Rekordowo liczne zgromadzenie delfinów w okolicy wybrzeża Afryki Południowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Delfiny zwane butlonosami zwykle występują w mało licznych stadach. Bardzo rzadko jednak spotyka się skupiska delfinów liczące powyżej 50 osobników. Tym bardziej dziwią ich gigantyczne zgromadzenia zaobserwowane w pobliżu RPA. W jednym stadzie znajdowało się ponad 600 osobników!

Badacze studiowali zachowanie delfinów z rodzaju Tursiops aduncus, na wybrzeżu Afryki Południowej i zaobserwowali znaczny i szybki wzrost liczebności populacji tych ssaków morskch. Jeszcze w 2008 roku spotykało się stada liczące średnio do 18 delfinów, a już w 2016 liczebność średnia wzrosła do 76 osobników.

 

Niektóre z super-stad liczących ponad 600 delfinów spotyka się na wybrzeżu wchodzącej w skłąd RPA, Prowincji Przylądkowej Wschodniej (ang. Eastern Cape). W tym znacznie częście stada były liczebniejsze w cieplejszych wodach zatoki niż na otwartym morzu.

Nie do końca wiadomo dlaczego delfiny decydują się na funkcjoowanie w tak dużych grupach. Eksperci proponowali miedzy innymi, że ssaki te mogą zbierać się w duże grupy w celu ochrony przed rekinami. 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika werka3663

Delfiny to mądre i piękne

Delfiny to mądre i piękne stworzenia.Mało jakie zwierzęta ludzie zbadali do końca.Dzięki takim zjawiskom poznajemy ich naturę i zachowania.Może delfiny opracowały nową taktykę obrony bądź zdobywania pożywienia.Być może ,dlatego łączą się w tak duże stada.Tak czy siak naukowcy zajmą się tą sprawą.Ja myślę ,że ich inteligencja jest prawie równa inteligencji człowieka. Smile Smile

Portret użytkownika moon fake

Ma rację ale nie dopowiedzial

Ma rację ale nie dopowiedzial że inteligencja inteligencji nie równa bo rozróznic mozna jej wiele rodzajów.Tak więc ludzi w pewnych (wielu ) rodzajach inteligencji przewyższają . Choćby inteligencji społecznej bo nie organizują wojen i pseudoterroryzmu dla pozbycia się tych biedniejszych:) bo nie ma tam kast społecznych.

W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym-George Orwell.Żyjemy teraz w światowym obozie koncentracyjnym.

Skomentuj