Rewolucyjna technologia kostek M-Blocks może pozwolić na budowę cyborga podobnego do T-1000

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 2: Dzień Sądu - źródło: Wikipedia
Naukowcy dokonują coraz większych postępów w dziedzinie nauki tłumacząc, że nowe zaawansowane technologie pomogą nam w wielu dziedzinach życia. Według oficjalnych wersji, wynalazki są przeznaczone dla dobra ludzkości jednak można również uznać, iż jest to przykrywka dla prowadzenia nowego wyścigu zbrojeń.

 

Inżynierowie z Instytutu Technologii w Massachusetts opracowali modularne kostki sześcienne M-Blocks, dzięki którym można tworzyć przedmioty o dowolnym kształcie. Wynalazek ma pomóc ludzkości np. w budownictwie, jednak mówi się również o zastosowaniu militarnym.

 

Kostki M-Blocks nie posiadają zewnętrznych, ruchomych części a specjalnie ułożone magnesy, dzięki którym są w stanie "wchodzić" jeden na drugi, skakać lub tarzać się. Naukowcy z MIT wyjaśnili, że każdy M-Block posiada tzw. koło zamachowe, które pozwala wykonywać aż 20 tysięcy obrotów na minutę. Kostki mogą łączyć się ze sobą w momencie pędu koła zamachowego, które obraca magnesy tak aby przyciągały się. Aby dokładniej zrozumieć na czym to polega, warto obejrzeć poniższy film.

Technologia jest dopiero we wczesnych fazach rozwoju, a w przyszłości prawdopodobnie pojawią się o wiele bardziej zaawansowane pomysły z wykorzystaniem M-Blocków. Naukowcy mają nadzieję, że kostki te będzie można poddać miniaturyzacji, tworząc mikroboty które pozwolą na skonstruowanie tzw. Transformerów, które mieliśmy okazję oglądać w filmie "Transformers". Co więcej, dzięki M-Blockom przyszła technologia może okazać się tak zaawansowana iż uczeni będą w stanie opracować cybernetycznego zabójcę T-1000 z ciekłego metalu - dokładnie takiego samego jaki pojawił się w znanym filmie "Terminator 2: Dzień Sądu".

 

Nietrudno zauważyć, że w ostatnim czasie coraz więcej wynalazków z filmów science fiction jest opracowywanych w rzeczywistości, jednak opracowanie robota T-1000 może okazać się katastrofą, gdyby maszyna rzeczywiście uzyskała samoświadomość. Sztuczna inteligencja wciąż postępuje a uczonym zależy na tym aby była na jak najwyższym poziomie.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/uczeni-sa-o-krok-blizej-opracowania-filmowego-robota-t-1000

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu