Roboty zastąpią wkrótce 50% siły roboczej w Japonii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Roboty wyposażone w samodoskonalące się systemy sztucznej inteligencji już w ciągu dwóch dekad będą w stanie wykonać ponad jedną trzecią prac, które są obecnie wykonywane przez ludzi. Wiele branż czekają fundamentalne zmiany.

 

Z raportu organizacji Nomura Research Institute wynika, że utratą pracy na rzecz robotów mogą być zagrożeni na przykład taksówkarze, których pewnie zastąpią autonomiczne samochody. W tarapatach mogą być też pracownicy supermarketów, dozorcy w hotelach, a nawet ochroniarze.

 

Eksperci Instytutu Nomura przeprowadzili analizę komputerową wiedzy i umiejętności potrzebnych do robotyzacji najbardziej popularnych zawodów w Japonii. Prognoza wykazała, że ​​przyszłe inteligentne urządzenia będą w stanie przeprowadzić 250 tysięcy różnych rodzajów prac, które wzięto pod uwagę w tym badaniu. Obecnie są one wykonywane w Japonii przez około 25 mln osób, czyli mniej więcej 49 procent siły roboczej w tym kraju.

 

Badania wykazały również, że istnieją branże, w których roboty nie będą w stanie zastąpić ludzi pracujących w zawodach dotyczących aktywnej komunikacji z ludźmi. Na przykład nie jest spodziewane zastępowanie robotami lekarzy, nauczycieli czy fryzjerów. To samo odnosi się do zawodów, które wymagają kreatywności. Eksperci uważają jednak, że rozwój automatyki i robotyki może doprowadzić do zaniku wielu zawodów.

 

Japończycy prowadzą takie badania głównie ze względu na szybkie starzenie się społeczeństwa. Powoduje to wciąż rosnące niedobory siły roboczej. Eksperci uważają, że jeśli obecne tendencje demograficzne nie zmienią się do 2040 roku, w Japonii będzie mieszkać ponad 36% obywateli w wieku powyżej 65 lat.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dowhań

Cytat z artykułu:

Cytat z artykułu: ''Japończycy prowadzą takie badania głównie ze względu na szybkie starzenie się społeczeństwa. Powoduje to wciąż rosnące niedobory siły roboczej.'' Jak to szybkie starzenie ? W wieku 40 lat już nie mogą pracować ? Czy już wtedy mają 65 lat ?

Portret użytkownika maras

Za co minusy? Sami

Za co minusy? Sami specjaliści internetowi. Wasza wiedzą na temat japonii opiera się tylko i wyłącznie na internecie i telewizji bądź głupot na yt Krzysztofa gonciarza. Ja mieszkam w Japonii od wielu lat i uwiezcie porównywanie taśmy produkcyjnej w Japonii i Europie to bajka w europie jest dużo większa automatyka przez co tak wysokie bezrobocie. W jp prace znajdują nawet emeryci

Portret użytkownika maras

Za co minusy? Sami

Za co minusy? Sami specjaliści internetowi. Wasza wiedzą na temat japonii opiera się tylko i wyłącznie na internecie i telewizji bądź głupot na yt Krzysztofa gonciarza. Ja mieszkam w Japonii od wielu lat i uwiezcie porównywanie taśmy produkcyjnej w Japonii i Europie to bajka w europie jest dużo większa automatyka przez co tak wysokie bezrobocie. W jp prace znajdują nawet emeryci

Portret użytkownika taght

W końcu ludzie będą mogli

W końcu ludzie będą mogli zająć się pożytecznymi sprawami. Wielu pewnie boi się, że maszyny zabiorą im miejsca pracy, ale zauważcie, że jeżeli ludzie zostaną bez pracy i pieniędzy to roboty nie będą miały dla kogo pracować. Jedyne rozwiązanie to przyznanie każdemu człowiekowi pewnej sumy pieniędzy na miesiąc którą będą musieli zagospodarować tak by przeżyć, a praca będzie dla tych którzy pragną luksusu. Brzmi to dość nie realnie, ale właśnie w tym kierunku wszystko się rozwija, Szwajcaria już o tym poważnie dyskutuje i z tego co widziałem ostatnio są inne kraje które zmierzają w tym kierunku np. Niemcy.

Portret użytkownika dronemaker

tak zwany basic income. Fakt,

tak zwany basic income. Fakt, prognozy uniwersytetów z USA też mówią o 30-40% bezrobociu do 2040 roku, właśnie na skutek automatyzacji.
Bez przyznania basic income, gospodarka się zwinie, nie ma komu kupować, to nawet robot za pół darmo się nie opłaca wić się wygasza produkcje i tak aż do zera.
Kapitalizm będzie działał może przez najbliższe 30 lat zanim się wszystko zacznie sypać z tego powodu. Ale jest on dobrym rozwiązaniem jeszcze, bo prowokuje do zastępowania ludzi maszynami, aby zwiększyć zyski. Im szybciej ta transformacja nastąpi, tym mniej bałaganu będzie.

Portret użytkownika keny

Obaj wygadujecie takie

Obaj wygadujecie takie głupoty, że głowa boli. Jasne, technologia odbiera miejsca pracy. Gdyby np. nie te wstrętne traktory to na polu znalazłoby parcę więcej ludzi! co tam, że ktoś zyskał pracę naprawiając traktor i produkująć do niego części! precz z technologią! poza tym ten portal nieźle nakręca spiralę absurdów. Po pierwsze radzę poczytać prawdziwe komentarze osób zaangażowanych w robotykę, a nie geeków komputerowych, którym marzy się świat terminatorów wtedy zobaczycie, że pracy wcale nie ubędzie, a tym bardziej nie w ciągu nawet najbliższych 50 lat.

Skomentuj