Robo-pająk pozwoli dokładnie zbadać podziemne labirynty jaskiń

Kategorie: 

Źródło: ABC Rural: (Megan Hughes)

Studenci z University of Adelaide stworzyli robota-pająka, który może zeskanować w trójwymiarze lokalny pomnik przyrody, jaskinie Narakorte. Badany przez maszynę park narodowy (pełen stalaktytów, stalagmitów i prehistorycznych skamieniałości) figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Pracując nad projektem CaveX, młodzi inżynierowie opracowali 15 wariantów robota, a następnie wybrali najbardziej udany. Urządzenie zostało wyposażone w sześć nóg i przypomina kształtem pająka. Uczniowie brali pod uwagę wariant z kołami i gąsienicami, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia powierzchni jaskiń. Jednak zdaniem młodych inżynierów, tylko taka konstrukcja, umożliwia robotowi łatwe poruszanie się po trudnym terenie.

Gdy robot zostanie wyposażony w sztuczną inteligencję, będzie mógł znajdować ukryte przestrzenie, do których trudno dotrzeć konwencjonalnym maszynom. Na obszarze 6 km² w pobliżu miasta Naracourt znajduje się 26 znanych jaskiń, a między nimi istnieje wiele ukrytych jaskiń lub tuneli. Naracourt jest już jednym z dziesięciu najważniejszych miejsc występowania skamieniałości na świecie, dlatego też nowy robo-pająk z pewnością wzbogaci wiedzę naukowców, na temat skamieniałości z tego obszaru.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj