Rekordowo niski przyrost ludności w Chinach

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wyniki spisu powszechnego z 2020 roku potwierdziły, że Chiny mają najniższe tempo wzrostu populacji od lat 50. XX wieku. Populacja Chin kontynentalnych wzrosła o 5,38% do 1,41 miliarda.

 

Chiny od dekad stosowały politykę jednego dziecka, która wyraźnie wpłynęła na przyrost tamtejszej populacji. Sytuacja stała się na tyle poważna, że rząd postanowił w 2016 roku złagodzić politykę planowania rodziny i zezwolił na posiadanie dwójki dzieci.

 

Okazało się, że mimo częściowego odrzucenia tego wieloletniego eksperymentu demograficznego, w Chinach i tak rodzi się coraz mniej dzieci. Najniższy od 1953 roku przyrost ludności, czyli od momentu, w którym zaczęto prowadzić spis powszechny, wymusza na władzy podjęcie działań zachęcających do posiadania potomstwa.

Z dostępnych danych wynika, że współczynnik dzietności w Chinach w 2020 roku wyniósł zaledwie 1,3. Oznacza to, że na 100 kobiet przypada 130 urodzonych dzieci. Tymczasem poziom 2,10-2,15 jest potrzebny dla prostej zastępowalności pokoleń. Wskaźnik 1,3 jest postrzegany jako bardzo niski, jednak podobny współczynnik dzietności posiadają dziś liczne kraje wysoko rozwinięte, w tym m.in. Japonia i Włochy.

 

Ning Jizhe, dyrektor Narodowego Urzędu Statystycznego szacuje, że biorąc pod uwagę trend rozwoju populacji Chin w ostatnich latach, wzrost liczby ludności będzie nadal spowalniać w przyszłości. W nadchodzących latach może po raz pierwszy dojść do sytuacji, w której populacja zacznie się kurczyć. Według ONZ liczba ludzi żyjących w Chinach kontynentalnych osiągnie szczyt w 2030 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dghj

W kwesti wyjaśnienia : 1

W kwesti wyjaśnienia : 1 dziecko to było tylko w miastach w rodzinach wielodzietnych w populacji Han w pozostałych wypadkach 3 to norma. Wyraźny spadek urodzeń był od 2020 tyle że teraz jest tak drastyczy że nie da się ukryć. Co po niektórzy piszą że nie szkodzi a ja wam powiem że to poważny problem bo te dzieci  piły by polskie mleko a tak Chińczycy go nie kupują i to dobije polski przemysł mleczarski. Rząd chiński planuje to rozwiązać na 2 sposoby : podatek bykowy i milion rmb( 600 000 zł) na 2 dziecko. Podsumuje to wypowiedzią chińczyka : Będę miał dzieci tylko dajcie mi żonę. W Chinach brakuje 20 milionów kobiet w wieku rozrodczym. Dodatkowo narodzenie 2 syna w rodzinie obecnie to nie lada problem, by mieć tam żonę musisz mieć co najmniej mieszkanie za milion.

Portret użytkownika keri

poziom 2,10-2,15 jest

poziom 2,10-2,15 jest potrzebny dla prostej zastępowalności pokoleń.

Czyli dwoje dzieci w rodzinie jest potrzebne do zastępowalności pokoleń. To jakim cudem przy polityce jednego dziecka od dziesięcioleci, wciąż jest Chińczyków coraz więcej? Z rękawa wyskakują? Na wsiach mogło być dwoje, w miastach jedno, zatem powinno być ich przez dziesiątki lat dużo mniej.

Wniosek z danych przedstawionych w arcie jest taki, że Chińczycy stali się nieśmiertelni. Biggrin

Gdzieś jest przekłamanie.

Podobne jest przekłamanie (rzucanie zmyślonymi liczbami) co do zaszczepionych w Polsce. Zaszczepiło się 14% obywateli, a co niektórym redaktorzynom wszawychmediów wychodzi, że 14 mln. Biggrin

Strony

Skomentuj