Robot Atlas staje się coraz lepszy - maszyna potrafi biegać po lesie bez żadnych zabezpieczeń

Kategorie: 

Źródło: DARPA

Robot humanoidalny Atlas może okazać się idealnym żołnierzem przyszłości. Choć kiedyś zaliczał wiele wpadek, dziś potrafi swobodnie poruszać się po trudnym terenie, omijać przeszkody a nawet biegać zachowując przy tym równowagę. Specjaliści z Boston Dynamics wykonali kawał dobrej roboty a najgorsze mają już za sobą.

 

Prace nad Atlasem trwają od 2 lat. Przed ten czas humanoid przechodził różne przeobrażenia. Prawdopodobnie najwięcej czasu zajęło naukowcom sprawienie, aby ta 150-kilogramowa maszyna potrafiła zachować równowagę i poruszać się po trudnym, wyboistym terenie. Wystarczyłoby przecież żeby Atlas przewrócił się i już przestałby funkcjonować tak jak należy.

 

Pod koniec 2013 roku, humanoid Atlas został zaprezentowany w Laboratorium Zaawansowanej Robotyki na Uniwersytecie w Hong Kongu. Niestety podczas spotkania robot stracił równowagę. Okazało się, że Atlas złamał prawą kostkę. Na szczęście Amerykanie posiadali jeszcze sześć takich maszyn.

Również dwa lata temu dowiedzieliśmy się, że firma Boston Dynamics która pracuje nad humanoidem, została zakupiona przez giganta internetowego Google. Specjaliści intensywnie pracowali nad robotem a na początku 2015 roku przedstawili jego znacznie ulepszoną wersję. Maszyna była już właściwie przygotowana do późniejszej rywalizacji DARPA Robotics Challenge. Warto wspomnieć, że amerykański zespół wraz z robotem Atlas zdobył drugie miejsce w tych zawodach.

              

Atlas w 2013 roku - źródło: Boston Dynamics                 Obecna wersja robota Atlas -  źródło: DARPA

Teraz naukowcy poszli o krok dalej - postanowili sprawdzić jak Atlas poradzi sobie poza laboratorium. Humanoid nie miał już żadnych problemów z poruszaniem się i potrafił nawet biegać ale trzeba przyznać, że robot nie przypomina jeszcze filmowego Terminatora. Cóż, z czasem zapewne i to się zmieni.

 

Uczeni obecnie pracują nad tym aby Atlas mógł chodzić i biegać bez kabla zasilającego. Oznacza to, że będzie on pracował wyłącznie na bateriach, tak jak podczas rywalizacji DARPA Robotics Challenge. Obecnie humanoid posiada akumulator litowo-jonowy, który pozwala mu pracować przez około godzinę czasu. Jeśli maszyna ma w przyszłości zostać wysłana na miejsce jakiejś katastrofy, specjaliści będą musieli znacznie wydłużyć jego czas działania. Przed naukowcami jeszcze sporo pracy.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/robot-atlas-staje-sie-coraz-lepszy-maszyna-potrafi-biegac-po-lesie-bez-zadnych-zabezpiecze

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika TOM242

Wynalazek Tesli do

Wynalazek Tesli do bezprzewodowego przesyłania prądu byłby dla nich teraz rewelką, a tak to muszą czekać na nową geberacje baterii.
Swoją drogą to co pokazują nam jako najnowsze osiągnięcia technologiczne, to są prawdopodobnie starocie, a w zanadrzu w myśl zasady wyprzedzania wroga o co najmniej jeden krok, mają Terminatory gotowe do działania na usługach Bestii (S.I.), która ma zarządzać potencjałem ludzkim i przepływem informacji, a jak ludzie się zbuntują, to będzie prawie jak Skynet czy Aria na usługach iluminatów.

"Dr Hanrick Edelman główny analityk Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w Brukseli, ujawnił, że plan „Odnowy świata z chaosu” jest już w toku. Światowy kryzys ekonomiczny na początku 1974 r. doprowadził do spotkania przywódców krajów EWG, doradców i naukowców, w czasie, którego dr Eldeman przedstawił „BESTIĘ”: [(ang.) BEAST = Brussels Electronical Accounting Surveying Terminal]. Owa Bestia jest komputerem umożliwiający katalogowanie ludzi przypisując im 18 liczbowy klucz kodowy. W pierwszej fazie projektu skatalogowano obywateli EWG. Moce przerobowe już pod koniec lat 70 umożliwiały skatalogowanie wszystkich istot żywych na naszej planecie!

LUCID (Logical Universal Communications Intractive Databank) Projekt ten zakłada zebranie w jednym centralnym komputerze wszystkich możliwych danych o każdym mieszkańcu naszej planety. Wymagane będzie obowiązkowe posiadanie Universal Biometric Card, czyli uniwersalnej karty biometrycznej lub wszczepionego pod skórę bio-chipa."
 

Portret użytkownika FOL

Masz rację. Teraz możesz się

Masz rację. Teraz możesz się zie mnie smiać, ale przynajmniej 90% filmów "SCFI" to filmy dokumantalne. Filmy SCFI z lat 70-tych i 80-tych to mniejwięcej czasy obecne. Te które są wyswietlane teraz to czasy około 2050 roku.

Strony

Skomentuj