Roboty mogą przejąć 20 milionów miejsc pracy do 2030 roku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons

Ekonomiści twierdzili, że do 2030 r. roboty mogą zająć 20 milionów miejsc pracy na całym świecie. Według nowego badania Oxford Economics w ciągu następnych 11 lat 14 milionów robotów może znaleźć zatrudnienie w samych Chinach.

Ekonomiści przeanalizowali trendy związane z wdrażaniem automatyzacji w miejscu pracy, zauważając, że liczba robotów używanych na całym świecie wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad i wynosi obecnie 2,25 miliona.

Podczas gdy naukowcy przewidywali, że wzrost liczby robotów przyniesie korzyści pod względem wydajności i wzrostu gospodarczego, dostrzegli również wady takiego wyjścia. – „W wyniku robotyzacji dziesiątki milionów miejsc pracy przestaną być dostępne. Problem dotknie przede wszystkim lokalne gospodarki, które polegają na pracownikach o niższych kwalifikacjach. Przełoży się to zatem na wzrost nierówności płac.” – stwierdzili autorzy badania.

Naukowcy odkryli, że co trzeci robot w przemyśle jest obecnie zainstalowany w Chinach, a druga co do wielkości gospodarka na świecie stanowi około jednej piątej światowych zasobów robotów. Przewidywano, że do 2030 r. roboty przejmą ponad 1,5 miliona miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Chinach oczekiwano, że liczba ta przekroczy 11 milionów. Według raportu w Unii Europejskiej 2 miliony ludzi mogłyby stracić pracę na rzecz robotów.

Pomimo realnego zagrożenia utraty wielu miejsc pracy, ekonomiści nawołują do nie zatrzymywania tego procesu. Badacze uważają, że robotyzacja może doprowadzić do znacznego wzrostu PKB w wielu krajach.

Raport sugeruje, że rządy mogą zachęcać firmy i pracowników do uzyskiwania korzyści finansowych poprzez lokalne programy przekwalifikowania pracowników. Ponadto, w planach jest stworzenie programów, które będą przeciwdziałać negatywnym skutkom automatyzacji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Lisek

Sa prace których ludzie nie

Sa prace których ludzie nie chca wykonywać. Sa prace monotonne ( pakowanie, podawanie itp ), sa prace niebezpieczne dla zdrowia  ( np. spawanie ) Roboty to wybawienie a i tak ktos musi je serwisować, naprawiać. W japoni w fabryce robotów Mitsubishi nawet nie ma okien ioświetlenia bo roboty same produkuja roboty. Ludzie tam tylko robią przeglądy i naprawy. Skoro Chiny zwolniły ponad 60 tys robotników zastepując ich robotami przy produkcji telefonów z nadgryzionym jabłuszkiem to już nikt tej tendencji nie zatrzyma. Społeczeństwa się starzeją w rozwiniętych krajach a w nierozwiniętych edukacja jest na bardzo niskim poziomie lub jej niema..  

Portret użytkownika opinia

Były już kursy

Były już kursy przekwalifikujące stoczniowców na psich fryzjerów, to można wprowadzić np. kursy na artystyczne malowanie robotów, makijaże, biżuterie, peruki czy ubrania. No da się, trzeba tylko pomyśleć.
Robot też ma swoje prawa w końcu. Trzeba robota wspierać a nie wykorzystywać jak niewolnika.

Portret użytkownika SurvivorMan

Definicja robota jest jedna,

Definicja robota jest jedna, droga Medium, a zdjęcia użyte do artykułu to oczywiście kiepski żart...
Chodzi o takie roboty:
https://www.youtube.com/watch?v=gvDKCtn2KcI
Stosowane w produkcji...
Akurat wiem coś o tym, bo na co dzień moim obowiązkiem w firmie w której pracuję, jest usprawnianie procesów produkcyjnych. Mamy już kilka takich ramion na różnych etapach produkcji i pracujemy nad kolejnym a cel od prezesa jest jeden: Zmniejszenie zatrudnienia i kosztów z tym związanych. I nie chodzi tu tylko o koszty typu wypłata. Koszty to także reklamacje związane z błędem człowieka czy zużycie narzędzi. Zamiast 6 pracowników wykonujących daną operację na produkcji, stawia się teraz jednego pracownika pomiędzy sześcioma robotami. Jego zadaniem jest dostarczanie części dla robota, pilnowanie procesu, pomiar, wypełnianie dokumentacji... Tyle... 
Taka jest brutalna prawda... Robotyzacja wywali na bruk mnóstwo ludzi.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Definicja człowieka z

Definicja człowieka z biologicznego punktu widzenia, czyli jako jednego ze ssaków naczelnych z rodziny Hominidae, też jest jedna Wink
Dziś jednak,  jej kryteria spełniają tylko autochtoniczne/rdzenne/prymitywne ludy tej planety... Wersja tak zwana "cywilizowana" wyewoluowała ze ssaka bardziej w kierunku pasożyta i wystarczy przeczytać definicję pasożytnictwa, aby to dostrzec Wink
Pasożyt czerpie korzyści ze współczycia z innym organizmem w taki sposób, że ów organizm ponosi z tego tytułu szkody...
Dokładnie to samo robi pasożyt cywilizowany, współżyjąc z otaczającą go przyrodą.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika angelus

Zdecydowanie sie mylisz.

Zdecydowanie sie mylisz. Prymitywne plemiona ludzkie, do dzisiaj istniejące, żyją jak przed wiekami w symbiozie z natura i równowagą ekosystemów, w których żyją.

To "twórcy" cywilizacji, (czytaj pustynne plemiona) nauczyły się pasożydować na tych plemionach, rozbudzać wszelkie żądze materialne, seksualne i zboczenia, aż świat się stał jaki jest...

Portret użytkownika rochel57

Tak. Poleje się krew nie

Tak. Poleje się krew nie tylko w Iranie. Nadejdzie czas okrutny. Natomiast żydki, a raczej podszywający się pod nich bandyci chazarscy  będą jeszcze błagać o litość. Ta kwestia, o którą swym działaniem sami się proszą, musi zostać definitywnie rozwiązana.

Portret użytkownika Medium

Dla mnie faszystami są tacy,

Dla mnie faszystami są tacy, którzy tłuką butelki wyrzucając z okien, albo rozbijają lub pozostawiają w miejscu, w którym butelkę opróżnili. Alkoholicy - chuligani! 

Szkło ciężko ominąć, nie każdy dobrze widzi, nie zawsze but ochroni, szczególnie sandał czy klapek. Nie wspominam już o zagrożeniu dla psich łap. 

Tu policja zupełnie nie ściga, a proceder starszy od "polskiej demokracji". Karałabym przyłapanego sprzątaniem całych dużych obszarów ze szkła!

Po żyletkach przejdziesz bez problemu, szkłem się pokaleczysz.

Strony

Skomentuj