Rosja chce zezłomować swój jedyny lotniskowiec Admirał Kuzniecow

Kategorie: 

Źródło: Mil.ru/CC BY 4.0

Jedyny rosyjski lotniskowiec, Admirał Kuzniecow, może zostać przedwcześnie wycofany ze służby. W zeszłym roku, Rosja straciła pływający dok, który miał zająć się remontem tego okrętu wojennego. Jeśli Ministerstwo Obrony nie rozwiąże tej kwestii, Admirał Kuzniecow zostanie zezłomowany.

 

Pod koniec października 2018 roku, rosyjski lotniskowiec znajdował się we wnętrzu pływającego doku PD-50, gdzie miał przejść przez remont. Jednak statek niespodziewanie uległ awarii i zatonął, a przewracający się dźwig uszkodził kadłub lotniskowca. Od tamtego czasu, Admirał Kuzniecow stoi bezczynnie w 35. stoczni w Murmańsku.

 

Remont rosyjskiego lotniskowca miał dobiec końca najpóźniej w 2022 roku, jednak na dzień dzisiejszy, przyszłość Admirała Kuzniecowa stoi pod wielkim znakiem zapytania. Rosja aktualnie nie jest w stanie zdobyć zamiennika dla pływającego doku PD-50, który został zresztą wybudowany przez Szwecję w 1980 roku.

Admirał Kuzniecow eskortowany przez brytyjski statek HMS Liverpool – źródło: Simmo Simpson/MOD

Rosyjscy obserwatorzy często wskazują na wysoki koszt utrzymania jedynego lotniskowca, a niektórzy nawet kwestionują jego użyteczność. W latach 1991-2015, Admirał Kuzniecow wykonał tylko sześć patroli. W 2016 roku, okręt brał udział w misji bojowej w Syrii, podczas której stracił dwa myśliwce w ciągu trzech tygodni.

Remont tego okrętu wojennego może okazać się po prostu nieopłacalny, zwłaszcza jeśli nie będzie brał udział w przyszłych operacjach bojowych i posłuży wyłącznie jako platforma treningowa. W chwili obecnej, Rosja nie posiada ani technicznych, ani finansowych możliwości przywrócenia do stanu użyteczności Admirała Kuzniecowa oraz wybudowania nowych lotniskowców.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Nie interesuje mnie czy

Nie interesuje mnie czy Rosjan stać na lotniskowiec czy nie stać.Jednego jestem PEWIEN ! Epoka lotniskowców minęła bezpowrotnie ! Podobnie jak zakończyła się owego czasu epoka Pancerników. Wiem. Nie znam się ale... Lotniskowce są dobre do ataku na San Eskobar Poza tym to są ogromne pływające CELE.

Portret użytkownika r.abin

"San Eskobar", czy Krakozja -

"San Eskobar", czy Krakozja - to mityczne państwa - ale faktycznie lotniskowce (raczej) nie służą do obrony kraju właściciela. Putin (tą decyzją) - wpisuje się jako "gołąbek pokoju". Ciekawe jak z bilansem samolotów transportowych (mogących dolecieć do np Wenezueli)?

Portret użytkownika MDG

Tutaj dobitnie pokazano co

Tutaj dobitnie pokazano co świat myśli o ruskim "lotniskofcu":

„Admirał Kuźniecow” to jedyny rosyjski lotniskowiec. Pochodzi jeszcze z czasów sowieckich. Po raz pierwszy wypłynął na morze w 1985 roku.

Dziś uchodzi za najbardziej zrujnowany okręt świata. Nie wypływa już na morze bez holowników, na wypadek gdyby znów wysiadł mu napęd

—pisze „Die Welt”. Według gazety, która powołuje się na brytyjskiego eksperta Petera Robertsa z Royal United Services Institute „w zimie woda dostarczana do turbin parowych lotniskowca zamarza w rurach, regularnie dochodzi do też wycieków oleju”.

To kupa złomu

—dodaje Roberts. „Admirał Kuźniecow” ma za sobą już kilka poważnych awarii. W 1997 roku całkowicie wysiadł mu napęd, a w 2009 roku pożar, który wybuchł na pokładzie, zabił jednego z marynarzy.

Biggrin Biggrin

Portret użytkownika Cyryl

Lotniskowce to kupa złomu i

Lotniskowce to kupa złomu i nie jest ważne jak są nowoczesne. Podczas cwiczeń NATO jeden nienajnowocześnijszy okręt podwodny Francuski namierzył i zestrzelił podczas symulacji nowoczesny amerykańki lotniskowiec. 

Po co Rosji lotniskowiec skoro ma najpotęzniejszy lotniskowiec świata i to naturalny zwany Krymem????

Po zajęciu Krymu Turcja wie doskonale, że nie ma szans z Rosją, dlatego zmieniła front z USA na Rosyjski.

Po co Rosji lotniskowce skoro leży w centrum EuroAzji i musi bardziej kontrolowac swoje granice. Zaś USA czy Anglia wcześniej to imperia morskie. Dlatego USA musi trzymac ogromną flotę lotniskowców, które są bardzo kosztowne. 

Dlaczego budżet armii USA jest taki duży??? M.in. przez potrzebę posiadania ogromnej floty w tym lotniskowców i stałego ich unowoczesniania. Ponieważ lotniskowce to łatwy cel.

Portret użytkownika U_P_Adlina

No i patrz, Rosja bez

No i patrz, Rosja bez lotniskowców okopała uSSmanowi zad w Syrii, a nawet i talibowie dali im łupnia w Afganistanie. A uSSman z 10 lotniskowcami wszędzie ostatnio ponosi porażki. Lotniskowce mu nie pomagają, ale kasy ładuje w nie krocie, hehehehehe! Bankructwo uSSmana spowodowane inwestowaniem w anachroniczne systemy walki jest już FAKTEM, czego efekty widzimy choćby własnie w Syrii i Afganistanie.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj