Roboty delfiny mogą zastąpić prawdziwe zwierzęta w parkach rozrywki

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Specjaliści od efektów specjalnych z Edge Innovations zaprezentowali robota - delfina, który jest prawie nie do odróżnienia od prawdziwego. Model przechodzi już testy w jednym z chińskich akwariów.

 

Zespół stworzył projekt wspólnie z byłym kreatywnym zespołem Walta Disneya Imagineering. Urządzenie waży 270 kilogramów i funkcjonuje bez ładowania przez 10 godzin. Zdaniem twórców może pracować w wodzie morskiej przez 10 lat, ma realistyczną budowę szkieletowo - mięśniową oraz dokładnie naśladuje ruchy żywych delfinów. Co więcej, jego masa ciała rozkłada się w taki sam sposób, jak u prawdziwego zwierzęcia.

 

Robot jest sterowany przez operatora. Człowiek wysyła polecenia, na które maszyna reaguje w czasie rzeczywistym. Aby działać autonomicznie, brakuje kamer i czujników ruchu, które symulują wizję i sztuczną inteligencję.

 

Technologia została zamówiona przez zarząd nowego chińskiego delfinarium, które nie może importować prawdziwych zwierząt z powodu rządowego zakazu. Chiny nałożyły surowe ograniczenia na transport dzikich zwierząt po wybuchu pandemii Covid-19. Firma Edge Innovations przekazała już model klientowi i obecnie przechodzi on testy. Projekt odniósł tak duży sukces. Firma planuje kontynuować produkcję robotów i ma nadzieję sprzedać 150 sztuk w ciągu trzech lat.

 

Jeden model kosztuje około 40 - 60 mln dolarów, co według twórców jest tańsze niż utrzymanie żywego delfina. Li Wang, pracownik Edge Innovation, wyjaśnił, że utrzymanie tradycyjnego akwarium i opieka nad żywymi delfinami przez 10 lat jest trzy do czterech razy droższe niż robot. Ponadto nie wymaga szkolenia i nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi.

 

Pomysł realizowany w Chinach nie jest nowy. Pierwszy robot - delfin, Dolphin Robotic Unit, czyli DRU, pojawił się ponad 20 lat temu w parku rozrywki EPCOT w Walt Disney World Recreation Center. Mógł pływać w klatce wokół przedmiotów i wchodzić w interakcje z nurkami i zwierzętami.

„Celem projektu jest ponowne przemyślenie potencjału rozrywkowego, edukacyjnego i biznesowego branży hodowli zwierząt morskich” - mówią autorzy opracowania.

Eksperci są przekonani, że robot pomoże zmienić nastawienie do branży rozrywki morskiej, zaprzestanie wykorzystywania żywych delfinów na pokazach i akwariach oraz uprości pracę firmom w tej dziedzinie. Odławianie, transport i hodowla zwierząt morskich były w ostatnich latach ograniczone, a parki rozrywki nie mogą zapewnić odpowiednich warunków dla delfinów.

„Ci myślący przyszłościowo projektanci rzucili koło ratunkowe wrażliwym delfinom, które są wykorzystywane dla celów rozrywkowych w starzejących się parkach morskich” - powiedział wiceprezes PETA, Tracy Reiman.

Projekt zwrócił już uwagę PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), amerykańskiej organizacji praw zwierząt. Roger Holtzberg i Walt Conti, prezesi Edge Innovations, zostali uhonorowani nagrodą Innovator for Animals.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj