Roboty odbiorą pracę 800 milionom ludzi na całym świecie do 2030 roku

Kategorie: 

Źródło: RobotWorx

W kolejnych latach automatyzacja wyraźnie odmieni sektor produkcyjny, a komputeryzacja zabierze się za usługi. Robotyzacja daje duże możliwości - pozwala zwiększyć wydajność pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby pracowników. Dlatego coraz więcej mówi się o nadchodzącej czwartej rewolucji przemysłowej, która najwyraźniej spowoduje masowe bezrobocia.

 

W zaawansowanych technologicznie państwach zamierza się masowo wprowadzać roboty przemysłowe do fabryk. Urządzenia te stają się coraz lepsze i potrafią już nie tylko wykonywać powtarzające się czynności, ale także szybko uczyć się nowych ruchów, współpracować z człowiekiem i zachowywać ostrożność w miejscu pracy. Z kolei sztuczna inteligencja może szybko przetwarzać duże zasoby informacji, zarządzać zasobami ludzkimi i sprawować funkcję kierownika. Inteligentne systemy komputerowe mogą również idealnie sprawdzać się w roli doradców czy prawników.

Amerykańska spółka McKinsey & Company, która zajmuje się doradztwem w zakresie zarządzania strategicznego postanowiła sprawdzić jak wiele osób jest zagrożonych przez automatyzację. Badania wykazały, że do 2030 roku w samych Stanach Zjednoczonych około 33% mieszkańców, tj. 73 miliony ludzi straci swoją pracę, zaś na całym świecie będzie to aż 800 milionów. Ponad 45% z nich zostanie zmuszonych poszukać sobie zatrudnienie w zupełnie innym sektorze.

Analitycy stwierdzili również, że wynikające z automatyzacji bezrobocie nie będzie wcale jedynym problemem. Pracownicy, którzy nie zostaną zastąpieni robotami i sztuczną inteligencją będą musieli stale rozwijać swoje umiejętności, aby nie zostać prześcigniętymi przez konkurencyjne maszyny.

 

Spółka McKinsey & Company podsumowuje, że postęp społeczny jest nieuchronny. Dzięki automatyzacji, korporacje zwiększą produktywność, zaś państwa będą przeżywać wzrosty gospodarcze. Powstaną również zupełnie nowe miejsca pracy, które staną się odporne na przejęcie przez roboty i programy komputerowe. Jednak bezrobocie może dotknąć tak wielu ludzi, że rozważa się wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego, co z kolei spowoduje całkowitą zależność wielu mieszkańców od rządu. Może to prowadzić to wielu poważnych nadużyć, w tym także do terroryzmu państwowego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

Elektronika, automatyka,

Shok Elektronika, automatyka, informatyka, robotyka itd etc juz odebraly prace milionom ludzi na Swiecie. To mialo pomagac. Ludzkosc miaa ((error zamierzony - przyp. aut.:-) krw zmkn sie) byc lepsza jak Samsung, IBM, Intel, Apple, Htc, Microsoft; Akai,-) to mialo pomagac w tworzeniu lepszego, nowszgo Swiata, PRAWDZIWEGO Swiata. I gdzie doszlismy? To tak jak oszczedzanie papieru drukujac tony papieru na wszelakich drukarkach, wciaz kupujac gazety czy srajtasme, czy jadlo w papier zawiniete. Wybor zaden. Bierzesz co daja. I... Pchaja w Nas te gowna i Nas chca zrobic odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy? Shok

 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Między innymi dlatego elity

Między innymi dlatego elity realizują gorączkowo programy depopulacyjne ludzkości. Trzeba spojrzeć Prawdzie w oczy... Biloogiczne , buntujące sie, leniwe i ulegające różnym emocjom niedoróbki człowieka są już niepotrrzebne w obliczu syntetycznej inteligencji i precyzyjnej mechaniki. Ten model obala równiez naiwne pytania sceptyków depopulacji, nawiązujące do tego "kto będzie na nich pracował i ich bogacił.." Idotyczne pytanie... Nikt ich już bogacic nie musi, bo mając cały świat  w rękach kilkudziesięciu rodzin, maja w dupie złoto, konta bankowe czy inne oznaki bogactwa... Mają nie tylko już cała planetę, ale i otaczający kosmos i wkrótce będą mieli posłuszne maszyny do wszelkich posług i zdewiatowanych osobowości

Portret użytkownika Rocafella

Nie martwcie się, co roboty

Nie martwcie się, co roboty wyprodukują to ludzcy rabusie wyciągną na parkingu z TIRa Smile

Wzrośnie zapotrzebowanie na policjantów i strażników miejskich. Jak chcecie dobrze żyć to zostańcie kierowcą TIRa wtedy nie będziecie musieli rabować.

Portret użytkownika pkp

W automatyzacji nie nadszedł

W automatyzacji nie nadszedł jeszcze taki postęp żeby móc powiedzieć, że całe fabryki będą bez przeszkód funkcjonowały i produkowały non stop. Jest to jeszcze fizycznie niemożliwe i pierwsza w pełni autmatyczna fabryka odczuje tego pełne skutki. Kto robi w branzy ten wie, że im tej automatyzacji więcej tym trudniej nad tym zapanować. Mnogość elementów i ich awaryjnosc powoduje piętrzące sie problemy, czasem ekstremalnie upierdliwe w lokalizacji.

Strony

Skomentuj