Religia jako nauka o światopoglądach? Indoktrynacji ciąg dalszy!

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Wielokulturowe społeczeństwo dzisiejszej Wielkiej Brytanii drastycznie różni się od tego, które żyło 40 lat temu, a edukacja powinna to odwzorowywać. Władze zastanawiają się nad reformami bardzo niepopularnych lekcji religii w brytyjskich szkołach, by jak najbardziej zadowolić "wspaniałe różnorodne" społeczeństwo. Jednym z planów jest wprowadzenie ustawowo obowiązkowych lekcji "Religii i Światopoglądów".

Nowy projekt zajęć skupiać się ma na odpowiednim przedstawieniu różnych kultur. Według Komisji ds. Edukacji Religijnej, stary plan zajęć nie sprawdza się we współczesnym świecie. Wraz z rosnącą liczbą imigrantów w UK, rośnie liczba poglądów, które należy przedstawiać i wyjaśnić.

 

Oprócz informacji o kościele anglikańskim i innych religiach, uczniowie mogą spodziewać się lekcji o humanizmie, sekularyzmie, czy ateizmie. Ponadto stanie się obowiązkowa dla wszystkich publicznych szkół, a nauczyciele mają zostawać odpowiednio przygotowani do prowadzenia zajęć.

Pojawiają się jednak głosy niesprzyjające reformom. Według przedstawiciela The Catholic Education Service, choć władze wydają się mieć dobre chęci, a próba usprawnienia edukacji religijnej to "szczytny cel", podkreśla, że zaproponowane zmiany są zbyt drastyczne.

 

Zamiast poprawy stanu edukacji, wywrócić ma ją do góry nogami, tworząc kompletnie nowy przedmiot. Lekcje skupiać się będą na niezwykle szerokim materiale, niemożliwym do rzetelnego przekazania w szkołach.

 

W polskiej rzeczywistości religia zwykle jest przygotowywana niekompetentnie i traktuje się ją jako przerwę między zajęciami, okazję do rozmów, czy odrobienia zadania domowego. Co jakiś czas pojawiają się żądania, by pomysł przeszczepić także do naszego kraju.

 

Jednak, póki co, lekcje te są nieobowiązkowe, a wraz ze zmianą ich programu sytuacja ta może się zmienić - państwo na pewno nie odpuści okazji do wprowadzenia dodatkowych kilku godzin indoktrynacji dzieci w tygodniu.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: DoritosNachoCheese
Portret użytkownika DoritosNachoCheese

Komentarze

Portret użytkownika Satowiec

Bardzo dobra zmiana od

Bardzo dobra zmiana od dluższego czasu uważam aby religia była przedmiotem obowiązkowym. Chociaż według mnie lepsza nazwa to Religia i Kultura. Bo to w kogo wierzysz zależy od miejsca w którym sie urodziłeś - to nie ty wybierałeś w kogo wierzysz tylko wychowali cię tak rodzice (chyba ze potrafiłeś myśleć samodzielnie ^^).

Portret użytkownika Zefel

Dokładnie muliti kulti to

Dokładnie muliti kulti to największa wada obecnej rzeczywiści dlatego zostanie zlikwidowana. Świat musi zostać ujednolicony do realizacji tego zadania niezastąpiona jest sieć do której dostęp mają już dzieci i na całym świecie otrzymują ten sam przekaz.

Skomentuj