Roboty pomogą odrestaurować zniszczone freski w Pompejach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sztuczna inteligencja i robotyka, zostały wykorzystane po raz pierwszy, do łączenia fragmentów fresków ze starożytnego rzymskiego miasta, znanego dziś jako Pompeje. Maszyny wyposażone w zrobotyzowane ramiona, skanują fragmenty odnalezione przez archeologów i tworzą z nich cyfrowe modele 3D. Następnie, algorytmy układają tysiące elementów niczym puzzle, aby odsłonić pełen obraz sztuki rzymskiej z 79 r. n.e.

 

Projekt RePAIR, wykorzystuje roboty z czujnikami o najwyższej klasie, aby uniknąć uszkodzenia historycznych artefaktów. Eksperyment rozpocznie się od fresków na suficie w Domu Malarzy, które zostały zniszczone nie tylko przez popioły i piroklastyczny spływ z Wezuwiusza, ale także bombardowania z okresu II wojny światowej. Tysiące rozdrobnionych szczątków było przetrzymywanych przez lata, dzięki czemu przy użyciu współczesnej technologii, będzie nam dane obserwować je po raz kolejny.

 

Grupa ekspertów w dziedzinie malarstwa ściennego z Uniwersytetu w Lozannie, kierowana przez profesora Michela E. Fuchsa, od 2018 roku ręcznie pracuje nad rozwiązaniem tego karkołomnego wyzwania. Nowy projekt, będzie realizowany równolegle i koordynowany z zespołem szwajcarskim, co umożliwi porównanie i skontrastowanie obydwu technik i wyników, co pozwoli na udoskonalenie inteligentnych algorytmów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Madzia

 Juda, sługa Jezusa Chrystusa

 Juda, sługa Jezusa Chrystusa, brat zaś Jakuba1, do tych, którzy są powołani, umiłowani w Bogu Ojcu i zachowani dla Jezusa Chrystusa: 2 miłosierdzie wam i pokój, i miłość niech będą udzielone obficie!
 

Cel listu

3 Umiłowani, wkładając całe staranie w pisanie wam o wspólnym naszym zbawieniu, uważam za potrzebne napisać do was, aby zachęcić do walki o wiarę raz tylko przekazaną świętym. 4 Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, którzy dawno już są zapisani na to potępienie, bezbożni, którzy łaskę Boga naszego zamieniają na rozpustę, a nawet wypierają się jedynego Władcy i Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Skomentuj