RNA i DNA mogły powstać razem przed pojawieniem się życia na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy po raz pierwszy znaleźli mocne dowody na to, że RNA i DNA mogły powstać z tego samego zestawu cząsteczek prekursorowych jeszcze zanim życie wyewoluowało na Ziemi. Najnowsze odkrycie sugeruje, że pierwsze żywe istoty na naszej planecie mogły posiadać zarówno RNA, jak i DNA, podobnie jak wszystkie współczesne formy życia oparte na komórkach.

 

RNA (kwas rybonukleinowy) i DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) są chemicznie bardzo podobne do siebie, lecz naukowcy nigdy nie byli w stanie wykazać, w jaki sposób jeden związek chemiczny mógłby przekształcić się w drugi we wczesnej historii Ziemi, bez udziału enzymów wytwarzanych przez wczesne organizmy. Ponieważ nie udało się dotychczas odnaleźć ścieżki chemicznej łączącej RNA z DNA, przyjęło się, że RNA była podstawą pierwszych form życia przed pojawieniem się DNA.

 

RNA jest w stanie przechowywać informacje genetyczne w sposób podobny do DNA, potrafi katalizować reakcje biochemiczne tak jak enzymy białkowe i prawdopodobnie mogła wykonać podstawowe zadania biologiczne, które byłyby konieczne w pierwszych formach życia.

 

Choć badania na przestrzeni ostatnich dekad zdają się potwierdzać hipotezę „świata RNA”, zespół naukowy z amerykańskiego instytutu Scripps Research i brytyjskiego Medical Research Council zdobył właśnie mocne dowody na to, że RNA i DNA mogły powstać mniej więcej w tym samym czasie w pierwszych formach życia. Przykładowo w badaniu z 2017 roku zidentyfikowano związek, który prawdopodobnie był obecny na prebiotycznej Ziemi i mógł wykonać kluczowe zadanie, polegające na łączeniu bloków budulcowych RNA w większe nici RNA – i dokładnie to samo mógł wykonać z blokami budulcowymi DNA i białkami.

 

Teraz naukowcy połączyli spostrzeżenia z tamtego badania z najnowszym odkryciem, nawiązującym do związku zwanego tiourydyną, który prawdopodobnie był obecny na Ziemi jeszcze przed powstaniem życia i mógł być chemicznym prekursorem nukleozydowych elementów składowych wczesnych RNA. Z pomocą kilkuetapowej reakcji chemicznej, zespół naukowy mógł przekształcić prekursor bloku budulcowego RNA w blok budulcowy DNA – deoksyadenozynę, która tworzy literę „A” we współczesnym czteroliterowym kodzie DNA. Alternatywnie udało się też przekształcić tiourydynę w deoksyrybozę, która jest bardzo blisko spokrewniona z deoksyadenozyną i również może być prekursorem wczesnych bloków budulcowych DNA.

 

Najnowsze odkrycie sugeruje, że DNA i RNA mogły powstać razem i były obecne w pierwszych formach życia. Naukowcy nie wykluczają, że RNA i DNA mogły nawet zostać zmieszane ze sobą, tworząc pierwsze geny. Takie organizmy nie występują dziś naturalnie, ale zespół z instytutu Scripps Research opisał niedawno zmodyfikowaną bakterię, która potrafi przetrwać z genami utworzonymi z mieszanki RNA i DNA.

 

Naukowcy podejrzewają, że niezależnie od tego, jak powstało życie, RNA i DNA mogły szybko przydzielić sobie odpowiedni podział pracy – DNA zajęło się stabilnym długoterminowym przechowywaniem informacji genetycznej, a RNA wykonywała własne specjalne zestawy zadań, w tym krótkotrwałe przechowywanie i transport informacji genetycznej oraz wytwarzanie białek. RNA i DNA mogły być początkowo zmieszane ze sobą, ale rozdzieliły się w zależności od wykonywanych zadań.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Optyk

Dziwne? Te kilka

Dziwne? Te kilka wcześniejszych słów, "że nie mogę dodać komentarza" nagle weszło? To może "wklejony link" coś blokował, albo ten obszerny tekst, był "za długi"? Nie wiem, nie ogarniam tego? Spróbuję może teraz z tym:

https://stanwiedzy.pl/ciekawostki/michio-kaku-czy-bog-istnieje-teorie-dowody/

 

Jeśli ten wpis wejdzie, to wielka szkoda, że tamtego nie mogę zamieścić? Zaprawdę, powiadam wam, ta cała infantylna "wiara" ewolucjonistów w "przypadek", naprawdę ległaby w gruzach... W takim razie sami szukajcie, a znajdziecie, bo jest naprawdę mnóstwo rzetelnych informacji w tym temacie, całe artykuły, niezbite dowody istnienia Stwórcy! Pozdrawiam

 

Portret użytkownika Optyk

Dlaczego nie mogę w żaden

Dlaczego nie mogę w żaden sposób dodać komentarza pod artykułem o DNA i RNA?

Chciałem zamieść wyłącznie bardzo fajne ciekawostki naukowe, dające mocno do myślenia  (w tym jeden link do bardzo ciekawego wywiadu z rzetelnym naukowcem), ani jednego "brzydkiego" czy "niepoprawnego" słowa? Nie popełniłem przy tym bsolutnie żadnej "myślozbrodni"? Więc co jest grane? Wielki brat "profilaktycznie" nam, "motłochowi" zablokowł możliwość komentów, bo "wielki mały kaczor" tak, bezprawnie, bardzo niekonstytucyjnie rozkazał?

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Jak to???:

Jak to???:

"RNA i DNA mogły być początkowo zmieszane ze sobą, ale rozdzieliły się w zależności od wykonywanych zadań."

Same się rozdzieliły??? Takie mundre te DNA i mRNA??? Pewnie kłótnia kochanków nastąpiła i DNA rzucił mRNA....

Panie admin, odrobinę rozsądku. DNA to plany budowy i funkcjonowania poszczególnych organizmów żywych. To jak mogły powstać zanim powstały organizmy? Po co? Jak same powstać??? ENTROPIA, druga zasada termodynamiki.

Ludzie święcii !!!

A tu macie o bezsensie i szkodliwości szczepanowania, badania 45 lat. Prawdziwe.:

https://archive.org/details/b2136140x/page/9/mode/1up

Pozdro.

Portret użytkownika Q

Sam sobie odpowiedziałeś , bo

Sam sobie odpowiedziałeś , bo żeby organizm mógł powstać potrzebny jest plan "budowy" - którego już nie potrzeba gdy organizm istnieje. Nikt tu nie podaje pewników bo takowych nikt nie ma , sugerują jedynie pewną możliwość na podstawie swoich domysłów i badań a to co innego. Nie wiadomo też jak wyglądać mogło to najbardziej podstawowe i najprymitywniejsze DNA które zapoczątkowało istnienie najbardziej prostej formy życia , bo dziś nic prostszego od wirusów nie istnieje ale to nie znaczy , że nie mogło istnieć coś chemicznego co w jakiś sposób wzbudziło w "pierwotnej zupie" jakąś formę organizacji dając podwaliny pod organizmy żywe. Tyle wiadomo na dziś - co się okaże za 100...200 lat tego nie wiemy , być może ktoś kiedyś znajdzie odpowiedź na podstawowe pytanie : jak do tego doszło ? Ty też bazujesz tylko na tym co teraz wiesz .. a może za lat 50 będziesz wiedział więcej i to co dziś wiesz uznasz za "młodzieńcze bzdury" ?

Portret użytkownika katolikkatolik

A gdzie się podziały ruskie

A gdzie się podziały ruskie trole i rusofile.

Dlaczego nie spuszczają na nas bomb atomowych.
ROSJANIE !!! co z wami, co z waszą rewolucyjną czujnością ?

Już wiem.
Latryna.
A na wiadro to długo trwa.

Skończcie na zdrowie i wracajcie
spuszczać na nas bomby,
niszczyć USmanów i UEmanów,
megatonowymi dronami niszczyć złowrogie wyspy,
hiperszybkimi rakietami szczelać we Warszawę, Lwów, Helsinki i
gdzie tam macie fantazję,
odpalajcie te atomówki które przewieźliście TIR'ami przez granicę i
zmotowaliście po całej Europie w ambasadach, konsulatach, podkupiomych daczach.
Zróbcie sobie przyjemność i szczelajcie, szczelajcie, szczelajcie.

-------------------------------------------------------------------------------
Katoliczki dawajcie księżom - będzie mniej gwałtów dzieci !!!

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika ba

Jak widzisz np. ławke w parku

Jak widzisz np. ławke w parku, to od razu wiesz i wierzysz, ze to dzieło człowieka a nie z ewolucji , choć nigdy projektanta , wykonawcy tej ławki nie widziałeś i nie znałeś , a przecież nie ma co porównywać ławki do np. króliczka czy jelonka , bo te stworzenia są nie porównywalnie bardziej skomplikowane od ławki , wniosek : każde dzieło ma swojego stwórce , KOD DNA jest najbardziej skomplikowaną rzeczą na Ziemi , nawet największe i najdroższe komputery świata nie mogą sie porównywać z kodem DNA zajączka czy jelonka ,a przecież nikt nie twierdzi, ze taki komputer jest dziełem ewolucji ,Biblia donosi :

Rodzaju 1: 1  Na początku+ Bóg+ stworzył+ niebiosa i ziemię.+

Izajasza 66:  „A wszystko to uczyniła moja ręka, tak iż wszystko to powstało”+ — brzmi wypowiedź Jehowy.

Izajasza 45: 12  Ja uczyniłem ziemię+ i stworzyłem na niej człowieka.+ To ja — moje ręce rozpostarły niebiosa+ i ja wydałem nakazy całemu ich zastępowi”.+

18  Bo tak powiedział Jehowa, Stwórca niebios,+ On, prawdziwy Bóg,+ Ten, który ukształtował ziemię i który ją uczynił,+ który ją mocno ugruntował,+ który nie stworzył jej po prostu na nic, który ukształtował ją po to, żeby była zamieszkana:+ „Jam jest Jehowa i nie ma nikogo innego.+

Izajasza 40: 26  „Podnieście oczy ku górze i popatrzcie. Kto stworzył te rzeczy?+ Ten, który ich zastęp wyprowadza według liczby, wszystkie je woła po imieniu.+ Dzięki obfitości dynamicznej energii+ — jako że jest również pełen werwy w swej mocy — ani jednej z nich nie brak.

Psalm 147:  Określa liczbę gwiazd;+wszystkie je woła po imieniu.+

Przysłow 21: 30  Nie ma żadnej mądrości ani żadnego rozeznania, ani żadnej rady przeciwko Jehowie.+

Jeremiasza 10: 10  Lecz Jehowa naprawdę jest Bogiem.+ Jest Bogiem żywym+ i Królem po czas niezmierzony.+ Z powodu jego oburzenia zakołysze się ziemia,+ a żaden z narodów nie ostoi się wobec jego potępienia.+ 11  Oto, co im powiecie: „Bogowie,+ którzy nie uczynili niebios i ziemi, znikną z ziemi+ i spod tych niebios”.

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika inzynier magister

nałukowcy robią wielkie

nałukowcy robią wielkie eksperymenty nad DNA a wielu szczepanów powoli umiera dzięki ich wynalazkom ! u mnie znajome twarze ludzi odchodzą do innych rzeczywistości po przyjęciu miktury 5G !!!

"5 lipca lek. Zbigniew Hałat w rozmowie w telewizji internetowej PL1.TV mówił o odkryciu hiszpańskich naukowców, którzy dowiedli obecności grafenu w szczepionkach przeciw COVID-19. Jego zdaniem namagnesowane nanocząsteczki grafenu są odpowiedzialne za przyciąganie magnesu do ramienia, w które podana była szczepionka. Twierdził, że nanocząsteczki grafenu są wzbudzane z zewnątrz przez stacje nadawcze telefonii komórkowej 5G i w ten sposób umożliwiają sterowanie naszym zachowaniem. Zdaniem Hałata grafen w szczepionkach znajduje się celowo by, poprzez edycję naszego genomu, stworzyć z ludzi super-żołnierzy, oraz kontrolować ich płodność."

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Endymion

Chyba nie znasz twórczości

Chyba nie znasz twórczości Tolkiena.. akurat Krasnoludy i Elfy stały po stronie DOBRA. Na drugim zdjęciu jest Ogr, twór genetycznie zmotyfikowany, a opis, jakby to był elf. Proszę Cię, nie wypowiadaj się w tematach, o których nie masz pojęcia, a po pierwsze odpowiedz mi na pytanie, który papież nie był antypapieżem? Schowałeś po pytaniu głowę w piasek i dalej piszesz swoje mundrości.. Jesteś niewiarygodny.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Karwoj

Jeden z drugim piszecie takie

Jeden z drugim piszecie takie głupoty, że aż boli Biggrin magnetyczny grafen, gość przeczytał nazwę w necie i już pieje Biggrin nawet jeśli w szczepionkach byłby magnetyczny grafen, nie dałoby się tego wykryć magnesem bo ciało kompensowało by mikroskopijne pole magnetyczne.

Co do tego Tolkiena to to jest ork i Gollum czyli hobbit zniszczony wpływem pierścienia. Wy na serio wierzycie, że na ziemi są krasnoludy i elfy ? W jaka najdziwniejszą rzecz wierzycie ?

Skomentuj