Roboty dla dorosłych mogą stać się maszynami do zabijania

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons

Okazuje się, że seks roboty mogą zostać wykorzystane przez hakerów i zmienić się w niebezpieczne maszyny do zabijania. Naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją konsekwentnie ostrzegają o zagrożeniach płynących z używania robotów z dostępem do Internetu.

Najnowsze ostrzeżenie pochodzi od Nicholasa Pattersona, eksperta ds. cyberbezpieczeństwa, który rozpatrzył jeden z możliwych scenariuszy – „Hakerzy mogą włamać się do pamięci robota i uzyskać pełną kontrolę nad urządzeniem. Oznacza to, że będzie można będzie w pełni go kontrolować oraz wydawać polecenia. W wyjątkowych przypadkach może spowodować to powstanie robotów-zabójców kontrolowanych przez osoby z zewnątrz.”

Badacze odkryli już luki w zabezpieczeniach zabawek erotycznych z włączoną funkcją Bluetooth, które hakerzy mogą kontrolować nawet z dużych odległości. Jeden z takich przykładów został ujawniony w zeszłym roku.

W listopadzie, w czasopiśmie „Nature” nakreślono scenariusz, w którym sztuczna inteligencja przejęła władzę nad interfejsem mózg-komputer. W takiej sytuacji myśli, decyzje i emocje osoby korzystającej z urządzenia mogą zostać przejęte przez sztuczną inteligencję i zmanipulowane wbrew woli danej osoby.

„Rozwój technologiczny oznacza, że wkrótce hakowanie procesów psychicznych ludzi i bezpośrednie manipulowanie mechanizmami mózgu takimi jak intencje, emocje czy podejmowanie decyzji, stanie się możliwe.” – napisali naukowcy.

Eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem przestrzegają przed tego typu sytuacjami i zalecają dbałość o bezpieczeństwo urządzeń korzystających z sieci.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

"Tylko mniejsze tajemnice muszą być chronione. Te większe utrzymuje publiczna ignorancja" M. McLuhan
"Twierdzą nam będzie każdy próg" M. Konopnicka

Strony

Skomentuj