Robotyka humanoidalna zmieni przyszłość pracy fizycznej

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W kontekście dynamicznych postępów w dziedzinie robotyki humanoidalnej, przyszłość zdaje się coraz bardziej przypominać futurystyczne wizje przedstawione w literaturze i kinematografii. Kluczowym aktorem w tej ewolucji jest Apptronik, firma z siedzibą w Austin w Teksasie, która wprowadza na rynek innowacyjnego robota o nazwie Apollo.

 

Apollo stanowi kwintesencję współczesnej robotyki. Jego humanoidalna sylwetka, wynosząca 173 cm i ważąca około 73 kg, zdolna jest do podnoszenia ciężarów do 25 kg, przewyższając tym samym swoje konkurencyjne odpowiedniki, jak Figura 01 czy Tesla Optimus. Jednak to, co odróżnia Apollo od innych, to jego niebywała wytrzymałość - zdolność do utrzymania swojej maksymalnej zdolności podnoszenia przez cały dzień.

 

Za projektem Apollo stoi doświadczony zespół Apptronik, którego korzenie sięgają Laboratorium Robotyki Skoncentrowanej na Człowieku na Uniwersytecie Teksasu w Austin. Dzięki bogatemu zapleczu doświadczeń, firma opracowała szereg zaawansowanych systemów robotycznych, w tym egzoszkielety oraz roboty zdalnie sterowane za pomocą technologii rzeczywistości wirtualnej.

 

Estetyka i funkcjonalność idą tu w parze. Wszechstronne zastosowanie ekrany E Ink i OLED w Apollo, a także pierścienie wokół oczu aparatu, nie tylko dodają robotowi wyrazistości, ale także czynią go bardziej akceptowalnym dla ludzi. Modułowość jest kolejnym ważnym elementem, umożliwiającym klientom dopasowanie robota do konkretnych potrzeb - od pełnej mobilności po stacjonarne zastosowania.

 

Zastosowania Apollo są rozmaite, począwszy od podnoszenia, przenoszenia i układania skrzyń, co sprawia, że jest niezastąpiony w takich działaniach jak załadunek czy organizowanie przestrzeni magazynowej. Ale Apptronik nie spoczywa na laurach - firma jest otwarta na współpracę z programistami, aby poszerzyć możliwości Apollo i dostosować go do rozmaitych zastosowań.

 

Choć szczegółowe informacje o procesie uczenia się Apollo są tajemnicą, przypuszcza się, że korzysta on z zaawansowanego systemu uczenia się, porównywalnego z rozwiązaniami stosowanymi w innych projektach robotyki humanoidalnej.

 

Oczekuje się, że wprowadzenie Apolla do sektora pracy przyniesie rewolucję w branżach o dużej intensywności pracy fizycznej. Jego zaawansowane możliwości czynią go idealnym kandydatem do przemiany sposobu, w jaki pracujemy. Wzrastająca rola robotów humanoidalnych, takich jak Apollo, zwiastuje ery, w której technologia i innowacje będą kształtować naszą przyszłość w sposób, który do tej pory był jedynie domeną fantastyki.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Fizyczna robota jest fajna

Fizyczna robota jest fajna ale od czasu do czasu i dla zdrowego człowieka. Szczególnie rajcowało mnie kopanie szpadlem, napierdzielanie w kamole, cegły i inny gruz, bo w takiej ziemi przyszło mi czasami kopać w terenie miejskim albo okołomiejskim i musiałem schodzić z koparki bo trzeba bylo kopać ręcznie np. pośród czynnych kabli energetycznych czasami ze średnim napięciem, kilka tysięcy voltów! Niejeden operator stopił łyżkę swojej koparki wykonaną z bardzo grubej stali uszkadzając taki kabel i tak dobrze, że kończyło się tylko na uszkodzeniu sprzętu i nikt nie zginął. Roboty to raczej nigdy nie dadzą rady z taką precyzujną robotą, albo będzie to trwało 10 razy dłużej niż wykonane przez człowieka.

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika syriues

Ostatecznie moge powiedzieć,

Ostatecznie moge powiedzieć, ze dopóki robi sie dla kogos dopóty jest to niejako niewolnictwo.Z tej pracy trzeba zaplacic podatek,potem trzeba za kazdy towar trzeba zaplacic kolejny podatek,za kazda usluge lekarska kolejny,itd itd.az do końca. 

Mysle,że kazdy z nas wie do czego robotyka dąży. Do unicestwienia ludzkosci.Bo kto nazwie robota mordercą?Nada sie takie nazewnictwo?Przeciez to bedzie klapa.Sciana sie od nas oddzielą co co uwazaja sie za miliarderow I super bohaterow.Oddziela sie robotami ,by udawać ze nie sa ludźmi, ze stworzenie calosci  ich nie dotyczy,ze ludzkosc to kpina,ze oni juz skończyli nas doić, bo wydoili juz nas niemalże ze wszystkiego.

A ja sie pytam co my robimy ,by bylo inaczej?Mamy swoich idoli i wydaje nam sie ,ze bog I diabel nie istnieje.ze jestesmy sami I ktos dla nas moze byc Bogiem,taka np osoba ludzka.

Gdzie żeśmy zbłądzili, ze widzimy swoj wlasny czub nosa.

Błąd, error,jakbyscie go nie nazwali, to ludzkosc dazaca do upadku kompletnego ,czyli takiego z ktorego sie nie podniesie.

Skomentuj