Rekordowo mało ataków rekinów na ludzi w 2022 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W 2022 roku odnotowano najniższą liczbę niesprowokowanych ataków rekinów na ludzi od dekady, z wyłączeniem 2020 roku. O rekordzie poinformowało Florida Museum of Natural History.

 

 

Od 2013 roku dochodzi do średnio 74 niesprowokowanych ukąszeń rekinów rocznie. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy epidemia COVID-19 uniemożliwiła odwiedzanie plaż i wyjazdy do kurortów. W 2022 roku odnotowano 57 pogryzień, większość z nich w USA i Australii. Spośród nich pięć było śmiertelnych, w porównaniu z dziewięcioma zgonami w 2021 i 2013 roku.

 

Większość ataków, podobnie jak w poprzednich latach, miała miejsce na Florydzie. Żaden z 16 przypadków na Florydzie nie był śmiertelny, ale dwa - prawdopodobnie od rekinów tęponosych (Carcharhinus leucas) - wymagały amputacji. Ponadto jeden nurek został ugryziony przez rekina cytrynowego (Negaprion brevirostris), który rzadko atakuje ludzi. Incydent był dopiero jedynastym znanym niesprowokowanym atakiem tego gatunku. W całych Stanach Zjednoczonych odnotowano tylko jedną niesprowokowaną śmierć w wyniku napaści.

 

W Australii zgłoszono dziewięć potwierdzonych niesprowokowanych ukąszeń, a pojedyncze ugryzienia zaobserwowano w Nowej Zelandii, Tajlandii i Brazylii. Dwa śmiertelne ataki miały miejsce tego samego dnia w egipskim Morzu Czerwonym, gdzie spotkania z rekinami są uważane za rzadkie. W RPA, gdzie dochodzi do kilku pogryzień rocznie, w 2022 r. doszło do dwóch niesprowokowanych ataków, z których oba były śmiertelne i prawdopodobnie zostały spowodowane przez żarłacze białe.

 

Ogólny spadek liczby ukąszeń w 2022 r. może odzwierciedlać globalny spadek populacji rekinów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

To teraz rekin powinien

To teraz rekin powinien dostać pracę jako tester niezaszprycowanych. Na wejściu do marketu będzie przepuszczał tylko zaszprycowanych. Podobnie jak z testem na czarownicę, gdy związana wrzucona do jeziora utonęła, to był dowód, że jednak nie jest czarownicą. Nie znam przypadku, aby wypłynęła i potwierdziło się, że jest czarownicą.

"To był najbardziej złośliwy test. Nieważne jak się zakończył, domniemana czarownica ginęła. Kobietę wrzucano do wody, często obciążając ją kamieniami. Jeśli kobieta unosiła się na wodzie, oznaczało to, że pomagał jej w tym Diabeł i należało ją jak najszybciej unieszkodliwić. Jeśli się utopiła, oznaczało to, że była niewinna. Niewinna, ale i tak nieżywa."

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj