawiedliwość nie istnieją, chroni się kulwy i złodziei, za moją kasę. Już prawie mam wszystko do przeżycia apokalipsy -oczyszczenia z mętów - która nadchodzi właśnie. A przyspieszam niczego nie kupując w sieciówkach. Na targu, od sąsiada, wymieniam za towar. Znajduję w śmietniku. Z resztą, im więcej mam, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że potrzebuję mniej. Walcie się politycy w potylice. Przestaję płacić za wojny. Powinien być wolny rynek i crowdfunding, czyli wolnodatkowość. Niech każdy zadecyduje, co zrobi ze swoją utyraną kasą, zamiast być okradanym systemowo i systemowo płacić za rzeź planktonu. Zus nie działa. Tylko rodzina się może zaopiekować sobą. Wychowanie a nie szkolnictwo. Apokalipsę urzędasów trzeba zrobić. A wystarczy tylko ogródek do szczęścia mieć i rower. Widzę takie bloki domostw zatopione w lasach, sąsiedzi wspólnie uprawiają wielki ogród, i szczęśliwe świnki z którymi bawią się dzieci, bo nie siedzą w więzieniu systemowym i nie mają w głowie sieczki po całym tym szkolnictwie, gdzie nie trzeba będzie stać w korku, żeby jebkać na upojonega urzędasa z pochodnią. Jakież to symboliczne, nieświadomy urzędas podpalił prawie babę. Boska Istota już nie wie jak obudzić opóźnionych, trudno, nieświadomi i źli, którzy nie chcą zmiany na ziemi -&nbsp;pójdą w pył. Ja tam wkładam do systemu kasy jak najmniej. Pieprzę lotniskowce. Pieprzę samoloty codziennie posypujące nie wiadomo czym moją wieś. Zagłodzić s.k.wysynów.</p>za uczciwą łopatę niech się zabiorą. Niech zamiatają świat.

Portret użytkownika Medium

Opis zdarzenia mieści się w

Opis zdarzenia mieści się w rosyjskiej Wikipedii (polska zbywa temat dwoma zdaniami):

https://ru.wikipedia.org/wiki/Адмирал_Флота_Советского_Союза_Кузнецов#Происшествия

  • 30 октября 2018 года. В ночь с 29 на 30 октября из-за внезапного отключения электроэнергии с берега началось неконтролируемое погружение одной из башен плавучего дока ПД-50 на 82-м судоремонтном заводе в Росляково, приведшее к существенному крену. ПД-50 начал погружаться. Из-за того, что моторную команду дока ранее сократили, а для дизель-генераторов горючее не закупалось, ПД-50 не смог перейти на собственное электропитание и стал тонуть вместе с авианесущим крейсером «Адмирал Кузнецов». При этом 70-тонный башенный кран упал на палубу авианесущего ракетного крейсера[103]. Упавший кран плавучего дока повредил часть палубы авианосца: размеры пробоины в палубе в кормовой части авианесущего крейсера «Адмирал Кузнецов» по поверхности — около 20 м², но кран также повредил несколько отсеков под палубой[104]. Один человек пропал без вести. Следственное управление на транспорте Следственного комитета России возбудило уголовное дело по статье 216 УК РФ[105] («Нарушение правил безопасности при ведении иных работ, повлекшее по неосторожности смерть человека»)[106]. Представитель Центра судоремонта «Звёздочка» Евгений Гладышев сообщил, что лежащий на повреждённой палубе «Адмирала Кузнецова» кран[107] не будут поднимать пока идут следственные действия[108]. В ночь на 18 ноября 2018 года один из четырёх пострадавших рабочих умер в городской больнице Мурманска[109].

 Tłumacznie:

30 października 2018 r. W nocy z 29 na 30 października, z powodu nagłej przerwy w dostawie prądu z brzegu, rozpoczęło się niekontrolowane pogrążanie jednej z wież pływającego doku PD-50 w 82-ej fabryce remontów statków w Roslyakovo, mające znaczącą rolę. Dok PD-50 zaczął tonąć. Ze względu na fakt, że grupa pracowników odpowiedzialna za zasilanie doku została wcześniej zmniejszona, a dla wysokoprężnych generatorów olejowych paliwo nie zostało zakupione, dok PD-50 nie mógł przełączyć się na własne źródło zasilania i zaczął tonąć wraz z lotniskowcem „Admirałem Kuzniecowem”. W tym samym czasie 70-tonowy żuraw wieżowy spadł na pokład lotniskowca [103].
Upadły żuraw pływającego doku uszkodził część pokładu lotniskowca: rozmiar otworu w pokładzie w rufowej części lotniskowca „Admirała Kuzniecowa” wynosił około 20 m², ale i żuraw uszkodził również kilka przedziałów pod pokładem [104]. Jedna osoba zaginęła bez wieści.
Departament Śledczy ds. Transportu Komitetu Śledczego Rosji wszczął postępowanie karne zgodnie z art. 216 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej [105] („Naruszenie zasad bezpieczeństwa w prowadzeniu robót, skutkujące śmiercią osoby przez zaniedbanie”) [106]. Przedstawiciel Centrum Remontowego Zvezdochka, Jewgienij Gladyshev, powiedział
że dźwig [107] leżący na uszkodzonym pokładzie „Admirała Kuzniecowa” nie zostanie podniesiony, gdy trwają działania śledcze [108]. W nocy 18 listopada 2018 r. Jeden z czterech rannych robotników zmarł w miejskim szpitalu w Murmańsku [109].

Oto jeden z przykładów, jak destrukcyjne mogą być przerwy w dostawie prądu.

Portret użytkownika MDG

Nie ma się czemu dziwić.

Nie ma się czemu dziwić. Kuźniecow już w chwili powstania był przeżytkiem - lotniskowiec na "wungiel", gdzie tak kopcił, że był widoczny bez radarów ze 100 km Biggrin

Ruskie niczego nie potrafią, bo nie mają ani technologii, ani pieniędzy. Czołgi z paździerzu, samoloty z plastiku, latawce z 60 letnim karabinem, plaga HIV, AIDS, 50 mln ruskich nie ma ciepłej wody, ani kibla w domu, dzieci w ruskich w szkołach walą klocki do wiadra w kącie klasy, w Rosji jest tylko jedna autostrada i to krótsza niż całe Czechy hahah :D. Ruskie pieprzą, że są potężne, ale tylko w internecie - bo w realu z każdej strony same porażki heheheh, nawet prosty ruski lud to dostrzega stąd rekordowo niskie poparcie dla Putina i aż 60% nieufność do jego działań.

Cały świat śmieje się z upadłego kraju zwanym Rosją, gdzie::

Skoro tak dobrze, to dlaczego tak źle? Na początku marca agencja TASS podała, iż do sądu wpłynął wniosek o upadłość jedynego w Rosji zakładu produkującego wozy bojowe BMP-1, BMP-2, BMP-3 Kurganmaszzavod, firma od kilku miesięcy nie wypłaca pensji i nie reguluje opłat za gaz.. Kilka dni temu agencja TASS podała kolejną informację: dyrektor generalny największych zakładów zbrojeniowych w Rosji ( producent m in. systemów przeciwlotniczych S-400) Almaz-Antey zatrudniających blisko 100 000 pracowników, zamierza z powodów oszczędnościowych zwolnić jedną trzecią załogi. Propaganda w Rosji była zawsze lepsza niż gospodarka.

Rosja pretenduje do miana obrońcy tradycyjnych wartości. Jak się one mają na jej własnym podwórku, widać choćby z przekazów w mediach państwowych. Poniżej garść cytatów z telewizji centralnej i regionalnych Rosji:

• Rosja zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby zabójstw politycznych.

• Rosja jest na pierwszym miejscu pod względem liczby rozwodów.

• Rosja znalazła się na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby zabójstw wśród młodzieży.Liderską pozycję Rosji w tym czarnym rankingu naukowcy wiążą nie tylko z ogólnym wzrostem przestępczości, lecz także z brakiem w państwie polityki młodzieżowej.

• W wypadkach drogowych w Rosji co roku ginie dwa razy więcej osób niż w innych krajach rozwiniętych.

• Według statystyk liczby samobójstw dzieci Rosja zajmuje pierwsze miejsce w Europie.
Tylko w ostatnich trzech latach samobójstwo popełniło półtora tysiąca dzieci.
Dmitrij Miedwiedew: „1 292 dzieci zginęło z rąk morderców”.

• Rosja uplasowała się na pierwszym miejscu na świecie pod względem konsumpcji heroiny.

• Trzy miliony Rosjan cierpi z powodu alkoholizmu, ponad milion z nich ukrywa swoją chorobę.

• Ogólnie rzecz biorąc sytuacja nadal jest bliska katastrofy.

• Mieszkańców Rosji niszczy wódka, papierosy, narkotyki i aborcje. Problem dotyczy już milionów. Pierwsze miejsce wśród bezpośrednich przyczyn zgonów zajmuje oczywiście alkohol. Wskutek jego przedawkowania umiera 50 tysięcy osób rocznie. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się zabójstwa i samobójstwa – po 40 tysięcy zgonów rocznie. Nawiasem mówiąc, wódka też ma w tym swój udział. Na czwartym miejscu są narkotyki – 30 tysięcy zejść śmiertelnych. Na piątym wypadki drogowe – 24 tysiące zgonów. Papierosy nie zabijają, ale nadwerężają zdrowie, liczba chorych może sięgać 300 tysięcy osób. Wielkim wrogiem demografii jest aborcja. Przerywana jest co druga ciąża, co daje rocznie milion zabitych istnień ludzkich.

• Liczba ofiar pijackich awantur, pożarów, bójek i zabójstw zbliża się do miliona osób rocznie. Czyli z mapy Rosji z powodu alkoholu co roku znika miasto wielkości, powiedzmy, Kazania. Z innych strasznych statystyk: w Rosji notuje się 200 dziennie, tj. ponad 70 tysięcy rocznie, zaginionych bez wieści. Według danych MSW poszukiwanych jest 120 tysięcy osób. To znaczy, że co roku znika ludność całego miasta.

• Rosja znalazła się na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby ofiar katastrof lotniczych w tym roku. 119 osób, 8 samolotów. Trzeba pamiętać, że żadne dochodzenie, począwszy od wydarzeń w Surgucie 1 stycznia, nie zostało doprowadzone do końca.

• Rosja zajmuje pierwsze miejsce wśród dostawców niewolników seksualnych.

• Corocznie z Rosji, krajów WNP i Europy Środkowej wywozi się tylko do Stanów Zjednoczonych do 50 tysięcy kobiet i dziewczynek. Zmuszane są do prostytucji i niewolniczej pracy.

• Rosja jest liderem w Europie pod względem zabójstw wśród młodzieży.

• Według ONZ Rosja znalazła się w pierwszej piątce państw borykających się z problemem agresji dziecięcej.

• Pod względem umiejętności szkolnych uczniów Rosja zajmuje 43. miejsce na świecie na 65 możliwych.

• Rosja znalazła się na pierwszym miejscu na świecie pod względem wywozu podejrzanego kapitału.

• Zwalczenie korupcji w Rosji jest niemożliwe – oświadczył Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla gazety „Wiedomosti”.

• Konferencja prasowa prezydenta Federacji Rosyjskiej W. Putina: „A jednak nadal kradniemy. Jest to taka tradycja”.

• Deputowany Dumy Państwowej Giennadij Ziuganow (KPRF): „W ostatnich latach liczba mieszkań do remontu i starych wzrosła u nas prawie pięciokrotnie”.

• Coraz więcej osób mieszka w zdewastowanych domach, w których nie mogą się wykąpać ani skorzystać z toalety, i na dodatek płacą zawyżone rachunki.

• Władimir Putin na spotkaniu w Kremlu: „W okolicach BAM-u [bajkalsko-amurska magistrala] żyją ludzie, którzy od czasu budowy BAM-u są pozostawieni praktycznie bez mieszkania, mieszkają w tymczasowych schroniskach, których nawet oficjalnie nie uznaje się za mieszkania. Ponadto nie ma możliwości umieścić ich na liście oczekujących na mieszkanie, ponieważ zamieszkują pomieszczenia niebędące pod względem formalno-prawnym mieszkaniami”.

• Obecnie w Rosji żyje około miliona dzieci, które są od urodzenia bezdomne.

• Oficjalnie szacuje się, że w Rosji mieszka dziś 260 tysięcy dzieci sierot. Szacunki nieoficjalne mówią o co najmniej 700 tysiącach sierot. Więcej niż po wojnie ojczyźnianej [II wojnie światowej]. Działa około 1 500 domów dziecka.

• Według ostatnich danych około 20 procent mieszkańców Rosji żyje poniżej granicy ubóstwa. Rosja ustanowiła rekord nierówności w dochodach ludności. Inaczej mówiąc, mamy bodaj największą na świecie różnicę między najbiedniejszymi a najbogatszymi.

• Żywność rosyjska znajduje się w trójce liderów światowych pod względem wzrostu cen.

• Wyniki światowego badania: „W prowadzonym przez 30 lat i obejmującym 90 procent mieszkańców Ziemi rankingu szczęścia Rosja, nie do uwierzenia, znajduje się obok Nigerii i Iraku”.

Strony

Skomentuj