Roboty będą zabierać więcej miejsc pracy niż do tej pory przewidywano

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Każdy kolejny robot w gospodarce Stanów Zjednoczonych redukuje miejsca zatrudnienia o 5, 6 pracowników, a jeden robot na 1000 pracowników zmniejsza wartość wynagrodzenia o 0,25 – 0,5 %. Informacje te zostały opublikowane w National Bureau of Economic Research.

Badano wpływ robotów przemysłowych na rynek pracy od 1993 do 2007 roku. Szczególne zainteresowanie budzą maszyny w pełni autonomiczne, które nie wymagają ludzkiego nadzoru i są zaprogramowane do wykonywania różnych zadań, na przykład spawania, malowania, montażu oraz pakowania.

 

W badaniu wzięto pod uwagę także inne czynniki mające wpływ na amerykańską gospodarkę, na przykład import z Chin i Meksyku, przeniesienia produkcji za granicę i tym podobne. Podczas lat, w których prowadzono badania, liczba robotów wzrosła czterokrotnie.Wysokość bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wynikająca z robotyzacji waha się od 360 do 670 tysięcy miejsc pracy. Jednak jeśli tworzenie robotów w ciągu najbliższych dwóch dekad odbędzie się według prognoz ekspertów, mogą to być znacznie wyższe wyniki. Naukowcy przewidują, że robotyka będzie niekorzystnie wpływać na praktycznie każde zatrudnienia, z wyjątkiem kierowniczych.

 

Najbardziej mają ucierpieć robotnicy, operatorzy, montażyści, mechanicy oraz pracownicy transportu. Przewiduje się, że do 2025 roku liczba robotów w Stanach Zjednoczonych wzroście czterokrotnie. Spowoduje to zmniejszenie zatrudnienia wśród ludzi aktywnych zawodowo, spadną także płace. Zjawisko może dotknąć od 1,9 do 3,4 miliona osób.

 

 

Ocena: 

Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj