Rolls-Royce planuje pobicie rekordu prędkości samolotu elektrycznego

Kategorie: 

Źródło: Rolls-Royce

Dwa przedsiębiorstwa Rolls-Royce i YASA oraz start-up Electroflight wspólnie pracują nad elektrycznym samolotem, który pobije rekord prędkości. Zbudowanie szybkiej maszyny zasilanej bateriami będzie jednak dużym wyzwaniem.

 

W 2017 roku, koncern Siemens ustanowił rekord prędkości, wynoszący 338 km/h. Rolls-Royce i jego współpracownicy zamierzają opracować jednoosobowy elektryczny samolot śmigłowy, który osiągnie prędkość aż 480 km/h. Jeśli uda się tego dokonać, będziemy mogli mówić o niemałym postępie technologicznym.

 

Inżynierowie, projektanci i inni specjaliści pracują nad maszyną na lotnisku w pobliżu angielskiego miasta Cheltenham w hrabstwie Gloucestershire. Projekt jest częściowo finansowany przez brytyjski rząd. Zespół pracuje nad akumulatorem zawierającym 6 tysięcy ogniw, który będzie wystarczająco lekki, aby nadawał się do lotu. Twórcy zapowiadają, że będzie to najpotężniejsza bateria, przeznaczona dla samolotu elektrycznego, jaka kiedykolwiek powstała.

 

Samolot elektryczny Rolls-Royce'a wystartuje w zawodach w 2020 roku. Jeśli maszyna ustanowi nowy rekord prędkości, świat z pewnością jeszcze bardziej zainteresuje się bezemisyjnymi samolotami, napędzanymi energią elektryczną.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Idiotyczne to, przecież tu

Idiotyczne to, przecież tu ogranieczeniem jest aerodynamika, a nie rodzaj napędu. Limity prędkości napędu śmigłowego osiągnięto już dla myśliwców jednoosobowych w czasie 2 wojny światowej. Jednym z najszybszych był angielski Hawker Tempest Mk.5. Po co wyważać otwarte drzwi? Zasilanie elektryczne bez problemu da odpowiednią moc, ale aerodynamiki nie pokonamy tym.

Portret użytkownika Easy Rider

Zastosowanie energii

Zastosowanie energii elektrycznej w pojazdach latających nie jest tym samym, co w przypadku pojazdów lądowych i ma swoje ograniczenia techniczno-ekonomiczne. Drony, helikoptery czy ewentualnie poduszkowce - to możliwe zastosowania napędów elektrycznych, gdyż elektrycznie można zasilać tylko napędy śmigłowe. Budowa dużych samolotów napędzanych elektrycznie - to bezsens podobny do tego, jakby ktoś chciał budować samochody z napędem odrzutowym.

Portret użytkownika mateusz

 Trzeba sprubować wtopić lub

 Trzeba sprubować wtopić lub wkleić w zewnętrzną warstwe samolotu panele foto woltaniczne, lot ponad chmurami  spowoduje intensywne doładowanie bateri. Takie samoloty mogły by latać  w koło ziemni i w bardzo długie loty.

Skomentuj