Rekordowo ciepły grudzień w Europie

Kategorie: 

euaclan.org

Bardzo ciepłe powietrze z silnym wiatrem zachodnim przyniósł cyklon na Bałtyku. W tym momencie w krajach bałtyckich zanotowano absolutne maksimum temperaturowe na dzień 26 grudnia.

 

W niektórych miastach rekordy są pobite o kilka stopni. W łotewskiej Rydze o godzinie 10 dnia 26 grudnia temperatura wzrosła do +9.4 stopnia Celsjusza, to pobija absolutne maksimum z 1971 roku (+6,1 stopnia) o więcej niż 3 stopnie!

 

A to nie jest koniec, ostateczna wartość maksymalnej temperatury może dopiero paść w najbliższych dniach. W estońskim Tallinie, powietrze rozgrzało się do rekordowych o tej porze roku +8.4 stopni, co pobija rekord z 2003 roku, kiedy to maksimum temperaturowe dla tej pory roku sięgnęło +5,3 stopnia.

 

Podobna sytuacja jest w Polsce. W dniu dzisiejszym na Dolnym Śląsku przewiduje się temperatury ponad 10 stopni Celsjusza a za cztery dni będziemy witać nowy rok 2012. Czy to oznacza, że zimy już nie będzie? Doświadczenie uczy nas, że ostatnio w naszej szerokości geograficznej najzimniej robi się w połowie stycznia i lutym. Może się, więc okazać, że wszystkie pieniądze zaoszczędzone na odśnieżaniu i na ogrzewaniu zostaną jeszcze użyte w walce z mroźnym żywiołem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika RIK

i bardzo dobrze Najlepiej

i bardzo dobrze

Najlepiej żeby śniegu w ogóle tej zimy nie było. Ewentualnie przez tydzień,podczas ferii, w górach. Bardziej cenię to, że mam nieprzemoczone buty i jest mi ciepło, od białej estetyki. Przecz z zimą!!!
Portret użytkownika Kamil

Starożytna wiedza Majów wraca

Starożytna wiedza Majów wraca i żywe słońce ewidentnie obdarzyło nas aurą świąteczną Nasze planety.Święta to czas kiedy żyjemy nastrojeni w harmonii i dobroci.Żyjmy jeszcze lepiej w zgodzie z naturą a nam to wynagrodzi 10x bardziej za rok niż w tym roku.TO jest piękne że żywa komórka wszechświata daje nam do zrozumienia że jeśli będziemy dbali o planete w harmonii postępu z każdą dziedziną życia na równi to zawsze nas będzie wynagradzać.Jest to sygnał dla naszego gatunku że jesteśmy panami/paniami którzy dorastają do jej kreacji własną świadomością. Planecie się to podoba.Jeśli ją całkiem uzdrowimy dojrzewając z nią jak na drzewie owoce będziemy mogli zasiać własne ziarno na innych planetach i patrzeć jak rozwijają sie nasi potomkowie.Planeta jak komórka jajowa, o każdą trzeba dbać Lol

Portret użytkownika Radecki

W naszej części Europy panuje

W naszej części Europy panuje klimat umiarkowany ciepły przejściowy, który cechują zmienne stany pogody więc nie doszukiwałbym się tutaj anomalii. Ostatnie dwie zimy jak sięgam pamięcią były długie, śnieżne i chłodne więc pora na zmianę. Anomalią byłoby powiedzmy 10 długich i typowo zimowych zim każdego roku lub ciepłych jak ostatnie dni. Cieszmy się ciepłem bo zima jeszcze nie raz w tym roku zaskoczy i zatęsknimy za wiosenną aurą wywijając orły na oblodzonym chodniku lub skrobiąc szyby co rano ;) Pozdrawiam.

Portret użytkownika Hejku

Szacując zbiory z roku 2011

Szacując zbiory z roku 2011 to raczej w 2012 klęska głodu nam nie grozi. Bardzo dobrze obrodziła pszenia ozima, żyto, kukurydza a ceny płodów rolnych spadają. Nie ma kto kupić cebuli, buraczku, marchewki itd.Mleczarnie mają b.duże zapasy mleka w proszku ze względu na ich opóźniony zbyt, mamy opóźnione wypłaty za mleko. A co do zimy to po obserwacji świerku wynika że gdzieś po środku zimy, zima da o sobie znać.Pozdrawiam,wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku

Portret użytkownika Dj Fazzman

Najciekawsze, że poprzednie

Najciekawsze, że poprzednie dwie zimy mieliśmy dosyć mocne, mówiło się o zimie stulecia, a nawet tysiąclecia. Tak drastyczna różnica temperatur z roku na rok jest co najmniej zastanawiająca. Jeżeli lato będzie równie cieplejsze od standardów jak obecna zima, to chyba możemy się spodziewać temperatur bliskich 50 stopni (!)? W tym roku wszystko było odwrócone. Lato było wyjątkowo chłodne, jesień ciepła i wybitnie sucha, teraz mamy opóźnioną właściwą jesień, kiedy powinna być zima. Coś jest nie tak. Najgorzej, że degradacja środowiska naturalnego napędza proces nieprzewidywalnej zmienności klimatu. Sami jesteśmy temu winni, że dzieje się tak, a nie inaczej. I niestety teraz będzie już tylko gorzej.

Strony

Skomentuj