Rój trzęsień ziemi zarejestrowany wewnątrz krateru wulkanu Katla

Kategorie: 

Wulkan Katla - zdjęcie należy do Islandzkiego biura Meteo

Około 17:10 czasu uniwersalnego doszło do roju trzęsień ziemi w okolicy wulkanu Katla .  Ten rój trzęsienie ziemi koncentruje się wewnątrz kaldery Katli w jednym punkcie. 

 

Jedno z trzęsień ziemi, które udało się zarejestrować było sporej długości, a to sugeruje, że to trzęsienie mogło powstać przez ruch magmy. W tym momencie trudno powiedzieć na pewno, skąd to trzęsienie ziemi pochodzi a w obszarze Goðabunga w okolicy wulkanu Katla tego rodzaju trzęsienia ziemi są częste i wcale nie dziwią.

 

Nie wiadomo, co to oznacza dla wulkanu Katla.  Ale do tej pory nie wykryto wzrostu harmonicznych drżeń zarejestrowanych na sejsmometrach wokół wulkanu Katla.  Ale to może się nie ujawnić w bieżącym czasie, gdyż harmoniczne drżenia będą się zwiększyć, gdy magma zacznie się poruszać wewnątrz wulkanu, podobnie jak stało się w przypadku wulkan Grimsvotn kilka tygodni temu.

 

Lokalizacja tego roju trzęsień ziemi wyraźnie sugeruje, że to, co dzieje się w wulkanie Katla jakąś wewnętrzną ingerencją w kraterze.  Czy będzie wystarczająco silna, aby uruchomić wybuch? To pytanie pozostaje w tej chwili bez odpowiedzi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KATHY

BooBA . Ja akurat mieszkam w

BooBA . Ja akurat mieszkam w rejonach o najwiekszych opadach deszczu. Nie wiem skad piszesz. Tu jest prawie wciaz niebo zachmurzone. Przypomnij sobie ostatnia zime tu. Mrozy jakich od stu (chyba) lat nie bylo. Ludzie nie mieli wody, rury popekane! Nie jest to efektem wybuchu tego tam  Eyjafjallajökull z zeszlego roku? Owszem byl ladny kwiecien i to wszystko.

CS Rulezzzz!

Portret użytkownika booba

A zapytaj tubylców czy w

A zapytaj tubylców czy w Galway albo Donegalu jeszcze dziesięć lat temu nie odmiatali śniegu sprzed progów żeby drzwi otworzyć.
 
Przez dekadę mieli wyjątkowo łagodne lata i zimy, dlatego obecne wydają się wyjątkowo srogie. Podobnie i na kontynencie mrozy poniżej 20 stopni nikogo nie dziwiły. Przyzwyczailiśmy się do ocieplenia i zapomnieliśmy co kiedyś było normą.
Właśnie te łagodne zimy i deszczowe lata były mało normalne. I tak, wiem co mowię, dekadę mieszkam na wyspach, moje dzieci płynnie mówią w gaelic.
 

Każdy odpowiedzialny jest za własne słowa i treść wypowiedzi. Sposób w jaki traktuje drugiego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o nim samym. Mój awatar jest wyrazem stałości poglądów i niezmienności przekonań, mój prywatny bunt jednostki.

Portret użytkownika booba

O czym ty molwisz?! Lato w

O czym ty molwisz?! Lato w Irlandii to średnia temperatur 15 stopni, 40 dni słonecznych. Tylko w tym roku norma już została przekroczona!  W zeszłym roku lato było idealne jak na klimat morski! I zapowiada się niezła susza w ciagu najbliższych tygodni.

Każdy odpowiedzialny jest za własne słowa i treść wypowiedzi. Sposób w jaki traktuje drugiego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o nim samym. Mój awatar jest wyrazem stałości poglądów i niezmienności przekonań, mój prywatny bunt jednostki.

Skomentuj