Kategorie:
Czwarta rewolucja przemysłowa nadchodzi wielkimi krokami. Roboty i sztuczna inteligencja stają się alternatywą dla pracowników fizycznych i umysłowych. Prawda jest taka, że w przyszłości niemal każdy z nas będzie w pewnym stopniu zagrożony utratą pracy. Proces zautomatyzowania zawodów będzie zachodził powoli lecz konsekwentnie.
Niektóre analizy brzmią wręcz alarmująco. Eksperci z Instytutu Nomura po przeprowadzeniu odpowiednich badań stwierdzili w zeszłym roku, że roboty mogą w przyszłości zastąpić nawet 50% siły roboczej w Japonii. Chodzi przede wszystkim o pracę fizyczną, więc osoby kreatywne nie powinny się tym przejmować, przynajmniej na dzień dzisiejszy.
Amerykańscy badacze doszli do podobnego wniosku - około 47% pracowników w USA jest zagrożonych utratą pracy. Istnieje spore ryzyko, że transport, logistyka oraz wsparcie administracyjne zostanie zautomatyzowane. Tymczasem analiza przeprowadzona na zlecenie ING-Diba ostrzega, że automatyzacja zawodów będzie miała radykalny wpływ na niemieckie społeczeństwo.
Spośród 31 milionów pracowników, nawet 18 milionów straci swoją pracę. Inteligentne algorytmy będą mogły w znacznej mierze zastąpić pracowników administracyjnych, co dotyczy aż 68% osób w tym sektorze. Również mechanicy oraz operatorzy maszyn będą mogli czuć się zagrożeni. Prawie 60% mieszkańców Niemiec straci pracę na rzecz robotów w nadchodzących dekadach.
Na Światowym Forum Ekonomicznym przedstawiono w poniedziałek raport który głosi, że pracownicy administracyjni i biurowi staną się ofiarami czwartej rewolucji przemysłowej. Dokument wskazuje, że w najbogatszych krajach ponad 7 milionów miejsc pracy zostanie zlikwidowanych, ale zostanie to zrekompensowane powstaniem ponad 2 milionów nowych stanowisk, np. w usługach profesjonalnych i mediach. W tym momencie ważne jest aby zadbać o odpowiednią edukację. Raport ostrzega, że około 65% dzieci, które rozpoczynają dziś szkoły podstawowe, nie będą mogły znaleźć w przyszłości pracy.
Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |