Roje trzęsień ziemi w obrębie krateru wulkanu Katla

Kategorie: 

Instytut Meteorologii Islandii

W okolicy wulkanu Katla na Islandii nadal rejestrowany jest wzrost małych trzęsień ziemi, ale naukowcy powiedzieli we wtorek, iż nie ma bezpośredniego zagrożenia, że ​​wzrost aktywności sejsmicznej spowoduje niebezpieczny wybuch.

"To jeden z najgroźniejszych wulkanów, więc będziemy bacznie go obserwować " powiedział Pall Einarsson z Uniwersytetu Islandii. "Powiedziałbym, że to normalne, iż trzęsienia ziemi są wykrywane w okolicy Katli. To, co jest trochę niezwykłe to fakt, że widzimy roje małych trzęsień ziemi, niektóre występują, co 10 minut. "

Islandia stoi na dużej wulkanicznej plamie gorąca znajdującej się w połowie grzbietu oceanicznego Atlantyku. Erupcje, częste dla całej historii Islandii, są wywoływane przez aktywność sejsmiczną, i kiedy magma z podziemi przeciska się na powierzchnię.

 

W ubiegłym roku wybuch wulkanu Eyjafjallajokull zmusił setki ludzi do ewakuacji i sparaliżował na tydzień międzynarodowy transport lotniczy z powodu chmury unoszącego się popiołu. A historia pokazuje, że ​​gdy Eyjafjallajokull wybucha, budzi się Katla znajdująca się pod ogromną pokrywą lodową Myrdalsjokull .

 

Wzbudzenie Katli, grozi również katastrofalną powodzą, gdy nagle stopnieje pokrywa lodowa.  Zwykle wulkan ten budzi się, co 80 lat lub więcej, a ostatnio wybuchł w 1918 roku. Aktywność w obrębie Katli zaczęła rosnąć w lipcu, ale od tego czasu staje się jeszcze silniejsza.

 

Najsilniejsze trzęsienie ziemi wykryte dotąd miało wielkość 3,0. Była tam również powódź ze strony topniejącego lodowca, która w lipcu doprowadziła do zniszczenia mostu.

Podobnie jak ludzie, każdy wulkan ma odmienną osobowość, mówi Einarsson. "Patrzymy na zachowanie, próbujemy analizy wzorców, a następnie staramy się wymyślić co się dzieje," mówi Einarsson. "W tej chwili jest to trochę trudne w interpretacji, ale można powiedzieć, że te sygnały z Katli to jakiś rodzaj działania w wulkanie i pewnego rodzaju ruchy magmy."

Geolodzy są również zaniepokojeni wulkanem Hekla, który w przeciwieństwie Katli, nie jest objęty przez lodowiec i produkuje mało aktywności sejsmicznej. W średniowieczu, Islandczycy nazywali wulkan Hekla, jeden z najbardziej aktywnych w kraju, "Bramą do piekieł", wierząc, że dusze są przeciągane do ognia poniżej.

"Gdybyśmy zobaczyli trzęsienia ziemi jak te, ale w Hekli, wtedy natychmiast jest to sygnał ostrzegawczy " powiedział Einarsson

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Andrzej1

Dlaczego się boicie???, nie

Dlaczego się boicie???, nie widzę powodów do obaw, zmiany następują szybko i należy się cieszyć z tego, że idzie lepsze i możemy świadomie brać w tym udział w zmianie wymiarów (zresztą sami się na zgodziliście....kiedyś tam, tylko nie pamiętacie go). Może będą miejscowe kataklizmy ale nie będzie aż tak źle :), głowa do góry !

Portret użytkownika syriues

Wiec prawdopodobnie za duzo

Wiec prawdopodobnie za duzo mamy magmy i pewnie stara sie uwolnic.
Takze islandia bedzie sie poszerzac pewnie za jakis czas.Moze to trwac i trwac,ale co mnie jakis maly wybuch obchodzi,przeciez to tylko odetchniecie.Mozemy sie bac jak zaczna wszystkie wypuszczac miliardy ton magmy.Ziemia widocznie chce sie na nowo narodzic a bole jej narodzin zawsze byly nieciekawe.Najciekawsze jest jednak to ze samoloty nie beda mogly latac.Moze i to dobrze.Ja nie latam i jakos mi to pasuje jak nade mna lataja wylacznie ptaki.Wiec niech sobie wystrzeli jak chce
Pozdr

Portret użytkownika Tao

Update Stwórcy działa i jego

Update Stwórcy działa i jego siła spełnia to wszystko,ponad miarę, wiedzcie o tym. Teraz idzie on do zakotwiczenia i pozwala zabrzmieć Nowym Poziomom Tworzenia. Poprzez to zostaną stworzone Nowe Światy, to jest tego wielka Tajemnica, gdy Planeta Ciemności podnosi się do Światła.Każda Planeta która się podnosi pozwala na dostęp Stwórcy do wszystkich Potencjałów, do każdej Realności dotychczasowej Rzeczywistości i pozwala zainstalować je na Nowym Poziomie,z dodatkowo urządzonymi Przestrzeniami.Gdy jeden Krąg zamyka się, powstaje następny Krąg – większyi potężniejszy. Ten Krąg tworzą Nowe Planety, Galaktyki i Wszechświaty powstające wtedy gdy tylko jedna Planeta zakańcza Drogę z Ciemności do Światła.Jeśli zaś chodzi o Gaia TERRA Xx.Zaprawdę ona wnosi coś specjalnego.Ta Planeta miała największe otwarte Przestrzenie z tych, które kiedykolwiek przyznano Planecie.Mówiąc dokładniej największe które przyznano zaledwie jednej Rasie, na jednym żywym organizmie (*Gaia).To jest „Planeta Wolności”,jak nazywana jest w wielu częściach Wszechświata, ponieważ Istoty – jako oddzielone Świadomości, w pełni autonomiczne i absolutnie wolne – mogą na niej wyrażać swoją ekspresję zupełnie swobodnie, z dala od Pra-Źródła Wszystkich Bytów. Są przy tym zwolnione ze wszystkich układów trzymających w równowadze całe Galaktyki. Mogliście żyć Waszym Życiem w którym GWARANTOWANA była wolna wola Człowieka. Jest to wyjątkowe i niepowtarzalne we Wszechświecie.Wy faktycznie „sami” przynieśliście zmiany i to co my proponujemy jako wsparcie jest rezultatem Waszych działań i decyzji a nie „niezasłużoną” Łaską Pana. Na końcu Podniesienia powstaje Nowy Wszechświat będący tego konsekwencją.Zazwyczaj Nowe Galaktyki są zakładane wtedykiedy Planeta Ciemności podnosi się do Światła,jednak gdy tylko Transformacja na Gaia TERRA Xx zakończy się,jako pierwszy będzie WYDECHNIĘTY w Tworzenie jeden Wszechświat, a następnie 144 kolejnych – na początek.To wszystko tylko i wyłącznie na podstawie Waszego Podniesienia.Wszystkie te WYDECHNIĘTE przez samego Stwórcę do Życia Wszechświaty dostaną KAMIEŃ BUDULCOWY od Matki Ziemi – tej planety którą przynosicie teraz do Światła.Zaprawdę, istnieją miliardy Wszechświatów i w ten sposób zapoczątkowujecie całkiem na nowo jedno Tworzenie, bo poprzez Wasze doświadczenia jest dana podstawa do tej ekspansji. Każdy Wszechświat jest zbudowany na podstawie innego Wszechświata.To są Moduły Bytu Stwórcy i Wy generujecie teraz największy wzrost w Tworzeniu z tych, które kiedykolwiek były dane ponieważ „zaliczyliście” ten egzamin po bardzo długim czasie.Dziś zapraszam Was, abyście ponownie otworzyli Wasze Serca.Być Miłością, wiedzieć Miłość, działać Miłością – wszędzie.Cały przekaz:http://wolnaplaneta.pl/terra/2011/09/06/04-09-2011-wyjatkowosc-tej-planety-mistrz-maam-te-elias/

Portret użytkownika Sybilla

Zgadza się. Mnie osobiście

Zgadza się. Mnie osobiście rozbroiły już słowa: "staramy się wymyślić co się dzieje". Smile
 
A tak serio; cytat z wikipedii:
"Aktywność sejsmiczna pod lodowcem Eyjafjallajökull (Eyjafjallajoekull) rozpoczęła się pod koniec grudnia 2009 i przejawiła się jako tysiące drobnych trzęsień ziemi o natężeniu 1 - 2 stopni. 26 lutego 2010 Islandzki Instytut Meteorologiczny za pomocą przyrządów GPS zlokalizowanych w okolicach Þorvaldseyri około 15 kilometrów na południowy wschód od miejsca wybuchu określił, że doszło do przemieszczenia się skorupy ziemskiej o 3 cm w kierunku południowym, z czego 1 cm przemieszczenia miał miejsce w przeciągu ostatnich czterech dni. Ta aktywność sejsmiczna została wywołana przez ciśnienie powstające przy przesuwaniu się magmy spod skorupy ziemskiej do komory wulkanu. Nasilenie się aktywności sejsmicznej nastąpiło pomiędzy 3 i 5 marca. W okresie tym zarejestrowano około 3 tysięcy drobnych, odczuwalnych w okolicznych miastach trzęsień ziemi o nasileniu około 2 stopni.
Ostatecznie erupcja wulkanu Eyjafjallajökull nastąpiła 20 marca 2010."
 
W tym artykule czytam, że drobne trzęsienia ziemii w pobliżu Katli nie stanowią żadnego zagrożenia. A przecież to one właśnie poprzedzały wybuch Eyjafjallajokull.
Coś się tu nie zgadza. Skąd dowiedzieć się prawdy?
Pozdrawiam serdecznie.

Skomentuj