Rewolucyjny laser z Australii zmienia zasady wojny - czy to koniec ery dronów?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W erze, gdy drony stają się coraz bardziej powszechnym i niebezpiecznym narzędziem na współczesnym polu walki, australijski Departament Obrony dokonał przełomowego odkrycia, które może całkowicie zmienić dynamikę konfliktu zbrojnego. Mowa o systemie Fractl - najpotężniejszym na świecie przenośnym laserze o wysokiej energii, zdolnym do neutralizowania dronów z niezwykłą precyzją i efektywnością. To osiągnięcie nie tylko stanowi znaczący postęp technologiczny, ale także może mieć dalekosiężne implikacje dla przyszłości wojny i obronności.

 

Fractl, opracowany przez firmę AIM Defence, to system, który łączy w sobie niezwykłą moc z mobilnością i wszechstronnością. Waży mniej niż 50 kg i może być łatwo transportowany w formie przypominającej walizkę, co czyni go idealnym narzędziem dla jednostek operujących w trudnym terenie lub w sytuacjach wymagających szybkiego rozmieszczenia. Ta cecha jest szczególnie istotna w kontekście współczesnych konfliktów, gdzie elastyczność i szybkość reakcji często decydują o powodzeniu misji.

 

Jedną z najbardziej imponujących cech Fractl jest jego zdolność do niszczenia dronów poruszających się z prędkością do 100 km/h na odległość 1000 metrów. System wykorzystuje precyzyjną wiązkę laserową o średnicy około 18 mm, co pozwala na skuteczne eliminowanie zagrożeń bez ryzyka uszkodzenia otoczenia. Co więcej, nawet na dystansie 1500 metrów Fractl jest w stanie skutecznie niszczyć czujniki dronów, efektywnie unieszkodliwiając je bez konieczności całkowitego zniszczenia.

 

Wszechstronność Fractl nie ogranicza się jednak tylko do niszczenia celów. System może być wykorzystywany w różnych scenariuszach, od wydawania ostrzegawczych błysków, przez oślepianie czujników, aż po wyrządzanie lekkich uszkodzeń. Ta elastyczność jest możliwa dzięki zaawansowanemu systemowi celowania, którym można sterować za pomocą ręcznego kontrolera. Operator ma możliwość precyzyjnego wyboru celu i stopnia oddziaływania, co czyni Fractl niezwykle skutecznym narzędziem w różnorodnych sytuacjach taktycznych.

 

Warto podkreślić, że Fractl stanowi znaczący postęp w porównaniu do konwencjonalnych systemów przeciwlotniczych. Tradycyjne metody zwalczania dronów często wymagają dużych ilości amunicji i nie zawsze są skuteczne wobec małych, zwinnych celów. Fractl działa cicho, efektywnie i za ułamek kosztów tradycyjnych systemów. Co więcej, laser może "strzelać" praktycznie bez ograniczeń, o ile ma dostęp do źródła zasilania, a jedynym ograniczeniem jest konieczność chłodzenia podsystemu generującego laser.

 

Możliwość zasilania Fractl zarówno z akumulatorów, jak i bezpośrednio z sieci energetycznej, dodatkowo zwiększa jego użyteczność w różnych scenariuszach operacyjnych. System może być szybko rozmieszczony w terenie, korzystając z własnych baterii, lub zapewniać długotrwałą ochronę obiektów stacjonarnych przy zasilaniu z sieci.

 

Sukces Fractl w testach porównawczych z tradycyjnymi systemami przeciwlotniczymi podkreśla potencjał tej technologii do zrewolucjonizowania obrony przeciwlotniczej i przeciwdronowej. Cicha praca, precyzja i niskie koszty operacyjne czynią z Fractl atrakcyjną alternatywę dla istniejących systemów obronnych.

 

Pojawienie się Fractl na scenie militarnej może mieć dalekosiężne konsekwencje dla strategii i taktyki wojskowej. Drony, które w ostatnich latach stały się coraz bardziej powszechnym i niebezpiecznym narzędziem na polu walki, mogą nagle stracić swoją przewagę. Zdolność do szybkiego i efektywnego neutralizowania dronów może zmusić wojska do przemyślenia swoich strategii i inwestycji w technologie bezzałogowe.nowe możliwości dla innowacji technologicznych, zarówno w sferze militarnej, jak i cywilnej.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Oktopus

Wojna na kije? No patrzcie

Wojna na kije? No patrzcie Rosja po tym wynalazku nie ma żadnych szans, pierdoly piszecie 

​​​​​​pamiętajcie że tonący chwyta się brzytwy a jedna salwa z Rosyjskiego okrętu niszczy całą Anglię. Dopóki chodzi tylko o Ukrainę to zabawa trwa ale nie daj Boże jak Rosja zacznie przegrywać konwencionalnie to z Polski, Estonii czy Rumuni pozostanie tylko kupa gruzów. Proponuję otrzeźwieć bo źycie na tej planecie może się skończyć. 

Portret użytkownika ba19

Trump: Biden wkrótce wciągnie

Trump: Biden wkrótce wciągnie USA w III wojnę światową

" Jego zdaniem Biden powinien jak najszybciej stracić stanowisko w Białym Domu. – Musimy go szybko odsunąć. Największym problemem jest to, co mówi Rosji, Chinom, Kim Dzong Unowi w Korei Północnej. Te kraje śmieją się z nas. Nie mogą uwierzyć, że coś takiego przytrafiło się Ameryce – stwierdził Trump. "

https://dorzeczy.pl/swiat/602064/donald-trump-biden-wkrotce-wciagnie-usa-w-iii-wojne-swiatowa.html

Śmieją sie to jedno, ale niebezpieczny człowiek przy władzy to drugie ! zachciało sie jemu holokaustu światowego !

Mateusza 24::22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika spokoluz

Opis zabawki jak reklama mak

Opis zabawki jak reklama mak sraka jednak nie ma danych o szybkostrzelności a jest fraza , że są problemy z chłodzeniem urządzenia oraz to , że zasięg do max 1500 m . 

Na jednego drona to wystarczy jednak przy większej ilości małych dronów musi stać na straży wiele urządzeń i .......  mieć koordynację z wybieraniem celów .  Na 404 mausialyby być tysiące takich urządzeń i ludzi przeszkolonych zatem era dronów się nie zakończy a wzmocni rojami dronów , które będą koordynowane wybierając pojedyncze cele.

Gdyby nawet chłodzenie trwało mniej niź 4 minuty to i tak za długo aby pojedynczym laserem walczyć z dronami . Walka elektroniczna na dzień dzisiejszy jest najskuteczniejszą metodą  nawet z rojami dronów.

Wiązka laserowa jest także łatwa do zlokalizowania przez dużą temperaturę samej wiązki oraz urządzenia , która ją wytwarza - najprostsze systemy na podczerwień to bez problemu zrobią.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika pelikan

przecież to najzwyklejszy

przecież to najzwyklejszy antymauizator tylko że na statywie 

 dopiero co  sami wymyślili drona a tu kolejna figura na wielkiej szachownicy. czego to umysły ścisłe (po sztudiach) nie wymylą a ścislej gadzie mózgi, narośla pnia, huby zguby.

no to wymyśl coś lepszego,  no dobrze, niech pomyślę chmmm.... niestety to już zostało wymyślone ale nie jest używane. co to takiego? to stołek do siedzenia na dupie drewniany, a jak kto woli  klęcznik do klęczenia, lub połączenie obydwu w  obudowie czyli konfesjonał wszystko to razem umożliwia pogłębioną refleksję nad sobą   czyli rachunk sumienia czyli tzw. kwo wadis. 

Portret użytkownika spokoluz

a nasze komuchy piśdzielco

a nasze komuchy piśdzielco pojebańców nawet nie potrafią skopiować a ta czarno-purpurowa mafia ma szpiegów wszędzie ale za gupich - ichnie szpiegi patrzą tylko za tym jak tu na obiecankach zarobić i jak przejąć władzę aby jak kleszcz wysysać krwawicę.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj