Rekordowy wzrost poziomu wody w Atlantyku na wybrzeżu USA - rośnie ryzyko powodzi

Kategorie: 

Nowy Jork - źródło: 123rf.com

Wyznawcy teorii globalnego ocieplenia od dawna straszą ludzi, że rozmarzające lodowce spowodują globalny potop spowodowany wzrastającym poziomem mórz. W praktyce okazało się, że lodu ubywa w Arktyce i przybywa w Antarktyce, a światowy poziom oceanów jest raczej stały. Są jednak pojedyncze miejsca, w których rzeczywiście zauważa się wzrost poziomu wody na tyle istotny, że grozi powodziami ze strony morza. Do takich miejsc należy na przykład Nowy Jork.Zaobserwowany w ciągu dwóch lat wzrost poziomu wody w okolicy wybrzeża Nowej Funlandii to aż 128 milimetrów. Naukowcy mówią, że to jest szokująco dużo i nie da się tego wytłumaczyć jedynie globalnym ociepleniem i topnieniem lodowców. Ten ekstremalnie duży wzrost poziomu morza zaobserwowano już w latach 2009-2010 i jest to zdarzenie bez precedensu w stuletniej historii pomiarów poziomu wody na wybrzeżu USA. Analiza statystyczna wykazała, że to jest wydarzenie, które może wystąpić raz na 850 lat, ale nie wiadomo co je wywołuje.

Ocean Atlantycki - źródło: własne

Tak zauważalny wzrost poziomu morza oznacza, że łatwiej dochodzi do powodzi na północnym wschodzie USA. Specjaliści ostrzegają, że mieszkańcy wybrzeży muszą się przystosować do takich zjawisk, ponieważ modele klimatyczne wskazują, że takie zagrożenia będą narastać w ciągu tego stulecia. Praktycznie każda burza będzie oznaczała rozległe powodzie.

 

Badający anomalny wzrost poziomu oceanu eksperci z NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) twierdzą, że wzrost poziomu wody to kutek cyrkulacji oceanicznej. To dlatego właśnie  w okolicy północno-wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej poziom wody podnosił się cztery razy szybciej niż średnia dla wszystkich oceanów. Zagrożony jest Nowy Jork, oraz takie miasta jak Baltimore, Filadelfia czy Boston.

Według naukowców za anomalię może odpowiadać prąd oceaniczny Golfsztrom. Dopóki jego prędkość była na stałym poziomie utrzymywał się układ równowagi strumieni tworzących ten prąd zatokowy. Jednak jego prędkość zmalała, co spowodowało wzrost poziomu wody w okolicach wybrzeża i spadek w centrum.

  

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lolo

Jeżeli w basenie wody

Jeżeli w basenie wody przybędzie o 10 cm to w sumie jest to niewielka ilość wody która jest dolana. Ale jeśli te 10 cm w górę obserwuje się w zbiorniku wielkości oceanu... To mało czy dużo i skąd ta woda? Oczywiście możemy założyć, że dokonało się tylko przesunięcie mas wody. Ale myślę, że ważniejsze jest to - zakładając, że nikt nie "majstrował" przy danych - że Golfsztrom zachowuje się inaczej niż "przyjęte".

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika xx

Idąc tym tkiem

Idąc tym tkiem rozumowania:

Amerykańscy nałkoffcy znajdujący się na pokładzie okrętu podwodnego zaobserwowali szybkie podnoszenie się poziomu otaczającego morza.
Zaobserwowane zjawisko jest bez precedensowe. Nie wiadomo jaka jest jego przyczyna.

Portret użytkownika modry

powinniście podać ten

powinniście podać ten "wzrost" w nanometrach wtedy wzrost byłby na poziomie milionow nanometrów.
Nie trzeba udawać że nie lubicie info na poziomie super expresu
 
 
"Woda w nowym yorku podniosła się o MILIONY nanometrów! - musisz to wiedzieć! tylko w Zmianynaziemi.pl " 
 
 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

HEHHEEEE... "128 MM"... kipię

HEHHEEEE... "128 MM"... kipię z ciekawości jaki okres porównawczy w tych pomiarach został uwzględniony...i tysiące różnych innych parametrów hydroklimatycznych na to wpływa...
 Z wodą to jest tak, że raz jest wysoka a raz niska a kiedy indziej wcale jej nie ma.. Wystarczy porozmawiać z hydrogeologiem. Jaja sobie z naiwnej tłuszczy naukofffcy robią...

Portret użytkownika mamuna

"zdarzenie bez precedensu w

"zdarzenie bez precedensu w stuletniej historii pomiarów poziomu wody na wybrzeżu USA. Analiza statystyczna wykazała, że to jest wydarzenie, które może wystąpić raz na 850 lat, ale nie wiadomo co je wywołuje. "  A nie na 888 lat albo 923 ?  Wróżka im powiedziała ? Jak nie wiadomo co je wywołuje to równie dobrze może być 1500190 lat.

Strony

Skomentuj