Robot pomylił pracownika z pudełkiem warzyw i zmiażdżył go

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W Donggoseong Export Agricultural Complex, zlokalizowanym w Korei Południowej, doszło do tragicznego wypadku, który rzucił cień na rozwijającą się dziedzinę robotyki. 40-letni mężczyzna, pracownik firmy specjalizującej się w robotyce, testował czujnik robota w centrum dystrybucji warzyw, gdy niespodziewanie stracił życie w wyniku błędu maszyny.

 

Robot, który miał za zadanie podnosić i umieszczać pudełka z papryką na palecie, działał nieprawidłowo. To nieoczekiwane zachowanie maszyny skutkowało nieprawidłowym zidentyfikowaniem pracownika jako część procesu operacyjnego. W wyniku tego błędu, robot chwycił mężczyznę i przygwoździł go do przenośnika taśmowego, co spowodowało poważne obrażenia głowy i klatki piersiowej. Pomimo szybkiej reakcji służb medycznych, pracownik zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

 

Ta tragedia wywołała natychmiastową reakcję władz, które ogłosiły dokładne dochodzenie w celu zidentyfikowania ewentualnych zaniedbań ze strony kierowników ds. bezpieczeństwa. Incydent ten przypomniał o kluczowym znaczeniu przestrzegania rygorystycznych środków bezpieczeństwa w środowiskach, gdzie ludzie współpracują z robotami.

 

Donggoseong Export Agricultural Complex wyraził głębokie kondolencje rodzinie ofiary i zapowiedział opracowanie „dokładniejszego i bezpieczniejszego” systemu sterowania robotem. Ten wypadek uwydatnił konieczność ulepszenia protokołów bezpieczeństwa i wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących wykorzystania robotów w miejscu pracy.

 

Niestety, nie jest to odosobniony przypadek w Korei Południowej. Wcześniej w tym roku doszło do podobnego incydentu, kiedy inny mężczyzna został poważnie ranny w fabryce części samochodowych przez robota. Te wydarzenia podnoszą poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa robotów i potencjalnych zagrożeń, jakie stanowią dla ludzi.

 

Przypadki te przypominają niedawne wypowiedzi znanego przedsiębiorcy Elona Muska na temat przyszłości robotyki. Musk przewidywał, że humanoidalne roboty, przypominające te z filmów science fiction, będą kiedyś w stanie wykonywać bardziej złożone zadania, takie jak wspinanie się na drzewa czy przeszukiwanie budynków. Tragiczne wydarzenia w Korei Południowej rzucają nowe światło na te prognozy, podkreślając pilną potrzebę ostrożności i odpowiednich regulacji w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Bo to nie był robot lecz

Bo to nie był robot lecz automat. Prawdziwy robot ma liczne czujniki np. nacisku oraz kamery do rozpoznawania obrazu by właśnie nie pomylić czyjejś głowy z arbuzem. To tylko ludzie nazywają te automaty "robotami" podobnie jak kuchenną rodrabniarkę do warzyw czy bardziej rozbudowany mikser - a te nie są nawet automatami. I to nie było coś takiego jak na obrazku lecz to:

Fabryczna Linia Przenośnika Z Ramionami Robota Cyborga I Renderowanymi W  3d, Przenośnik Taśmowy, Ramię Mechaniczne, Przenośnik Obraz tła do pobrania  za darmo

 

Chłop miał pecha bo stanął tam gdzie miało być pudełko, a automat głupi jest chwycił i zrobił to co mu nakaz program.

Skomentuj