Roboty odgadujące myśli? Nowa technologia MIT zmienia wszystko!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji (CSAIL) MIT stworzyli system Feature Fields for Robotic Manipulation (F3RM), który pozwala robotom rozumieć i manipulować pobliskimi obiektami za pomocą dowolnych wskazówek językowych. Łącząc obrazy 2D z funkcjami modelu podstawowego w celu tworzenia scen 3D, F3RM umożliwia robotom identyfikowanie i chwytanie nieznanych obiektów, co czyni go szczególnie przydatnym w rzeczywistych środowiskach, takich jak magazyny i gospodarstwa domowe.

 

Jedną z kluczowych cech F3RM jest możliwość interpretowania podpowiedzi tekstowych w języku naturalnym, co pozwala robotom manipulować obiektami w oparciu o mniej konkretne żądania człowieka. Oznacza to, że nawet jeśli użytkownik poprosi robota, aby „podniósł wysoki kubek”, robot będzie w stanie znaleźć i podnieść przedmiot, który najlepiej pasuje do tego opisu. Ten poziom zdolności adaptacyjnych i generalizacji zadań jest niezbędny, aby roboty mogły skutecznie działać w rzeczywistych środowiskach.

 

Naukowcy z National Science Foundation-MIT CSAIL Institute for Artificial Intelligence and Fundamental Interactions, wyjaśniają, że budowanie robotów, które potrafią generalizować w prawdziwym świecie, jest niezwykle trudne.

 

Zastosowanie F3RM wykracza poza proste zrozumienie obiektów i manipulowanie nimi. Może być szczególnie przydatne w dużych centrach logistycznych, gdzie roboty muszą wybierać produkty z zagraconego i nieprzewidywalnego środowiska. W takich magazynach roboty często otrzymują opis przedmiotu, który muszą zidentyfikować i muszą dopasować opis tekstowy do żądanego towaru, niezależnie od różnic w opakowaniu.

 

Na przykład centra realizacji dużych sklepów internetowych mogą zawierać miliony produktów, z którymi roboty nigdy wcześniej się nie spotkały. Aby skutecznie działać na taką skalę, roboty muszą dogłębnie zrozumieć geometrię i semantykę różnych obiektów, nawet jeśli znajdują się one na ograniczonej przestrzeni. Zaawansowane możliwości percepcji przestrzennej i semantycznej F3RM mogą znacznie zwiększyć zdolność robota do wykrywania obiektu, umieszczania go w pojemniku i wysyłania do pakowania. Ostatecznie pomoże to pracownikom fabryki efektywniej wysyłać zamówienia klientów.

 

Rozwój F3RM jest znaczącym krokiem naprzód w dziedzinie robotyki. Łącząc percepcję wzrokową z przetwarzaniem języka naturalnego, roboty mogą teraz rozumieć obiekty i manipulować nimi w taki sam sposób, jak robią to ludzie. Ma to daleko idące konsekwencje dla różnych branż, w tym handlu elektronicznego, logistyki i produkcji.

 

Ta praca otwiera nowe możliwości współpracy i interakcji człowiek-robot. Umożliwiając robotom rozumienie zapytań w otwartym języku i odpowiadanie na nie, zbliżamy się do stworzenia naprawdę inteligentnych i elastycznych maszyn.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

...kierują się nie

...kierują się nie inteligencją lecz ekonomią.

Możesz rozwinąć tą myśl ? Bo mnie się zawsze wydawało, że żeby znać się na ekonomii to trzeba być inteligentnym. Świat niszczą zwykli "szarzy" ludzie, którzy nie przejmują się konsekwencjami swoich zaniedbań i ignorancji. To nie rządzący podpalają wysypiska śmieci i nie oni je wywalają do lasu czy przydrożnego rowu, nie oni mają nieszczelne szamba i nie oni kopcą dymem z komina bo w dupie mają jak się coś spala.. grunt że jest ciepło w chałupie. 

Portret użytkownika axell69

mnie interesuje 

mnie interesuje   myślozbrodnia ukryta w słowie   "taniej"    więcjak to jest  że będzie taniej  ??   jeśli jakiś artykuł  kosztuje mniej   na amazonie   o  10  złotych -dzisiaj tu i teraz KUP mnie bo jestem taniej - i  kosztuje po obniżce 60-ąt  to dla mnie znaczy że muszę  wydać  sześćdziesiąt  z mojego skromnego budżetu . natępne  jest  to że zazwyczaj   "Taniej" są  rzeczy których  absolutnie nie potrzebujemy  do   życia -  nikt tego nie potrzebuje  ale kupuje   bo jest taniej 

Stary napisz mi  co  miałeś na myśli z tym "taniej"  i po jakiego uja kupujesz na  amazonie ,  w sumie nie mi  tylko sobie napisz  bo mnie to lata to co masz w bani  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika axell69

Co raz ciekawiej , od dzisiaj

Co raz ciekawiej , od dzisiaj robot  odgadujący  nasze  myśli ,  to to samo  co proponowana  appka na srajpfona   która ma stwierdzić  że jednak  obywatelu  jesteś   zarażony    kovidkiem , wystarczy że srajphon ma wbudowany   mikrofon xD i   na podstawie  odsłuchu głosowego stwierdza   sze musisz udać się po porodę  do wracia  który wypisze  skierowanie  do instytutu  szczepień  darmowych ,  będzie  odgadywał to co  my jako ludzkość  dość dobrze  wyposażona   przez naturę  nie potrafimy  (oprócz pana  Pijusa Jackowskiego - ten tooooo potrafi)    i  ten że robot psyhopata   wyda  orzeczenie na miejscu , wystarczy takiego spotkać na ulicy lub w urzędzie skarbowym łamane przez zus ,    o naszym zdrowiu psyhicznym  na podstawie  podsłuchu   w każdym sprzęcie  domowym , na podstawie  mowy ciała , mimiki i gestykulacji -  normalnie czarna magia  zrobotyzowana   do minimum  po to  by  nas  jeszcze  bardziej  Nastraszyć  xD  , Admin  skąd czerpiesz   wenę  do  tych   fantastyczno zamordystycznych   tematów ?!?!       ja też   nie wiem   ale w domyśle   sądzę że razem z  Homusiem Inż emgieerem  zwanym Inschtalatorem prowadzicie  jakieś studium  (nie)rozwoju przeciw  goim ??

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj