Robot ustanowił nowy rekord w układaniu kostki Rubika

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Robot Sub1 Reloaded ułożył kostkę Rubika w 0,637 sekundy. 21 ruchów i wszystkie ściany kostki uzyskały właściwe kolory. Poprzedni rekord należy do jednej z wersji tego samego robota (tylko jednostka centralna była inna). Wówczas osiągnięto wynik 0,887 sekundy. Najnowszy automat, który poprawił poprzedni wynik, wykonała niemiecka firma Infineon. Spółka, która zaprezentowała swój najnowszy produkt na targach Electronica w Monachium, zamierza wykorzystać urządzenie w pojazdach bezzałogowych.

 

 

Jednakże profesor Noel Sharkey, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, powiedział, że sukces w ćwiczeniach za pomocą kostki Rubika nie jest gwarancją, że procesor poradzi sobie z jazdą maszyny bezzałogowej.

 

„Prowadzenie pojazdu to znacznie trudniejsze zadanie niż układanie kostki Rubika, gdzie zespół zostaje zredukowana do prostego algorytmu" – powiedział profesor Noel Sharkey z University of Sheffield w wywiadzie udzielonym stacji BBC.

 

Należy też zwrócić uwagę, że robot nie ułożył kostki, jaką można kupić w zwykłym sklepie z grami, a zabawka, którą rozpracował, posiada specjalne krawędzie i układa się łatwiej niż puzzle. Rekord należący do człowiek wynosi obecnie 4,74 sekundy i został ustanowiony kilka dni temu przez młodego Holendra Matsa Valka.

 

Przy demonstracji na targach w Monachium umiejętności robota Sub1 Reloaded nie byli obecni przedstawiciele organizacji Guinness World Records. Rzecznik prasowy Infineon potwierdził jednak, że wkrótce zostanie złożony stosowny wniosek, aby dokonać wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj