Republika Palau zakazuje używania filtrów przeciwsłonecznych w celu ochrony rafy koralowej

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Palau, wyspiarskie państwo położone na Oceanie Spokojnym, wprowadziło zakaz stosowania większości rodzajów ochrony przeciwsłonecznej, który zacznie obowiązywać od 2020 roku. Celem działania jest uratowanie miejscowych raf koralowych.

Prezydent Palau, Tommy Remengesau, w ubiegłym tygodniu podpisał ustawę zakazującą stosowania, toksycznych dla raf koralowych, filtrów przeciwsłonecznych. Nowe prawo wejdzie w życie wraz z początkiem 2020 roku.

 

Zgodnie z ustawą, funkcjonariusze będą mieli prawo do konfiskowania zakazanych filtrów od turystów, którzy przywiozą je do kraju, a miejscowi kupcy sprzedający szkodliwe produkty zostaną ukarani grzywną w wysokości nawet 1000 $. Remengesau uważa, że kary są właściwą równowagą pomiędzy "kształceniem podróżnych a ich odstraszaniem".

Nowe prawo definiuje toksyczny filtr przeciwsłoneczny jako środek zawierający 10 szkodliwych substancji chemicznych, w tym oksybenzon. Ustawa zobowiązuje też organizatorów wycieczek do dostarczania klientom kubków, słomek i pojemników wielokrotnego użytku.

Prezydent Palau przyznał, że bodźcem do wprowadzenia zakazu był raport z 2017 roku, w którym stwierdzono, że produkty do ochrony przeciwsłonecznej były szeroko rozpowszechnione w słynnym miejscowym jeziorze Jellyfish, które przez ponad rok było zamknięte z powodu malejącej liczby meduz. Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że substancje chemiczne stosowane w filtrach przeciwsłonecznych mogą być toksyczne dla raf koralowych, które są istotną częścią ekosystemu oceaniczego i niezwykle popularną atrakcją turystyczną. 

Grupa krytyków zwróciła jednak uwagę na fakt, że ludzie będą zmuszeni cierpieć z powodu zbyt dużego nasłonecznienia. Być może rozwiązaniem problemu będą filtry przyjazne dla środowiska, sprzedawane już przez niektórych producentów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Polecam oliwkę bez żadnych

Polecam oliwkę bez żadnych filtrów. Do wody nie przeniknie, a ochroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem, tak od wody, jak i od słońca.

Co do ochrony przed słońcem, to jakaś współczesna głupota, by opalać się przez filtry. Każdy powinien znać swoją miarę. 

Inicjatywa godna naśladowania nie tylko w obrębie raf koralowach, ale i na całym świecie.

 

Skomentuj