Robaki pasożytnicze zwierząt domowych mogą łatwo dostać się do ludzkiego ciała

Kategorie: 

Źródło: tg

Badanie przeprowadzone przez Centrum Ekologii Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie Georgia pokazuje, że robaki pasożytnicze, zarażające zwierzęta domowe, w tym koty i psy, mogą łatwo przeniknąć do organizmu ludzkiego, w przeciwieństwie do innych rodzajów robaków.

 

Nasza relacja z naszymi ukochanymi zwierzakami może być główną przyczyną infekcji nowymi rodzajami pasożytniczych robaków. Zabawa ze zwierzętami i karmienie zwiększa ryzyko infekcji. Według Światowej Organizacji Zdrowia pasożytnicze robaki lub robaki pasożytnicze zarażają obecnie 1,5 miliarda ludzi na całym świecie. Niektóre z tych pasożytów są prawie nieszkodliwe, podczas gdy inne powodują szereg poważnych chorób, tj. schistosomatozę i filariozy.

 

W najnowszym badaniu przyjrzano się 737 gatunkom pasożytniczych robaków, które zarażają głównie dzikie i domowe ssaki. Spośród nich 137 było w stanie zarazić ludzi. Naukowcy zbadali, jakie rodzaje pasożytniczych robaków są zdolne do przenoszenia infekcji na ludzi. Stwierdzono, że robaki, które zarażają koty, psy lub ryby, są bardziej podatne na infekcje u ludzi. Pasożyty o zasięgu geograficznym są również bardziej podatne na przenoszenie się ze zwierząt na ludzi.

 

Ponadto znaczenie badania polega na tym, że zidentyfikowano trzy typy robaków, które obecnie nie są w stanie zarażać ludzi, ale wykazują takie oznaki, że istnieje 70% szans na to, że będą w stanie przenosić infekcję w najbliższej przyszłości. Do takich gatunków należą Paramphistomum cervi, płazińce występujące głównie u zwierząt gospodarskich i niektórych dzikich zwierząt, tj. Schistocephalus solidus, rybi tasiemiec, który zaraża również ptaki i gryzonie oraz Strongyloides papillosus, owsik występujący głównie u zwierząt gospodarskich.

„Pasożytnicze infekcje robakopodobne u ludzi mają starożytne pochodzenie i zawsze będziemy z nimi kojarzyć. Jednak ze względu na zmianę klimatu i zwiększone zapotrzebowanie na białko zwierzęce spodziewamy się, że infekcja ludzi robakami pasożytniczymi będzie nadal rosła ”- tłumaczy  autor  badania John Drake, emerytowany profesor ekologii.

 

Naukowcy są przekonani, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób można kontrolować rozprzestrzenianie się pasożytniczych robaków wśród ludzi. Wyniki prac ukazały się w czasopiśmie Philosophical Transactions.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Zwierzęta domowe to mają

Zwierzęta domowe to mają takie myślenie że postawisz im pojemnik z czystą zmienianą woda na zewnątrz i w domu , a to i tak nachłepcze się wody z kałuży. Do tego koty polują na myszy, szczury, wiewiórki , małe króliczki, a te zwierzątka mają często jakieś pasożyty. Więc trudno żeby koty nie zamykane w domu nie miały. Na to są tabletki od weterynarza które aby kot zeżarł a nie wypluł to trzeba podać w pasztetowej , to zeżrą ekspresowo. A dla ludzi na robaki to trzeba jeść czosnek i pestki dyni. Mi koty szwędajace się po lesie i polu śpią za głową i na szyi i jakoś robaków nie mam. Tak że Talinn przesadzaś .

Portret użytkownika Kwazar

Tak,mogą się dostać te Robaki

Tak,mogą się dostać te Robaki pasożytniczea o tasiemicu to już nawet nie wspomnę, tylko że co z tym dalej ? Bo jak dotąd to ...tak było jest i będzie ! Bez potrzeby "nałukowych" odkryć. Helllou TU ZIEMA nałukowe głąby .....Tu ZIEMIA ! Tu Symbioza naturalna jest wszystkich ze wszystkimi a nawet z wirusami.Czasami jedne są górą ale częściej znowu i nie.  

Skomentuj