Rekordowy opad gradu uderzył w północnej Afryce. Gradziny osiągały nawet 20 cm średnicy

Kategorie: 

Źródło: Mateusz Taszarek

Stolica Libii, Trypolis została dotknięta nagłą burzą, która wywołała wyjątkowo potężny grad, o średnicy ponad 20 cm. Raporty wskazują, że mógł to być jeden z napotężniejszych opadów gradu w historii.

 

Do opadu doszło we wtorek 27 października 2020 roku. Nagła burza gradowa, spowodowała poważne uszkodzenia nieruchomości i samochodów, niektóre przekazy, donosiły również o powaleniu wielu drzew. Libijski Zarząd Portu i Żeglugi potwierdził, że port w Trypolisie poniósł poważne szkody. Wliczają się w to, chociażby kontenery czekające na załadunek, które zostały uszkodzone bądź też strącone na ziemię.

 

Zdaniem polskiego specjalisty w dziedzinie meteorologii, profesora Mateusza Taszarka, kule gradowe osiągały rozmiar od 20 cm do 24 cm średnicy. To oznaczałoby, że incydent z Libii może pretendować do rekordu świata w tej kategorii. To stawia go w szeregu tuż obok słynej burzy w amerykańskim stanie Dakota z 2010 roku i Argentyny w 2018 roku. 
 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj