Robotyzacja może zlikwidować aż 800 tysięcy miejsc pracy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według szacunków Bloomberg Economics, postępy w technologii automatyzacji zagrażają znacznej części miejsc pracy w branżach, które stanowią prawie jedną czwartą światowej siły roboczej.

W opublikowanym we wtorek raporcie, ekonomiści Ziad Daoud i Scott Johnson stwierdzili, że może to oznaczać, że nawet 800 milionów ludzi będzie narażonych na wysokie ryzyko przejęcia ich pracy przez roboty. Ich zdaniem mieszkańcy krajów Zatoki Perskiej, Czech, Słowacji i Japonii są najbardziej narażeni na utratę miejsc pracy z powodu automatyzacji przemysłowej.

 

Dzieje się tak, ponieważ akurat te kraje mają dużą liczbę pracowników wykonującą proste, rutynowe zadania, które najłatwiej zastąpić maszynami. Chociaż kraje te nadal polegają na taniej sile roboczej przy wykonywaniu zadań, wcześniej czy później ekonomiczna wykonalność zmusi te kraje do przejścia na dokładniejszą i trwalszą automatyzację.

 

Na przykład może to dotyczyć pracy administracyjnej w Japonii lub pracowników w fabrykach montowniach w Europie Środkowej. Ekonomiści uważają, że zwiększona automatyzacja produkcji stwarza ryzyko zwiększenia nierówności dochodów. Niektóre z najbardziej wrażliwych krajów również doświadczają szybkiego starzenia się populacji, co oznacza, że ​​nowe technologie mogą pomóc zrównoważyć ograniczenia demograficzne w ich gospodarkach, powiedzieli Daoud i Johnson.

 

Co ciekawe o ile wcześniej uważano, że roboty zagrażają głównie zawodom o niskich kwalifikacjach, teraz zastępują ludzi na stanowiskach pracy, na których wykonywanie zadań jest dużo trudniejsze.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Polaquito

Istnieją dwie znaczące i

Istnieją dwie znaczące i odmienne teorie dotyczące rynku pracy. 

Jedna z nich mówi, iż to ilość chętnych do podjęcia pracy wpływa na ilość miejsc pracy. Bezrobocie lub niedobór rąk do pracy spowodowany jest niedopasowaniem strukturalnym. 

Oznacza to, wg tej teorii, iż robotyzacja spowoduje zastąpienie obecnych miejsc pracy, a ludzie je zajmujący zajmą nowe, które powstaną z ich powodu. 

Ludzie pracują/tworzą jeśli tego chcą, nie jeśli pozwoli im na to ktoś inny... Wydaje mi się, że to logiczne wytłumaczenie. 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Niestety młoda zlewaczała

Niestety młoda zlewaczała patologia czeka na reset z nadzieją, czeka na gwarantowany dochód podstawowy i godzi się na "przebudowę" tego świata nie rozumiejąc, że to tylko zmiana dekoracji w tym teatrzyku kłamstw i iluzji, oni naprawdę myślą że roboty będą za nich pracowały a elity pozwolą im żyć pełnią życia.

 

Szacuje się że  co drugi człowiek na ziemi zachoruje na raka a ty ciągle wierzysz w naukę i postęp cywilizacyjny?

 

Skomentuj