Robot ALIAS jest już w stanie obsługiwać samolot Boeing 737

Kategorie: 

Źródło: Aurora Flight Sciences

Firma Aurora Flight Sciences ogłosiła nowe osiągnięcie w testach swojego robota ALIAS (ang. Aircrew Labor In-cockpit Automation System). Zrobotyzowane ramie jest w stanie kontrolować w symulatorze samolot Boeing 737, najpopularniejszą maszynę latającą średniego zasięgu na świecie. Czy tak wygląda przyszłość lotnictwa?

 

Wcześniej spółka wykazała już zrobotyzowaną możliwość kontroli nad samolotem Diamond DA42, Cessna 208, DHC-2 Beaver i śmigłowcem Bell UH-1 Iroquois. Podczas ostatnich testów ALIAS "poleciał" w symulatorze Boeingiem 737-800NG. Pilotowanie w symulatorze dużego samolotu pasażerskiego to osiągnięcie większego wymiaru niż lot awionetką a nawet śmigłowcem.

Zrobotyzowane urządzenie, zdolne do imitowania zachowania ludzi zostało zaprojektowane jako substytut dla drugiego pilota. Pozostaje pytanie czy z takim zrobotyzowanym ramieniem, nawet mówiącym ludzkim głosem, będą chcieli latać żywi piloci. 

Jednak biorąc pod uwagę ciągłą tendencję do cięcia kosztów w lotnictwie wydaje się, że wykorzystanie takich robotów jest tylko kwestią czasu, tak jak w pełni autonomiczne samoloty. Ciekawe czy pasażerowie będą chcieli latać mając świadomość, że samolotem steruje robot. Obecnie przeważnie i tak steruje nimi komputer i jakoś mało komu to przeszkadza, ale świadomość, że gdzieś tam w kokpicie macha jakaś zrobotyzowana ręka, może być barierą psychologiczną dla wielu osób.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika komentator

Ale po kiego takie

Ale po kiego takie rozwiązanie. Przecież to jest bez sensu.

Jaki jest sens przetwarzać dane programu sterującego na ruch, po to, żeby w systemie sterowania samolotem przetworzyć je spowrotem na sygnały elektryczne, lub dane programu sterującego pracą podzespołów samolotu.

Nie można tego połączyć bezpośrednio?

No chyba, że chodzi o granty od głupich polityków i innych decydentów, bo to wygląda poważniej.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj