Rój meteorów - Cameloparlaidów - po raz pierwszy rozświetli ziemskie niebo

Kategorie: 

Kometa 209P/LINEAR - foto: Michael Jager

Wszyscy miłośnicy astronomii z pewnością czują teraz ekscytacje z powodu pierwszego tak znacznego roju meteorów, przez jaki przejdzie Ziemia. Pokaz zawdzięczamy Jowiszowi, który przesunął orbitę komety okresowej 209P/LINEAR bliżej Ziemi, co skutkuje większą ilością gruzu, na który natknie się Ziemia.

 

Ze względu na to, że jest to nowy rój nikt nie wie jakie będą jego konsekwencje. Niektórzy sądzą, że mogą spaść nawet fragmenty wielkości obiektu z nad Czelabińska. Wtedy sytuacja byłaby poważna, ale miejmy nadzieje, że czeka nas tylko pokaz, i to jaki!

Według wstępnych szacunków ma dojść nawet do 1000 spadających gwiazd na godzinę. Wszystko wskazuje na to, że najwięcej meteorów spadnie między 6:00 i 8:00 czasu uniwersalnego, czyli wtedy, kiedy w Polsce będzie już jasno. Jednak element nieprzewidywalności powoduje, że można się spodziewać, że równie dużo obiektów może spadać dwie godziny wcześniej lub później niż wyznaczone okienko czasowe.

Oprócz tego, że meteorami może być obrzucona Ziemia to samo spotka też Księżyc, dlatego niektórzy szykują się na obserwacje najbliższego nam ciała niebieskiego. Najlepiej będzie robić to już po 8:00 czasu UTC 24 maja. Należy się spodziewać uderzeń w Księżyc, które być może uda się zobaczyć z Ziemi. Jeśli do tego dojdzie należy obserwować północną hemisferę naszego satelity.

Obszary Księżyca szczególnie narażone na uderzenia meteorów

Miejmy nadzieję, że pogoda nie popsuje się tak bardzo, aby nie było czego oglądać na zewnątrz, ale nawet jeśli to są też możliwości śledzenia tego zjawiska online. Specjalną sesję na żywo zapowiedziała NASA i obserwatorium SLOOH, które w przypadku tego zjawiska działają wspólnie. Przekaz zaczyna się o godzinie 22:00 czasu uniwersalnego, przekaz będzie też tutaj.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu astronomicznego

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dedal

deszczu meteorytów nie było -

deszczu meteorytów nie było - to było testowanie rozchodzenia się virala w internecie Smile
 
PS:
dzięki admin za podpowiedź jak zablokować te reklamy piorące nam mózgi na każdym kroku (nawet na 'alternatywnych' portalach) Smile
właczyć ADBLOCK!
 

Portret użytkownika OLI

MAM DO ADMINA PYTANIE/ NIE W

MAM DO ADMINA PYTANIE/ NIE W TEJ SPRAWIE/. MASSMEDIA MILCZĄ O LICEALISTCE, KTÓRA POWIEDZIAŁA TUSKOWI NA SPOTKANIU Z UCZNIAMI, ŻE NIE ON JEST PATRIOTĄ A ZDRAJCĄ, UWAŻAMI TĄ KOBIETKĘ ZA BARDZO MĄDRĄ I ODWAŻNĄ ALE OBAWIAMY SIĘ O JEJ LOS . CZY ADMIN MÓGŁBY COŚ WIĘCEJ POWIEDZIEĆ W TYM TEMACIE.

Skomentuj