Robot "gepard" pomoże w Fukushimie

Kategorie: 

Źródło: MIT

Uaktualniona wersja robota „geparda” opracowana w laboratorium MIT przeszukuje obecnie terytorium japońskiej prefektury Fukushima, gdzie w 2011 roku miała miejsce katastrofa nuklearna.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali nową wersję robota Cheetah 3, który może być wykorzystywany do poszukiwania ofiar różnego rodzaju katastrof. Obecnie maszyna jest testowana na terenie Fukushimy.

Za rozwój robota odpowiada profesor Sang-bee Kim oraz jego zespół z biomimetycznego laboratorium MIT. „Zdecydowaliśmy się na użycie robota w prawdziwych warunkach katastrofy, dlatego testujemy go na terenie Fukushimy. Robot będzie stosowany tam, gdzie nie wysyła się ratowników. Będzie można go użyć do monitorowania otoczenia w sytuacjach krytycznych” – twierdzi twórca.

W 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima-1 miała miejsce katastrofa nuklearna. Do tej pory zakład wymaga ciągłego nadzoru. Ponieważ teren w pobliżu elektrowni jądrowej stale zagraża zdrowiu ludzi, Cheetah 3 będzie mógł zbadać teren zamiast nich.

Robot ważący 30 kilogramów ma 4 nogi zamiast kół, dzięki czemu może łatwo pokonać przeszkody w postaci gruzu, kamieni lub schodów. Ponadto urządzenie może poruszać się na trzech nogach, czwartą wykorzystując jako dłoń, a prędkość jego poruszania się wynosi 19 kilometrów na godzinę.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika witek

to dowód na dobre wyszkolenie

to dowód na dobre wyszkolenie konstruktorów, robot to tylko kupa złomu i przełaczników zebrana do kupy przez inżynierów, powinni raczej ich pokazać, zauważyliście że w artykułach na temat robotów i sztucznej inteligencji nie pokazuje się ich twórców?

Portret użytkownika Eva11

ci co tworza takie elktrownie

ci co tworza takie elktrownie powinni sami tam chodzic i naprawiac ...

kazdy podpisujacy zezwolenia na uzywanie toksyn materialow promieniotworczych  czy jakiejkolwiek chemi powinien sprzatac to co sie rozlalo...

jak czlowiek moze byc do tego stopnia chory ....ropa im zanieczyszcza swiat ,a co robi taka elektrownia ? 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika PiotrSSS

Podobno w okolicach

Podobno w okolicach elektrowni jest dosłownie Cmentarzysko takich robotów (silne promieniowanie zepsuło jakieś podzespoły i robot padł). Japończycy od lat wysyłają tam roboty.

Dlaczego niby ten projekt (a M.I.T. to przecież Amerykanie) miałby być odporny na promieniowanie? Ta śmieszna kamerka, co robi za głowę robota, na bank będzie pierwsza do wymiany.

Ten robot wygląda jak niedorozwinięty, plastikowy brat robotów z Boston-Dynamics.

Skomentuj