Rewolucja w energii kosmicznej - niedrogie i lekkie panele słoneczne zmienią energetykę kosmiczną

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Odkrycie możliwości tworzenia niedrogich, lekkich paneli słonecznych zdolnych do wytwarzania energii w przestrzeni kosmicznej otwiera nowe horyzonty w dziedzinie pozyskiwania energii w kosmosie. To przełomowe badanie, przeprowadzone przez zespoły naukowe z uniwersytetów w Surrey i Swansea, może zmienić sposób, w jaki postrzegamy wykorzystanie energii słonecznej.

Przez sześć lat, obserwując satelitę na ponad 30 000 orbitach, badacze monitorowali produkcję energii przez panele oraz ich odporność na promieniowanie słoneczne. Wyniki tych badań sugerują możliwość stworzenia komercyjnych farm fotowoltaicznych w kosmosie, co mogłoby rewolucjonizować wytwarzanie czystej energii.

 

Nowatorskie ogniwa słoneczne z tellurku kadmu, opracowane przez naukowców z Centrum Badań nad Energią Słoneczną przy Uniwersytecie w Swansea, odznaczają się większą powierzchnią, mniejszą wagą i wyższą wydajnością niż dotychczasowe technologie. Ich stosunkowo niski koszt produkcji czyni je atrakcyjną opcją dla przyszłych projektów.

 

Instrumenty mierzące wydajność i trwałość tych ogniw, zaprojektowane i zbudowane przez Uniwersytet w Surrey, wykazały, że panele skutecznie oparły się trudnym warunkom kosmicznym, w tym promieniowaniu i ekstremalnym temperaturom. Choć wydajność ogniw nieco spadła z czasem, badania dostarczają mocnych dowodów na ich funkcjonalność i potencjał komercyjny.

 

Profesor Craig Underwood z Surrey Space Centre wskazał na potencjał dużych, tanich elektrowni słonecznych w kosmosie, które mogłyby dostarczać czystą energię na Ziemię. Dr Dan Lamb z Uniwersytetu w Swansea podkreślił znaczenie tych badań dla rozwijającej się brytyjskiej branży technologii kosmicznej.

 

Perspektywa wielkoskalowych elektrowni słonecznych na orbicie zwiastuje rewolucję w sposobie wytwarzania i przesyłania czystej energii na Ziemię. Może to znacząco zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i ograniczyć negatywny wpływ tradycyjnych metod wytwarzania energii na środowisko.

 

Dalsze inwestycje w badania i rozwój w dziedzinie energii kosmicznej są kluczowe. Wykorzystanie energii słonecznej w przestrzeni kosmicznej ma potencjał przekształcenia naszej planety i otwarcia drogi do zrównoważonej przyszłości.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj