Ropa naftowa tanieje w bezprecedensowym tempie, ale nie ma co liczyć na znaczne obniżki na stacjach paliw

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rewolucja łupkowa jaka wystąpiła w Stanach Zjednoczonych spowodowała gwałtowny spadek cen gazu i ropy naftowej w tym kraju. Nowa technologia jest na tyle wydajna, że USA z importera staną się eksporterem ropy. Surowców jest tak dużo, że amerykańska administracja zniosła wcześniej obowiązujący zakaz eksportu własnej ropy poza USA.

 

Dla rynków oznacza to nieuchronny dalszy spadek cen ropy. Dość wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu surowiec ten kosztował grubo ponad 100 dolarów za baryłkę Brent, a w połowie grudnia było to tylko 38 dolarów. Największa gospodarka świata stała się właściwie niezależna pod względem paliwowym, a na dodatek spokojnie konwertuje część technologii na elektryczną, co dzieje się na przykład w przypadku motoryzacji. Być może dzięki temu kartele paliwowe w końcu przestaną blokować rozwój alternatywnych źródeł energii.

 

Arabia Saudyjska próbowała przeciwdziałać tendencji do pozyskiwania ropy z łupków i ostatnio chętnie obniżała cenę ropy powodując spadek opłacalności inwestycji w szczelinowanie hydrauliczne. Częściowo się to udało, ale spadki cen ropy oznaczają też spadki przychodów państw będących największym producentem tego surowca. Amerykanom zależy szczególnie na ekonomicznym "zagłodzeniu" Rosji, która bogaciła się przecież na handlu ropą. Retorycznym pozostaje pytanie: czy wykończona w ten sposób Rosja będzie krajem mniej groźnym?

 

A na koniec ciekawostka dobrze wskazująca na to jak bardzo okrada nas nasz okupant zwany państwem. Polscy ekonomiści policzyli, że nawet gdyby ropa naftowa była za darmo to liczne opłaty i podatki oraz podatki od podatków ( VAT od akcyzy) spowodowałyby, że i tak za litr benzyny płacilibyśmy 3 zł. Oczywistą konkluzją tego stanu rzeczy jest zrozumienie, że to nie producenci ropy, a nawet nie rafinujący z niej paliwa, odpowiadają za drożyznę na stacjach benzynowych, tylko pazerny rząd, który ze stacji paliw uczynił sobie ekspozytury Urzędów Skarbowych.

 

Doprawdy trudno zrozumieć dlaczego ludzie zgadzają się na takie dictum, skoro średnia pensja w naszym kraju to około 600 euro, a cena litra benzyny w Polsce utrzymuje się na poziomie porównywalnym do zachodu Europy, gdzie przecież średni zarobek jest przynajmniej czterokrotnie wyższy. Swoją drogą ciekawe czy zarabiający 2,5 tysiąca euro mieszkańcy tak zwanego zachodu, też nie reagowaliby gdyby za litr paliwa musieli zapłacić nie 1,3 euro a 4,5 euro ?

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pulsar

@krak katolik No coś

@krak katolik
No coś Ty...!
Ten "żydonazista" to nic w porównaniu z "katolikiem nazistą",... zobacz jak się wzajemnie wygryzają w pracy, czy w każdym innym aspekcie życia społecznego, czy rodzinnego.
Pazerność nie ma ograniczeń co do narodowości, czy wyznawanego światopoglądu. Wszędzie znajdziesz hieny gotowe oddać życie swoje czy cudze za kawałek malowanego papierka zwanego pieniądzem.

Portret użytkownika krak katolik

Prawdziwi żydzi to ci

Prawdziwi żydzi to ci palestyńczycy, którzy zostali przeklęci w czasach chrystusowych - było zapowiedziane że bd prześladowani i oto są przez farbowanych chazarów "żydonazistów". Patrz co chazarowie chcą uczynić z Polski: https://www.youtube.com/watch?v=dG7a8gu_94s
I wiesz przez co twoje watpliwe obserwacje się umoniają wśród lemingów?
Przez niejednolitość, wszędzie ktoś mąci ktoś podjudza(multikulti multi społeczeństwa). POLSKA musi pozostać jednolita a żydzi stoją temu na przeszkodzie bo to antypolacy.
Polacy są napuszczani na ukrainców,. Znaczna większość polskiej władzy to żydzi!!! kwaśniewski np. w jedwabnem to za duży próg zakłamania żeby o tym nie trąbić: żyd przeprasza żydów(w imieniu polaków) za żydowskie zbrodnie, albo masakry polakóœ dokonywane przez żydów patrz masakra w buku pod poznaniem w 1848 r. Mordercy z katynia to żydzi poczytaj o tym i zastanów się jakie brednie piszesz jasteś współwinny temu, bo widzę twoją retorykę co do kk. CO ci kościół zrobił że tak mocno go krytykujesz? Zgwałcił cię ksiądz? Mieszasz w to ludzi  których nie znasz. Nie stawaj katolikom na drodze bo   prawdzi polacy to katolicy(wy sie odcinacie od KK dlatego nie jesteście polakami tylko nowoczesymi tubylcami bo nie możesz się utożsamiać z czymś jeśli odrzucasz historię) A żydzi sa ponad tym i urządzają tu juedeopolonie - to straszne. Obejrzyj i może przestań krytykować kk stań z boku a my z tym wojującym ostrzem chazarskim chcemy walczyć.To prawdziwe zagrożenie.
Do kościoła nikt nie zmusza chodzić ani nikt ci nie mówi w co masz wierzyć możesz wierzyć w byle co. 
Ten zarzut do katolików jest fałszywy i stereotypowy - taki sam jak narracja żydowskich mediów.

Portret użytkownika excar

Jakby co to nie ma żadnego

Jakby co to nie ma żadnego dowodu na tzw.chrzest Polski i jest on coraz częściej kwestionowany. Naród Polski walczył z czarną watykańską zarazą przez kilkaset lat ale w końcu uległ. Pisanie o Polsce tradycyjnie katolickiej jest poważnym nadużyciem.Tysiące lat mieliśmy swoich słowiańskich bogów a ten nadjordański zabobon to rzecz raczej nowa w Polsce (cóż to jest kilkaset lat czarnej okupacji)Pomijając garstkę ortodoksyjnych fanatyków jakich nie brakuje w każdej religii to Polacy maja raczej dość nonszalancki stosunek do KK. Wizyta w kościele to taki sam nawyk jak wizyta w knajpie ,supermarkecie (chociaż one nie mają 1000lat tradycji). Słyszę po sąsiadach jak przychodzi czas łupienia parafian zwany kolędą : "znowu idzie po pieniądze" Ludziska się chowają po pokojach a wystawiają czarnemu do guseł dziadka i babkę a czasem dzieciaki po obrazek. 
PS Co do Ukrainców to właśnie nie dawno zalegalizowali kościół satanistyczny a cerkiew prawosławną niszczą do spodu. Zostaje im trochę tych ich "domów diabła" tam gdzie popy będą mogli świecić i już święcą morderców spod czarno czerwonej szmaty z widłami.
PS II Najbardziej zbliżeni genetycznie do rdzennych historycznych palestyńczyków są Kurdowie

Portret użytkownika Pulsar

@krak katolik Owszem, bywały

@krak katolik
Owszem, bywały masakry Polaków dokonywane przez żydów,... ale i bywały masakry na żydach dokonywane przez Polaków.
Pogromy i zło nie znają granic i tyczą się każdej narodowości, zarówno Polaków jak i Żydów włącznie.
Pytasz - "CO ci kościół zrobił że tak mocno go krytykujesz?"
Zrobił.... i to wiele!
Szerzy kłamstwa, odstępstwo, a jego poplecznicy mają od wieków ręce pełne krwi na rękach. Trzeba o tym pisać tak samo jak i Ty piszesz o żydach.

Quote:
Nie stawaj katolikom na drodze bo   prawdzi polacy to katolicy(wy sie odcinacie od KK dlatego nie jesteście polakami tylko nowoczesymi tubylcami bo nie możesz się utożsamiać z czymś jeśli odrzucasz historię)

No co Ty nie powiesz....
W Polsce od wieków żyją różne narodowości, które asymilowały się w jedno społeczeństwo i każde z nich ma swoje zwyczaje, religię oraz tradycje,... więc nie pitol mi tu o tym, że Polak to tylko katolik! Z tego całego wspólnego grona społecznego, to Katolicy są chyba najgłupszą częścią społeczną, a że są najliczniejsi to i głupota w tym kraju ma wielką moc. Nie na darmo wasi kapłani mówią o swym ludu - PARAFIANIE tj. człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony.
Skoro trącisz o historię... to od kiedy historia Polski zaczyna się od tak zwanego 'Chrztu Polski'?
Skoro jesteś Katolikiem i wierzysz w duszę nieśmiertelną, to po śmierci wierzysz że spotkasz się ze swymi przodkami. Zatem spodkasz tych przodków, którzy są sprzed okresu Chrztu Polski, a więc byli poganami (rodzimowiercami słowiańskimi). I co? Powiesz im że nie są Polakami?

Strony

Skomentuj