Roje trzęsień ziemi nadal wstrząsają wyspą El Hierro

Kategorie: 

Instituto Geografico Nacional (IGN)

Intensywne drżenie pod wyspą El Hierro nadal powodują niepokój mieszkańców obawiających się erupcji wulkanicznej. Naukowcy podzielają te obawy a instytut wulkanologiczny naliczył od lipca ponad 9300 zjawisk sejsmicznych.

 

Jedyna erupcja El Hierro, o jakiej wiemy z historii miała miejsce w 1793 roku. Wtedy miesiącami tryskała lawa z jednej ze szczelin wulkanicznych.

 

Wulkanolodzy podkreślają, że nie wiedzą, czy rosnąca kopuła lawy, która powoduje wstrząsy, przedostanie się do powierzchni, ale ogłoszono żółty poziom alarmu jak sami twierdzą, na wszelki wypadek.

Dyrektorka lokalnego oddziału instytutu wulkanologii, Maria Jose Blanco, powiedziała, że nawet, jeśli dojdzie do erupcji nie należy się spodziewać zjawiska o bardzo wybuchowym charakterze.

 

Przypomnijmy, że wstrząsy w obrębie Wysp Kanaryjskich, a konkretnie La Platy spowodowały 50 000 lat temu wielkie osuwisko, które wywołało gigantyczne tsunami. Kataklizm spustoszył wybrzeża obu Ameryk a ślady tego zjawiska są odnajdywane przez geologów po dziś dzień.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Portret użytkownika ZaradnydyndaraZ

"energia acumulada" to tak

"energia acumulada" to tak jak "suma wszystkich strachów" Smile
Tutaj jest ważny kąt pod jakim narasta ta krzywa, jeżeli z dnia na dzień wzrośnie nagle pionowo np. o rząd wielkości to niedobrze a jak teraz pozostanie na tej wysokości i dalej będzie poziomo to znaczy że suma energii już nie wzrasta

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Portret użytkownika devoratus

Kilka dni temu, "naukowcy"

Kilka dni temu, "naukowcy" przepowiadali, że wybuch nastapi na 90% w ciągu kilku godzin. Teraz już sami nie wiedzą czy w ogóle wybuchnie - a skoro nie wiedzą czy w ogóle wybuchnie, to skąd moga wiedzieć w jaki sposób wybuchnie ?
 
Gadają byle gadać i brać pieniądze za gadanie...
 
 

 

 

Skomentuj